Մայիսի 18-ին Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում փոփոխություններ չեն արձանագրվել. բանակցությունները կշարունակվեն վաղը. ՊՆ 05/18/2021 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրության մեջ, մայիսի 18-ի առավոտյան դրությամբ, փոփոխություններ չեն արձանագրվել։ Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է, հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները կանխում են ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիկունքային ապահովման փորձերը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Թե՛ Սյունիքի, և թե՛ Գեղարքունիքի մարզերի ամբողջ բնագծերով իրադրությունը լիարժեք վերահսկվում է հայկական զինված ուժերի կողմից։ Նախատեսվում է, որ ստեղծված իրադրության լիարժեք հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն վաղը, մայիսի 19-ին։
ՀՀ զինված ուժերը, կարևորելով խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ, պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման, և շեշտում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները բացարձակ անընդունելի են։ Ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են առանց նախապայմանների լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը և հետայսու ձեռնպահ մնալ նմանատիպ սադրանքներից:

“ВС Армении пресекают попытки тылового снабжения азербайджанцев”: в Минобороны рассказали о ситуации в Сюнике и Гегаркунике 05/18/2021 12:30 | Лента новостей
Создавшаяся после предпринятых 12 и 13 мая азербайджанскими ВС провокаций ситуация на армяно-азербайджанской границе по состоянию на 18 мая не претерпела изменений. Обстановка сравнительно спокойная, подразделения армянских ВС пресекают попытки тылового снабжения азербайджанских военных, вторгшихся на территорию Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
Сообщается, что как в Сюникской, так и в Гегаркуникской областях ситуация на всех рубежах находится под полным контролем армянских ВС. Предполагается, что переговоры о полном разрешении ситуации продолжатся завтра, 19 мая.
"Вооруженные силы Армении, придавая важность необходимости мирного урегулирования, в то же время готовы к любому развитию событий и подчеркивают, что посягательства на суверенную территорию Республики Армения абсолютно неприемлемы. Азербайджанские военные обязаны без каких-либо предусловий покинуть территорию Республики Армения и впредь воздерживаться от подобных провокаций ", - говорится в сообщении.