Ռուստաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել 05/13/2021   20:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 13-ին տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնաւոթյան արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը: Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն:
Մամուլի հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման կապակցությամբ Ռուսաստանի կողմից, ինչպես եւ՝ ավելի վաղ Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ Լավրովի հեռախոսազրույցի ընթացքում, հաստատվել է հրադադարի ռեժիմի խիստ պահպանման, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների դրույթների կատարման անհրաժեշտությունը:
Նշվել է բոլոր նման միջադեպերը բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով լուծելու կարևորությունը: Կարևորվել է պատրաստակամությունը աջակցություն ցուցաբերել Հարավային Կովկասում իրավիճակի հետևողական կարգավորմանը»:
19:26 13/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիներն առավոտից փորձում են իրենց դիրքերն ամրապնդել Վերին Շորժա, Կութ բնակավայրերում, ուրալներով գալիս, դիրքավորվում են. Թագուհի Թովմասյան
22:49 12/05/2021Սյունիքի մարզպետարանն ստում է. Մարզպետի հարցազրույցի ձայնագրությունը պահպանվել է
20:21 12/05/2021  |  ՎերլուծություններՄարդ ու կին իրենց խոստումները մեկ առ մեկ կատարում են
19:34 12/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե հակառակորդը հատել է պետական սահմանը, իրավունք ունենք գերի վերցնել. Մովսես Հակոբյան

Лавров переговорил по телефону с главой МИД Азербайджана 05/13/2021   21:12  |  Лента новостей
13 мая состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Серге Лаврова и главы МИД Азербайджана Джейхуна.Байрамова. Об этом сообщается на сайте МИД РФ.
Сообщается, что в связи с обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе с российской стороны, как и ранее в ходе телефонного разговора Сергея Лаврова с министром иностранных дел Армении Арой Айвазяном, была подтверждена необходимость строгого соблюдения режима прекращения огня, а также неукоснительного выполнения других положений заявлений лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г..
“Отмечена важность решения всех подобных инцидентов исключительно политико-дипломатическими методами. Выражена готовность оказать всемерное содействие последовательной нормализации обстановки на Южном Кавказе”, - говорится в сообщении”, - сообщили в МИД РФ.