Սյունիքի մարզպետը կառավարության հայելին է. երկու կեղծիք մեկ օրում. «Փաստինֆո»-ն հրապարակում է սկանդալային մեկնաբանության ձայնագրությունը 05/13/2021   14:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզպետ, Գորիս քաղաքի նախկին զինկոմ, գնդապետ Մելիքսեթ Պողոսյանը ադրբեջանական զինուժի առաջխաղացման եւ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու վերաբերյալ տարածել է կեղծ տեղեկատվություն՝ ի վնաս Հայաստանի ազգային անվտանգության ու ազգային շահի։
Այսպես՝ հակառակորդի առաջխաղացման մասին ահազանգերից հետո «Փաստինֆո»-ն մայիսի 12-ին կապ է հաստատել Պողոսյանի հետ՝ խնդրելով որպես մարզպետ, պաշտոնատար անձ, տեղեկատվություն տրամադրել ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ պետական սահմանը հատելու ահազանգերի վերաբերյալ։ Ժամը 13։30-14։00-ի սահմաններում հաջողվել է նրա հետ հեռախոսակապ հաստատել, որի ժամանակ վերջինս հայտարարել է . մեջբերում ենք. «ՀՀ պետական սահմանի որևէ խախտում չի կարող լինի, դա անհնարին բան է, ես եմ ասում»։
Ավելին, ընդգծել է, թե ադրբեջանցիները եկել են դիտակետ դնելու եւ մոլորվել՝ նշելով, որ այդ պահին գնում է Սեւ լիճ։
Ավելի ուշ պաշտոնական այլ մարմիններ պաշտոնապես հաստատեցին, որ իրականում տեղի է ունեցել ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված քայլ, որի կապակցությամբ երեկ երեկոյան անգամ հրավիրվեց անվտանգության խորհրդի նիստ։
Սյունիքի մարզպետը պաշտոնապես կեղծ տեղեկատվություն տարածելու, ադրբեջանական շահերից բխող մեկնաբանություն տալու համար ներողություն խնդրելու փոխարեն՝ մայիսի 12-ի ուշ երեկոյան փորձեց «Փաստինֆո»-ին մեղադրել իր խոսքերը աղավաղելու մեջ։
Մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզպետարանի ֆեյսբուքան էջում մայիսի 12-ին՝ ժամը 22.00-ին որպես հերքում տեղադրվեց մի հայտարարություն, թե Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը որեւէ լրատվամիջոցի հետ զրույցում չի ասել, թե «հակառակորդը առաջ չի եկել, այլ մոլորվել է»։
Մարզպետարանից հայտնում են, որ նա առավոտից գտնվել է Սեւ լճի տարածքում ու օրվա վերջում նաեւ հայտարարել է, որ «ադրբեջանցիները մտածված եկել, սահմանը խախտել են», հետեւաբար Պողոսյանը չէր կարող հակասել ինքն իրեն, կամ, առավել եւս, երկարամյա զինվորականի փորձով հայտարարել, թե հակառակորդը մոլորվել է։
Հայտարարում ենք, որ Մ.Պողոսյանը ոչ միայն կարող էր, այլեւ իրեն թույլ է տվել պետական պաշտոնյային եւ գնդապետին ոչ հարիր նման վարքագիծ։
Եթե պաշտոնյաների համար իրենց խոսքը որեւէ արժեք չունի եւ կարող են առանց փաստերը ճշտելու հանդես գալ սեփական երկրի շահերին հակասող հայտարարությամբ, ապա «Փաստինֆո»-ն պատասխանատվությամբ է մոտենում հատկապես պատերազմական իրավիճակների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման ճշգրտությանը՝ առաջնահերթություն տալով պաշտոնական մեկնաբանություններին։ Այլ հարց է, որ պաշտոնական լրահոսը շատ դեպքերում իր մեջ պարունակում է կեղծ տեղեկատվություն։ «Փաստինֆո»-ի խմբագրությունը պահպանել է Մ.Պողոսյանի հետ հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը եւ կից հրապարակում ենք այն։
Պահանջում ենք, որ Սյունիքի մարզպետը պաշտոնապես ներողություն խնդրի նախ՝ կեղծ տեղեկատվություն տարածելու, ապա նաեւ՝ «Փաստինֆո-ի բարի համբավը արատավորելու փորձի համար։
Նման վարքագիծը հարիր չէ պետական պաշտոնյային։
Միաժամանակ՝ առաջարկում ենք կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին՝ քննարկման առարկա դարձնել նրա գործողությունները։
