Կա՛մ պետք է գերեվարեին ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանցիներին և փոխանակեին մեր գերիների հետ, կա՛մ էլ ոչնչացնեին նրանց.Վահե Հակոբյան 05/13/2021   15:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքում իրավիճակը նույնն է, հակառակորդը հետ չի նահանջում, դիրքավորվել են: Դեռևս բանակցություններ են ընթանում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիք նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանցիները դիրքեր են փորել, խրամատավորվել, վրաններ են տեղադրել Վերիշեն գյուղի գլխին։
«Մեր սահմանից առնվազն 4 կմ առաջ են անցել, երեք ուղղություններով են տեղավորվել՝ դեպի Գորիս, դեպի Սիսիան, դեպի Ջերմուկ: Իմ տեղեկություններով՝ մեր կողմից բանակցում են Զինված ուժերի ներկայացուցիչները , Գորիսի քաղաքապետը, բայց սա քաղաքապետի լուծելու հարցը չի, Սյունիքի մարզպետն էլ սկզբում ասում էր տեղյակ չեմ, հետո ասեց մոլորվել են, հետո էլ ասում է նման բան չեմ ասել, իմ տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում այս ամենը»,-ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետը:
Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ հակառակորդը խախտել է մեր տարածքային ամբողջականությունը՝ ինչպես է գնահատում մեր երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության արձագանքն ու ձեռնարկված քայլերը՝ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան Սյունիքի նախկին մարզպետն արձագանքեց՝ վախկոտ.
«Ոչ մի կառույց չի աշխատում, երկրի նախագահն ինչու՞ ձայն չի հանում, ինչու՞ գլխավոր դատախազը ձայն չի հանում մեր երկրի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ոտնձգություն կատարելու փաստով, պետական սահմանը հատելու վերաբերյալ քրգործ պետք է հարուցվի առնվազն։
Պետք է դիմեին ՀԱՊԿ, տեղեկացնեին՝ ինչ է կատարվում: Ադրբեջանցիները ռազմական գործողություն չեն անում, բայց սահման հատելն արդեն ոտնձգություն է մեր երկրի նկատմամբ: Այս անգամ խոսքը Արցախի հարակից տարածքի մասին չէ, այլ կոնկրետ ՀՀ տարածքի»,-ասաց զրուցակիցը՝ ավելացնելով՝ « այս ամենից հետո Նիկոլին հարկավոր է 14 ժամ ժամանակ, որպեսզի հասկանա՝ ի՞նչ է կատարվում և երեկոյան ԱԽ նիստ գումարի, հակառակորդը լուսադեմից՝ ժամը 4-ից արդեն դիրքավորված է, իսկ Փաշինյանը ԱԽ նիստ է անում ուշ երեկոյան, բայց այդպես էլ չեն կարողանում հասկանալ, ի՞նչ պետք է անեն»,-ասաց Հակոբյանը:
Սյունիքի նախկին մարզպետը պնդեց՝ կամ պետք է գերեվարեին ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանցիներին և փոխանակեին մեր գերիների հետ, կամ էլ ոչնչացնեին նրանց:
Իսկ թե ինչո՞ւ չգերեվարեցին ՀՀ տարածք մտած ադրբեջանցի զինվորականներին, զրուցակիցն ասաց՝
«Որովհետև մեր իշխանությունը քաղաքական իմպոտենտների իշխանություն է: Տեռորիստի հոդվածով պետք է հարուցեին քրգործ՝ նրանց նկատմամբ: Առավոտից ասում էինք՝ Սյունիքում կա լրջագույն խնդիր, ադրբեջանցիները ներխուժել են մեր տարածք, իսկ Փաշինյանի ածանցյալ պատգամավորները ասում էին՝ նման բան չկա, ապատեղեկատվություն է, պանիկա են տարածում, մինչև հետո Փաշինյանը հայտարարում է, որ իսկապես խնդիր կա և ասում է այն, ինչ մենք բարձրաձայնում էինք»,-ասաց Վահե Հակոբյանը:
Նա չբացառեց, որ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված երկրում ռազմական դրություն հայտարարի և առաջիկա արտահերթ ընտրությունները չեղարկվեն.
«Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահը հանցավոր համաձայնության են եկել, պրովոկացիա են ուզում անել, որը հնարավորություն կտա երկրում ռազմական դրություն հայտարարելու և ընտրությունները չեղարկելու, քանի որ ակնհայտ է, որ իրենք չեն վերարտադրվելու»,-ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետը:
14:11 13/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի մարզպետը կառավարության հայելին է. երկու կեղծիք մեկ օրում. «Փաստինֆո»-ն հրապարակում է սկանդալային մեկնաբանության ձայնագրությունը

“Власть политических импотентов”:Ваге Акопян прокомментировал поведение руководства в свете событий в Сюнике 05/13/2021 16:21 | Лента новостей
“Ситуация в Сюнике не претерпела изменений, противник не отступает, занял позиции. Все еще идут переговоры”, - заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” бывший губернатор области Ваге Акопян. Он также сообщил, что азербайджанцы окопались, установили палатки над селом Вериншен.
“Они продвинулись на 4 км вглубь нашей границы, разместились по трем направлениям: в сторону Гориса, Сисиана и Джермука. По моим сведениям, с нашей стороны переговоры ведут представители вооруженных сил, мэр Гориса, но этот вопрос не в компетенции мэра. Губернатор Сюника тоже сначала был не в курсе, потом заявил, что заблудились, потом сказал, что не говорил такого. Все это не умещается в мою логику”, - сказал экс-губенратор Сюника.
Уже второй день, как противник нарушил нашу территориальную целостность. В ответ на вопрос корреспондента “ФактИнфо” о том, как он оценивает реакцию военно-политического руководства нашей страны и предпринятые шаги, Акопян заявил: “Как трусливые”.
“Ни одна структура не работает. Почему ни звука не издает президент, почему молчит генеральный прокурор по поводу факта посягательства на нашу суверенную территорию. Как минимум следует возбудить уголовное дело по факту пересечения госграницы. Они должны были обратиться в ОДКБ, проинформировать о происходящем. Азербайджанцы не проводят военных действий, но пересечение границы – это уже посягательство в отношении нашей страны. На сей раз речь не идет о прилегающей к Арцаху территории, а конкретно о территории РА”, - заявил собеседник агентства.
“После всего этого Николу потребовалось 14 часов, чтобы понять, что происходит и вечером созвать заседание Совбеза. Противник с рассвета, с 4 часов, уже занял позиции, а Пашинян созывает заседание Совета безопасности поздно вечером, но они так и не сумели понять, что им следует делать”, - добавил Акопян.
По словам бывшего губернатора Сюника, вторгнувшихся на территорию Республики Армения азербайджанцев должны были либо взять в плен и обменять на наших пленных, либо их уничтожить.
В ответ на вопрос, почему не взяли в плен азербайджанских военных, которые вторглись на территорию РА, собеседник агентства заявил:
“Потому что наша власть – это власть политических импотентов”.
“Они должны были возбудить в отношении них уголовное дело по статье о терроризме. С утра мы заявляли о проблеме в Сюнике, о том, что азербайджанцы вторглись на нашу территорию, а производные от Пашиняна депутаты утверждали, что ничего подобного нет, что это дезинформация, что сеют панику, пока Пашинян не заявил, что действительно есть проблема и сказал то, о чем мы говорили”, - отметил Ваге Акопян.
Он не исключил, что ввиду сложившейся ситуации в стране будет введено военное положение и отменены предстоящие выборы.
“Никол Пашинян и президент Азербайджана вступили в преступный сговор, хотят предпринять провокацию, которая позволит ввести в стране военное положение и отменить выборы, так как очевидно, что им не удастся добиться вопроизводства своей власти”, - сказал экс-губернатор Сюника.