Ադրբեջանցիները Վարդենիսի ուղղությամբ ևս 300-400 մետր առաջ են եկել, ամբողջ գիշեր տեխնիկա է աշխատել. գյուղապետ. NEWS.am 05/14/2021   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզում՝ Վարդենիսի ուղղությամբ ադրբեջանական Զինված ուժերը երեկ ևս մի քանի հարյուր մետր առաջ են եկել։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 14–ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Վերին Շորժա համայնքի վարչական ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանը՝ նշելով, որ մոտավոր հաշվարկով՝ հակառակորդը առաջացել է 300–ից 400 մետր։
«Ադրբեջանական կողմն այս անգամ առաջացել է Վարդենիսի սարատեղիի ձախ հատվածում։ Այդտեղ ո՛չ մենք էինք եղել, ո՛չ իրենք, ազատ գոտի էր այդ տարածքը, երեկ հասկացանք, որ իրենք իջել են մոտավոր հաշվարկով 300–ից 400 մետր։ Նրանք տրամադրված չեն հետ գնալու, բայց մեր կողմը ոնց պետք է՝ կանգնած է»,– ասաց նա։
Գյուղապետը հայտնեց, որ ամբողջ գիշեր սահմանին հակառակորդի ծանր տեխնիկան է աշխատել։
«Լույսերը սփռել էին, երևում էր։ Ձյան հաստ շերտեր կան, թե դա են մաքրում, թե ճանապարհ են ուզում գցել, տեղյակ չեմ, բայց ամբողջ գիշեր տեխնիկա է աշխատել»,– ասաց նա։
Գյուղապետի խոսքով՝ ադրբեջանցիները հենց այն հատվածում են հաստատվել, որի մի մասը տեղացիներն օգտագործում են որպես արոտավայր, իսկ մյուս հատվածում նրանց ոռոգման ջրերն են կուտակվում։
«Հիմա ոչ բոլորն են բարձրացել սար, անվտանգությունից ելնելով էլ, անասուններին արածացնում են  Շորժայի տարածքում։ Վարդենիսի սարատեղիի ձախ հատվածում էլ, որտեղ երեկ են առաջ եկել, ոռոգման բասեյիններ կան։ Ամեն դեպքում մեր Զինված ուժերը ամեն ինչի պատրաստ են, այնպես չի, որ նրանք ուզենան ինչ–որ բան անել, ու մենք նեղվենք»,– ասաց նա։

Глава села Верин Шоржа заявил, что ВС Азербайджана продвинулись вперед еще на несколько сотен метров в направлении Вардениса - NEWS.am 05/14/2021   14:03  |  Лента новостей
ВС Азербайджана вчера продвинулись вперед еще на несколько сотен метров в направлении Вардениса Гегаркуникской области. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am руководитель администрации села Верин Шоржа Артем Ераносян, добавив при этом, что противник продвинулся вперед, по приблизительным расчетам, примерно на 300-400 м.
«Азербайджанская сторона на этот раз продвинулась вперед на левом участке Вардениса. Там не было ни нас, ни их, это была свободная зона. Мы вчера поняли, что они спустились, по приблизительным расчетам, примерно на 300-400 м. Они не собираются отходить, но наши стоят как надо», - заявил Ераносян.
По его словам, всю ночь на границе работала тяжелая техника противника.
«Они все осветили, все было видно. Там толстый слой снега, или его убирают, или хотят заасфальтировать дорогу, я не знаю, но техника работала всю ночь», - сказал руководитель администрации села Верин Шоржа.
По его словам, азербайджанцы расположились на той территории, большую часть которой местные жители используют как пастбища, а в другой части накапливается их оросительная вода. «Сегодня не все поднялись на гору, исходя из безопасности, скотину пасут на территории Шоржи. А в левой части Вардениса, где они вчера продвинулись вперед, имеются водные бассейны. Но в любом случае наши ВС готовы на все», - заключил Ераносян.
Напомним, два дня назад азербайджанцы пересекли государственную границу Армении в направлении Вардениса, углубившись примерно на 500 метров.
Накануне ожидались двусторонние переговоры. Состоялись они или нет, неизвестно, никакой официальной информации на этот счет нет. Глава администрации села Верин Шоржа также ничего не знает об этом.