Իր երկրի ազգային շահը գնահատող եւ ընդհանրապես, որեւէ այլ երկրում նման վարքագիծ դրսեւորած պաշտոնյան արդեն վաղուց ազատված կլիներ պաշտոնից։

Губернатор Сюника – зеркало правительства, две фальшивки за день: "ФактИнфо" публикует аудиозапись беседы с Погосяном 05/13/2021   15:00  |  Лента новостей
Губернатор Сюникской области, бывший военком города Гориса полковник Меликсет Погосян касательно продвижения азербайджанских ВС и нарушения ими территориальной целостности Армении  распространил ложную информацию в ущерб национальной безопасности и интересам Армении.
Так,  после появившихся тревожных сообщений о продвижении противника, "Фактинфо" 12 мая обратилось к Погосяну как  к должностному лицу с просьбой прокомментировать сведения о пересечении азербайджанцами государственной границы РА. В районе 13:30-14:30  с ним удалось связаться по телефону. В ходе телефонного разговора он заявил следующее, цитируем: "Каких-либо нарушений на госгранице РА быть не может, это невозможно, я говорю".
Более того, он подчеркнул, что "азербайджанцы пришли устанавливать наблюдательный пункт и заблудились, отметив, что в данный момент он направляется к Черному озеру".
Позже другие официальные органы официально заявили, в действительности азербайджанцы предприняли шаги, направленные против территориальной целостности РА. В этой связи вчера вечером даже было созвано заседание Совета безопасности.
Губернатор Сюника вместо того, чтобы извиниться за распространение дезинформации и комментарий, исходящий из азербайджанских интересов, 12 мая поздно вечером попытался обвинить "ФактИнфо" в искажении его слов.
В частности,  12 мая в 22:00 на странице областной администрации в Facebook в качестве опровержения было размещено заявление, согласно которому губернатор Сюника Меликсет Погосян в беседе с каким-либо  СМИ ни говорил, что "противник не продвинулся, а заблудился".
В областной администрации сообщают, что он утром находился на территории Черного озера, а в конце дня заявили, что "азербайджанцы намеренно пришли и нарушили границу", следовательно, Погосян не мог противоречить самому себе или тем более как военный с многолетним опытом заявить, что противник заблудился.
Заявляем, что М. Погосян не только мог, но и позволил себе не подобающее для государственного чиновника и полковника поведение.
Если для чиновников их слово ничего не стоит, и они могут без уточнения фактов выступать с  заявлением, идущим вразрез с интересами собственной страны, то "ФактИнфо" со всей ответственностью подходит к точности предоставления информации по военным ситуациям. Другой вопрос, что официальные новости во многих случаях содержат в себе ложные сведения. Редакция "ФактИнфо" сохранила аудиозапись беседы с М. Погосяном и  публикует его ниже.
Требуем, чтобы губернатор Сюника официально принес извинения прежде всего  за распространение дезинформации, а затем и за попытку опорочить доброе имя "ФактИнфо".
Госчиновнику не подобает так вести себя.
В то же время предлагаем комиссии по предупреждению коррупции сделать предметом рассмотрения его действия. Чиновник, не чтящий национальные интересы своей страны или проявивший себя подобным образом в какой-либо другой стране, уже давно был бы освобожден от занимаемой должности.