Ներկայիս վարչակազմը չի տիրապետում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանման և պետության ինքնիշխանության վերակագնման ոչ ներքին, ոչ արտաքին գործիքակազմերին.ՀՀԿ գործադիր մարմին 05/13/2021 13:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Գործադիր մարմինը նաև արձանագրում է, որ գործող վարչախմբի պաշտոնավարման յուրաքանչյուր օրը մեծացնում է Հայաստանին ու Արցախին, հավաքական առումով՝ հայ ժողովրդին սպառնացող վտանգները։ ՀՀԿ գործադիր մարմինը հայտարարություն է տարածել.
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմինն իր մտահոգությունն է հայտնում Սյունիքի շուրջ ստեղծված իրադրության, մասնավորապես, մարզի Սև լճի հատվածում ադրբեջանական զորքերի՝ պետական սահմանի ապօրինի հատման և 3.5 կմ խորությամբ առաջխաղացում իրականացնելու կապակցությամբ։
Գործադիր մարմինն արձանագրում է, որ իրադարձությունները նման ընթացք են ստացել Հայաստանի կապիտուլյանտ իշխանությունների հանցավոր անգործության, իրադրության ոչ ճիշտ գնահատման, պետական կառավարման և անվտանգային համակարգերում ստեղծված խոր ճգնաժամի և Արցախյան վերջին պատերազմի կործանարար արդյունքների հետևանքով։
Միաժամանակ պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտման այս միջադեպերը էսկալացիայի ռիսկեր են պարունակում, որոնց կանխման, չեզոքացման ուղղությամբ գործող իշխանություններն անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկում։
Արդյունքում Ադրբեջանն ընդլայնում է Հայաստանի նկատմամբ կիրառվող ճնշումների գործիքակազմը և հայկական կողմից նոր զիջումներ ակնկալելու, նոր պահանջներ ներկայացնելու բարենպաստ հող նախապատրաստում։
Ներկայիս ապիկար վարչակազմը չի տիրապետում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանման և պետության ինքնիշխանության վերակագնման ոչ ներքին, ոչ արտաքին գործիքակազմերին:
Գործադիր մարմինը նաև արձանագրում է, որ գործող վարչախմբի պաշտոնավարման յուրաքանչյուր օրը մեծացնում է Հայաստանին ու Արցախին, հավաքական առումով՝ հայ ժողովրդին սպառնացող վտանգները»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Нынешний бездарный режим не владеет ни внутренним, не внешним инструментариями сохранения территориальной целостности Армении - РПА 05/13/2021   15:16  |  Лента новостей
Исполнительный орган Республиканской партии Армении (РПА)  выражает обеспокоенность в связи со сложившейся вокруг Сюника обстановкой, в частности, в связи с незаконным пересечением азербайджанскими войсками государственной границы в районе Черного озера Сюникской области и их продвижением вглубь на 3,5 км.
Исполнительный орган констатирует, что “события получили подобный ход из-за преступного бездействия капитулянтских властей Армении, неверной оценки ими обстановки, возникшего в системах государственного управления и безопасности глубокого кризиса и пагубных итогов  недавней Арцахской войны”.
При этом в РПА сочли необходимым констатировать, что эти инциденты по нарушению территориальной целостности Армении содержат риски эскалации, в направлении предотвращения, нейтрализации которых действующие власти не предпринимают необходимых шагов.
“В результате Азербайджан расширяет применяемый для давления на Армению инструментарий и подготавливает благодатную почву для  ожидания новых уступок от армянской стороны, предъявления ей новых требований. Нынешний бездарный режим не владеет ни внутренним, не внешним инструментариями сохранения территориальной целостности Армении и восстановления суверенитета государства.Исполнительный орган также  констатирует, что каждый день пребывания нынешнего режима у власти увеличивает угрожающие Армении и Арцаху и в целом армянскому народу опасности”, - говорится в заявлении.