Արմեն Գրիգորյանը Նասրուլլո Մախմուդզոդային է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը այս պահին 05/18/2021 10:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Կայացել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղար, ՀԱՊԿ Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նախագահ Նասրուլլո Մախմուդզոդայի հեռախոսազրույցը: Այս մասին հայտնում են ԱԽ գրասենյակից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Արմեն Գրիգորյանը Նասրուլլո Մախմուդզոդային է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը այս պահին:
Նասրուլլո Մախմուդզոդան կարևորել է հարցի խաղաղ կարգավորումը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել խնդրի լուծման նպատակով ՀԱՊԿ շրջանակներում նախատեսված մեխանիզմների իրագործման ուղղությամբ:
Արմեն Գրիգորյանը կարևորել է մայիսի 19-ին անցկացվելիք ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը, որպես սույն խնդրի քննարկման նպաստավոր հարթակ:
Խոսակցության ընթացքում Արմեն Գրիգորյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմի պահանջներն որևէ փաստական հիմք չունեն՝ այս առումով կարևորելով ադրբեջանական զինված ուժերի շուտափույթ ու լրիվ դուրսբերումը այդ տարածքներից:
Իր կողմից Նասրուլլո Մախմուդզոդան հավելել է, որ Տաջիկստանի նախագահ, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի կողմից արդեն տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ այս խնդրով ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների կոմիտեի նիստի շրջանակներում հարցի համապարփակ քննարկման նպատակով:

Армен Григорян проинформировал Насрулло Махмудзоду о ситуации на армяно- азербайджанской границе 05/18/2021   12:00  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе телефонной беседы проинформировал своего таджикского коллегу, председателя Комитета секретарей Совбезов ОДКБ Насрулло Махмудзоду о нынешней ситуации на армяно-азербайджанской границе в данный момент. Об этом сообщает пресс-служба Совбеза Армении.
Насрулло Махмудзода отметил важность решения вопроса мирным путем и выразил готовность содействовать в реализации предусмотренных в рамках ОДКБ механизмов для решения вопроса.
Он сообщил, что президент Таджикистана, председатель Совета коллективной безопасности ОДКБ Эмомали Рахмон уже дал соответствующие поручения для всестороннего обсуждения вопроса в рамках Комитета министров иностранных дел ОДКБ.
В свою очередь Григорян придал важность предстоящему 19 мая заседанию Совета министров иностранных дел ОДКБ в качестве благоприятной площадки для обсуждения данной проблемы.
В ходе разговора Армен Григорян подчеркнул, что требования азербайджанской стороны не имеют под собой каких-либо фактических оснований, указав в этом плане на важность немедленного и полного вывода азербайджанских вооруженных сил с этих территорий.