Կայացել է ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հեռախոսազրույցը 05/14/2021   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հեռախոսազրույցի առանցքային թեման հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակն էր: Կողմերը փոխանակեցին մտքեր և քննարկեցին խնդրի լուծման հնարավոր տարբերակները:
Հեռախոսազրույցի սկզբում Արմեն Գրիգորյանը ներկայացնելով ստեղծված իրավիճակը, ընդգծեց, որ Հայաստանը սա դիտարկում է որպես Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ոտնձգություն, և որ Հայաստանի համար դա անընդունելի է, հետևաբար՝ ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները պետք է թողնեն այդ տարածքները և վերադառնան ելման դիրքեր:
Իր խոսքում քարտուղար Գրիգորյանը նաև ընդգծեց, որ Ադրբեջանական կողմի հավակնությունները անհիմն են, և որ կան դեռ խորհրդային շրջանից մնացած քարտեզներ, որոնք հիմնավորում են վերոնշյալ տարածքների հայկական լինելը:
Խոսելով Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ դիմելու մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը կարևորեց նաև ՀԱՊԿ շրջանակներում անհրաժեշտ մեխանիզմների գործարկման հնարավորությունը հարցի հնարավորինս արագ կարգավորման նպատակով:
Իր հերթին Նիկոլայ Պատրուշևը բարձր գնահատեց հայկական կողմի զսպվածությունը այս հարցում՝ կարևորելով վերջինիս լուծման համար բոլոր հնարավոր դիվանագիտական ջանքերի գործադրումը, հավելելով նաև, որ ռուսական կողմը բոլոր մակարդակներում ինտենսիվ աշխատում է հարցի շուտափույտ լուծման համար:
13:19 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրություններում ժողովուրդն է նրանց գնահատականը տալու. ԱԽ քարտուղարը՝ ՀՀ նախկին նախագահների մասին
13:30 04/05/2021  |  ԿորոնավիրուսԱնվտանգության խորհրդի քարտուղարը պատվաստվել է Covid-19-ի դեմ
13:17 25/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմը դադարեցնելու քննարկում առաջին անգամ եղել է հոկտեմբերի 19-ին․ ԱԽ քարտուղար
12:26 25/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍլաքները դեպի զինված ուժեր ուղղելու նպատակ չունենք․ ԱԽ քարտուղար
14:01 22/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները հանդիպել են Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ

Секретарь Совбеза Армении переговорил по телефону с российским коллегой Николаем Патрушевым 05/14/2021   13:24  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении  Армен Григорян в пятницу по телефону обсудил с российским коллегой Николаем Патрушевым ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Как сообщил Григорян на своей странице в Facebook, в ходе разговора состоялся обмен мнениями относительно возможных вариантов разрешения ситуации.
"В начале телефонной беседы, представляя ситуацию, я подчеркнул, что Ереван расценивает это как посягательство со стороны Азербайджана на суверенную территорию Армении. Для Армении это неприемлемо, следовательно, азербайджанские подразделения должны оставить эти территории и вернуться на исходные позиции", - отметил секретарь Совбеза Армении.
Армен Григорян также подчеркнул, что претензии азербайджанской стороны безосновательны, есть оставшиеся еще с советского периода карты, которые доказывают принадлежность данных территорий Армении.
Говоря об обращении Армении к ОДКБ, Армен Григорян придал также важность возможности запуска необходимых механизмов в рамках ОДКБ с целью скорейшего урегулирования вопроса.
В свою очередь Николай Патрушев высоко оценил сдержанность армянской стороны в этом вопросе, отметив важность решения вопроса всеми возможными дипломатическими средствами.
Он добавил, что российская сторона на всех уровнях интенсивно работает для скорейшего решения вопроса.