«Հայաստան» դաշինքի հայտարարությունը՝ ադրբեջանական ագրեսիայի և ՀՀ տարածքային ամբողջականության խախտման վերաբերյալ 05/14/2021 17:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Օրվա իշխանությունները հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ անկարող են ապահովել մեր երկրի ու քաղաքացիների անվտանգությունը, երաշխավորել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։ Չեն իրականացվում իրավիճակից բխող գործողություններ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն ոտնահարման փաստի կապակցությամբ և մեր սահմանների պաշտպանության համար.«Հայաստան» դաշինքի հայտարարությունը
Ադրբեջանը, օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների այսպես կոչված՝ խաղաղասիրական քաղաքականությունից, հանցավոր անգործությունից, ամենաթողությունից, խախտել է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանի զավթողական ախորժակը բացվել է բացառապես Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած վարչախմբի հակահայկական քաղաքականության պատճառով։
Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում ադրբեջանական զինվորականների ներխուժման արդյունքում մեզ համար անվտանգային լրջագույն սպառնալիքներ են առաջացել։ Իրավիճակը հղի է ռազմական լայնամասշտաբ բախման վտանգով՝ նոր պատերազմով և տարածաշրջանային անկայունության պոտենցիալով։ ՀՀ զինված ուժերը պարտավոր են ապահովել մեր սահմանների պաշտպանությունը։
Օրվա իշխանությունները հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ անկարող են ապահովել մեր երկրի ու քաղաքացիների անվտանգությունը, երաշխավորել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։ Չեն իրականացվում իրավիճակից բխող գործողություններ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն ոտնահարման փաստի կապակցությամբ և մեր սահմանների պաշտպանության համար։
ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում լինել զգոն ու համախմբված, խուճապի չմատնվել և պատրաստ լինել զարգացումների ցանկացած սցենարի։
Հա՛րգելի հայրենակիցներ,
Համոզված ենք, որ պարտության ու խայտառակության խորհրդանիշ այս ապաշնորհ իշխանության առկայությամբ մեր երկրում հնարավոր չէ հաստատել արժանապատիվ խաղաղություն, կայունություն և բարեկեցություն։ Ուստի Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ապահովման թիվ մեկ նախապայման ենք համարում ազգային ու նոր որակի իշխանության ձևավորումը»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Ситуация чревата угрозой широкомасштабного военного столкновения - заявление блока "Армения" 05/14/2021   18:22  |  Лента новостей
Политсовет блока “Армения” выступил с заявлением в связи с азербайджанской агрессией и нарушением территориальной целостности РА.
“Азербайджан, пользуясь так называемой миролюбивой политикой властей Армении, их преступным бездействием, вседозволенностью, нарушил территориальную целостность нашей страны. Экспансионистский аппетит Азербайджана разыгрался исключительно из-за антиармянской политики возглавляемого Николом Пашиняном режима. В результате вторжения азербайджанских военных в Сюникскую и Гегаркуникскую области для нас возникли серьезнейшие угрозы безопасности", - говорится в заявлении.
В блоке отметили, что ситуация чревата угрозой широкомасштабного военного столкновения, новой войной и потенциальной региональной дестабилизацией.
“Вооруженные силы обязаны обеспечивать безопасность границ страны. А нынешние власти в очередной раз продемонстрировали неспособность обеспечивать безопасность нашей страны и ее граждан, гарантировать территориальную целостность РА”, - отмечается в заявлении.
Блок призывает граждан Армении быть бдительными, сплоченными, не поддаваться панике и быть готовыми к любому сценарию развития ситуации.
“Убеждены, что при этой бездарной власти, символе поражения и позора, в нашей стране невозможно установить достойный мир, стабильность и благополучие. Поэтому первым предусловием обеспечения безопасности Армении и Арцаха считаем формирование национальной власти нового качества”, - сказано в заявлении.