Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացելու որոշում դեռ չկա. Բաբայան 05/14/2021 13:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործումը կդառնա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման կարևոր բաղադրիչ: Այս մասին «Փաստինֆո»- ի հետ զրույցում ասել է Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը՝ նշելով, որ օդանավակայանը կարող է դառնալ տնտեսական վերածննդի կարեւոր ենթակառուցվածք:
«Իհարկե, մենք շահագրգռված ենք օդանավակայանը շահագործելու մեջ, բայց այս պահին այդ ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր չկան: Սակայն, կարծում եմ, որ դա ժամանակի հարց է: Այժմ ռուս խաղաղապահները տեղակայված են օդանավակայանի մոտակայքում, այսինքն՝ ենթակառուցվածքը անգործության մատնված չէ: Տեսնենք, թե երբ և ինչպես այս ենթակառուցվածքը կաշխատի», - ընդգծեց Բաբայանը:
Նշենք, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը վերանորոգվել է և պատրաստ էր ինքնաթիռներ ընդունել դեռևս 2012-ին, սակայն, Ադրբեջանի հակազդեցության պատճառով, դա տեղի չունեցավ:

Давид Бабаян: “Решения по вопросу открытия степанакертского аэропорта пока нет” 05/14/2021   13:10  |  Лента новостей
Эксплуатация степанакертского аэропорта станет важным компонентом в вопросе поддержании мира и стабильности в регионе. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
Министр отметил, что аэропорт может стать важной инфраструктурой экономического возрождения.
“Безусловно, мы заинтересованы в открытии аэропорта, но на данный момент конкретных шагов в этом направлении нет. Однако, я думаю, что это вопрос времени. Сейчас возле аэропорта дислоцированы российские миротворцы, то есть инфраструктура, как таковая не бездействует. Посмотрим, когда и в каком качестве она начнет работать”,- подчеркнул Бабаян.
Отметим, что степанакертский аэропорт был отремонтирован и готов был принимать самолеты еще с 2012 года, однако, из-за противодействия Азербайджана этого так и не произошло.