Ադրբեջանին կոչ ենք անում հայ գերիների մասին ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրել ՄԻԵԴ-ին.Freedom House 05/12/2021 12:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Հեղինակավոր Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը զեկույց է հրապարակել` անդրադառնալով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խոշտանգումների և նվաստացումների վերաբերյալ զեկույցներին:
Freedom House-ի զեկույցում մասնավորապես ասվում է.
«Ադրբեջանում կալանքի տակ գտնվող շուրջ 200 հայերի ճակատագիրը մնում է անորոշ ` խոշտանգումների և նվաստացումների մասին զեկույցները դեռևս շարունակվում են, մինչդեռ նրանց վերադարձը որոշվել էր հակամարտող կողմերի միջև կնքված հրադադարի համաձայնագրով:
Մենք խորապես մտահոգված ենք հակամարտությունից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և կալանավորված հայերի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի և բռնության, ինչպես խոշտանգումների մասին հաղորդագրություններով: Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում մշտապես համագործակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ՝ գերեվարված հայերի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի մասին հաղորդագրությունները հետաքննելու ուղղությամբ և ապահովել պահվող անձանց պաշտպանությունը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքների պահանջների համաձայն, ներառյալ պաշտպանությունը կտտանքներից և անմարդկային վերաբերմունքից:
Որպես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ստորագրող պետություն ՝ Ադրբեջանը պարտավոր է լիովին համագործակցել դատարանի հետ և տրամադրել պահանջվող բոլոր տեղեկությունները ՝ այդ լուրջ հարցերի թափանցիկ հետաքննությունը հեշտացնելու համար»,-ասվում է հաղորդագրությունում:

Азербайджан обязан предоставить ЕСПЧ всю затребованную информацию о пленных — Freedom House 05/12/2021   13:03  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Авторитетная правозащитная организация “Freedom House” опубликовала доклад, коснувшись сообщений о пытках и унизительном обращении с армянскими военнопленными, содержащимися в Азербайджане.
В докладе Freedom House, в частности, говорится:
“Судьба почти 200 армян, содержащихся под стражей в Азербайджане, остается неопределенной. Все еще постают доклады о пытках и унижениях. Между тем их возвращение было оговорено соглашением о прекращении огня, заключенным между конфликтующими сторонами.
Мы глубоко обеспокоены сообщениями о пытках и бесчеловечном и унижающем достоинство обращении с армянами, захваченными Азербайджаном в плен после вооруженного конфликта. Мы призываем власти Азербайджана к постоянному сотрудничеству с ЕСПЧ в расследовании сообщений о бесчеловечном обращении с армянами, находящимися в плену, независимо от их статуса, и обеспечении защиты задержанных в соответствии с требованиями международного гуманитарного права, включая исключение пыток и бесчеловечного обращения. Как страна, подписавшая Европейскую конвенцию по правам человека, Азербайджан обязан сотрудничать с судом и предоставить всю затребованную информацию для упрощения прозрачного расследования этих серьезных вопросов”.