Պահանջում ենք զսպվածություն՝ իրավիճակը խաղաղորեն լիցքաթափելու համար. Պետդեպարտամենտ 05/14/2021   10:05  |  Քաղաքական
ԱՄՆ պետդեպատամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը թվիթերում գրառում է կատարել՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահման ներխուժման վերաբերյալ` ձեռնպահ մնալով դատարապտող ձեւակերպումներից:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի` դեմարկացիայի չենթարկված հատվածի երկայնքով լարվածության աճի մասին հաղորդագրություններին: Հասկանում ենք, որ կողմերի միջև շփումը շարունակվում են և պահանջում ենք զսպվածություն՝ իրավիճակը խաղաղորեն լիցքաթափելու համար»,- այս մասին գրել է Նեդ Փրայսը թվիթերում։
Նշենք, որ արդեն երրորդ օրն է, ինչ Ադրբեջանը ներխուժել է ՀՀ տարածք` գրավելով Սեւ լիճը:
Նախօրեին ԱԽ հրավիրված նիստի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել Հայաստանի պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզի որոշակի հատվածներում։

“Требуем сдержанности для мирной деэскалации ситуации”: Госдеп США высказался о событиях в Сюнике 05/14/2021   10:20  |  Политика
Руководитель пресс-службы Госдепартамента США Нед Прайс в своем микроблоге Twitter опубликовал запись по поводу вторжения Азербайджаном на территорию Армении, воздержавшись от осуждающих формулировок.
“Мы внимательно следим за сообщениями о росте напряженности на участке армяно-азербайджанской границы, где процесс демаркации еще не состоялся. Мы понимаем, что контакты между сторонами продолжаются, и требуем сдержанности для мирной деэскалации ситуации", - написал Прайс.
Отметим, уже третий день, как Азербайджан вторгся на территорию Армении, захватив озеро Сев лич(Черное озеро).
В ходе созванного накануне заседания Совбеза Никол Пашинян сообщил, что около 250 военнослужащих азербайджанских вооруженных сил все еще находятся в пределах наших государственных границ - на некоторых участках Сюникской и Гегаркуникской областей.