Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանի իշխանության մարմինների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում. ՄԻՊ 05/12/2021 10:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ գրասենյակը տարածել է հայտարարություն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի պնդումների վերաբերյալ՝ կապված հայ գերիների հետ.
«2021 թվականի մայիսի 11-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է.
«Անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսվա վերջին Հայաստանի զինծառայողների՝ Ադրբեջանի տարածք անօրինական ներթափանցելու, դեկտեմբեր ամսին ադրբեջանցի զինվորականների զոհվելու ու վիրավորվելու հետ կապված միջադեպերը Ադրբեջանի դեմ իրականացված ռազմական հանցագործություն են։ Ադրբեջանի հատուկ ծառայության մարմինների իրականացրած գործողությունների արդյունքում սադրիչ-դիվերսիոն գործողություն իրականացրած հայ զինծառայողներից մի քանիսը ոչնչացվել են, իսկ մի քանիսը՝ ձերբակալվել։ Ներկայումս նրանց հետ կապված քննչական գործողությունները շարունակվում են»:
Հաշվի առնելով, որ հարցը վերաբերում է հայ գերիների իրավունքներին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի նշված պնդումները կոպտորեն ոտնահարում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքները:
Իրականությունն այն է, որ առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն (armed conflict): Միջազգային [մարդասիրական] իրավունքի տեսանկյունից սա նշանակում է, որ անկախ նրանից` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո են գերեվարվել, թե ոչ, նրանք իրավական կարգավիճակով գերի են և պետք է ազատ արձակվեն անհապաղ՝ առանց որևէ նախապայմանի:
Այս հարցն ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում են՝ իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահմամբ, նրանց ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու անազատության մեջ պահելը, միջազգային կանոնների խախտմամբ, օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Մինչդեռ, սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան: Գերիների ազատ արձակումը և վերադարձը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների և մարդասիրական գործընթացի շրջանակում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրությունները, գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքների բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Նրանք այս քաղաքականությամբ խախտում են գերիների իրավունքները, հոգեկան տառապանքներ են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, առաջացնում են լարվածություն հայ հասարակությունում:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանի իշխանության մարմինների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում»։
Ուստի, հաշվի առնելով միջազգային մարմինների մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների (կյանքի իրավունքն առաջնահերթ) պաշտպանության հարցում` ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրավիրում է նրանց ուշադրությունը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի մմիջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքները խախտող նշված հայտարարությանը՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը դադարեցնելու հրատապ անհրաժեշտության հարց»։

Омбудсмен Армении: заявления главы МИД Азербайджана по поводу армянских пленных грубо нарушают международное гуманитарное право 05/12/2021   11:28  |  Лента новостей
Защитник прав человек(омбудсмен) Армении Арман Татоян выступил с заявлением в связи с утверждениями главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова по поводу армянских пленных, озвученными им накануне. Заявление омбудсмена Армении приводим ниже;
"11 мая 2021 года министр иностранных дел Азербайджана заявил: “Инциденты, связанные с незаконным проникновением армянских военнослужащих на территорию Азербайджана в конце ноября прошлого года, гибель и ранение азербайджанских военнослужащих в декабре, являются военным преступлением, совершенным против Азербайджана. В результате действий, проведенных азербайджанскими спецслужбами, некоторые из армянских военнослужащих, осуществивших провокационно-диверсионные действия, были уничтожены, еще несколько - задержаны. Следственные действия в отношении них в настоящее время продолжаются". Учитывая, что речь идет о правах армянских пленных, омбудсмен Армении констатирует, что указанные утверждения главы МИД Азербайджана грубейшим образом попирают международное гуманитарное право, в том числе права человека.
Реальность такова, что имеется текущий, открытый вооруженный конфликт (armed conflict). С точки зрения международного [гуманитарного] права это означает, что независимо от того, были они взяты в плен до или после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, они по правовому статусу являются пленными и должны быть немедленно освобождены без каких-либо предусловий.
Азербайджанские власти искусственно затягивают этот вопрос, открыто злоупотребляя правовыми процессами, представляя их в качестве террористов и используя их содержание под стражей  в нарушение международных норм в качестве наказания.
Между тем это - универсальное требование международной операции, подлежащее автоматическому применению. Обратное грубейшим образом нарушает международные требования в области прав человека и международное гуманитарное право, в том числе Третью конвенцию ООН от 1949 года. Освобождение и возвращение пленных следует рассматривать исключительно в рамках прав человека и гуманитарного процесса.
Исследования омбудсмена Армении, результаты рассмотрения жалоб семей пленных и пропавших без вести постоянно подтверждают, что азербайджанские власти, грубо нарушая международные требования, искусственно затягивают освобождение пленных с армянской стороны, намеренно не раскрывают подлинное число пленных.
Своей подобной политикой  они нарушают права пленных, причиняют душевные страдания семьям пленных и пропавших без вести, вызывают напряженность в армянском обществе.
Исключительную срочность вопроса об освобождении пленных необходимо рассматривать также в контексте политики армянофобии и вражды  органов власти Азербайджана.
Поэтому, учитывая гуманитарные мандаты и роль международных структур в вопросе защиты прав человека (в первую очередь, права на жизнь), омбудсмен Армении обращает их внимание на заявление главы МИД Азербайджана, нарушающее международное гуманитарное право, в том числе права человека, поднимая вопрос о срочной необходимости принятия решительных мер по освобождению и возвращению пленных, прекращения политизации этой проблемы".