Հայաստան է ներկրվել ռուսական «Sputnik-V» պատվաստանյութի 2-րդ բաղադրիչը 05/12/2021   11:03  |  Կորոնավիրուս
Հանրապետությունում կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համաճարակային իրավիճակի կայունացման նպատակով շարունակվում է պատվաստումների գործընթացը, ինչպես նաև` պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակների ձեռքբերումն ու ներկրումը։ Այս մասին հայտնում են առողջապահաության նախարարությունից։
14 հազար երկրորդ դեղաչափ «Sputnik-V» պատվաստանյութն այս գիշեր հասավ Հայաստան։ Նշենք, որ նույն պատվաստանյութի համապատասխան քանակի առաջին դեղաչափն արդեն իսկ բաշխված է առողջության առաջնային օղակին ու ռիսկի խմբերի քաղաքացիները ստանում են իրենց պատվաստումները։
Հիշեցնենք, որ «Sputnik-V»-ով պատվաստումները նախատեսված են ռիսկի խմբերի անձանց` 18-ից 54 տարեկան բուժաշխատողների, 18-ից 54 տարեկան քրոնիկ հիվանդների, 18-ից 54 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար: Իսկ «AstraZeneca»-ով պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում` ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով:
Պատվաստումներն իրականացվում են առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններում շաբաթվա բոլոր օրերին. շաբաթ և կիրակի սահմանվել են հերթապահություններ՝ ժամը 10։00-16։00-ը: Միաժամանակ, գործում են նաև շարժական պատվաստումային խմբեր հանրային վայրերում. Երևանում` Հյուսիսային պողոտա, «Դալմա Գարդեն» մոլ և «Մեգամոլ» առևտրի կենտրոններ, Գյումրու Վարդանանց հրապարակ, Վանաձորի Հայքի հրապարակ, Դիլիջանի քաղաքապետարանի հարևանությամբ:
Կարող են պատվաստվել նաև Հայաստանում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիները: Պատվաստումներն անվճար են բոլորի համար:
11:30 09/05/2021  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 178 նոր դեպք, մահացել է 10 մարդ
11:14 08/05/2021  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 411 նոր դեպք, մահացել է 18 մարդ
23:49 07/05/2021  |  ԿորոնավիրուսԱշխարհում մեկ օրում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցել է 839 հազարը
11:20 07/05/2021  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 356 նոր դեպք, մահացել է 21 մարդ

Армения получила второй компонент российской вакцины “Спутник V” 05/12/2021   12:29  |  Коронавирус
Армения получила 14 доз второго компонента российской вакцины “Спутник V”. Об этом в среду  сообщает министерство здравоохранения Армении.
“Этой ночью в Армению была доставлена партия второго компонента “Спутник V” из 14 тыс. Первая доза соответствующего количества той же вакцины уже распределена среди учреждений первичной медико-санитарной помощи, и граждане из групп риска проходят вакцинацию”, - говорится в сообщении.
Как отметили в Минздраве, в целях стабилизации эпидемиологической ситуации с COVID-19 в стране продолжается процесс вакцинации, а также закупка и импорт новых партий вакцин.
В ведомстве напомнили, что вакцинация “Спутник V” предназначена для людей из группы риска: медработников в возрасте от 18 до 54 лет, лиц с хроническими заболеваниями в возрасте от 18 до 54 лет, обитателей центров социальной помощи в возрасте от 18 до 54 лет. А вакцинацию AstraZeneca можно делать людям старше 18 лет на добровольной основе.
Вакцинация проводится бесплатно в поликлиниках во все дни недели, а в выходные (суббота-воскресенье) установлены графики дежурств с 10:00 до 16:00. В то же время в общественных местах действуют мобильные группы вакцинации, в частности, на Северном проспекте, торговых центрах “Далма Гарден Молл” и “Мегамолл” в Ереване, на площади Вардананц в Гюмри, на площади Айка в Ванадзоре и в Дилижане, по соседству с мэрией.