Ոստիկանությունը մերժել է քրեական գործ հարուցել ադրբեջանցիների կողմից հայ հովիվի նկատմամբ կատարված ոտնձգության դեպքի առթիվ 05/11/2021 13:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիների կողմից Արավուս համայնքի հովիվի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ քրեական գործ չի հարուցվի։ ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ Գորիսի բաժանմունքում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը ոստիկանությունն ուղարկել է ՀՀ դատախազություն՝ դրա օրինականությունը ստուգելու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզի Արավուս համայնքի հովվին ադրբեջանցիները փորձել են առևանգել, բռնություն գործադրել նրա նկատմամբ, հարվածել աչքին։
«Ութ հոգի էին։ Ավտոմատներով էին, չէի ենթարկվում, որ ինձ տանեն խրամատի մեջ։ Ասում էին հողը մերն ա, պրծավ։ Եթե ես չպաշտպանվեի, ինձ տանելու էին ուղիղ խրամատ։ Իրանց կամանդիրը ադրբեջաներեն ասում է արի այստեղ, ես ասում եմ չեմ գալիս, չեմ ենթարկվում։ Մեր տղերքն էլ, ջիգյարները ուտեմ, իմ կյանքը փրկեցին։ Նոր իրենց կամանդիրը եկել ա ասում է քինացեք, հետո ես դուրս եմ եկել»,- «Փաստինֆո»-ին պատմել էր հովիվ Ֆելիքս Ավագյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանցիները սպառնացել էին իրեն Բաքու տանել։
Միջադեպին արձագանքել է նաեւ ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ արձանագրելով, որ ադրբեջանցի զինծառայողների իրականացրածը հանցավոր ոտնձգություն է ՀՀ սահմանային բնակչի նկատմամբ: «Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն հաստատում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ և միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների կոպիտ խախտումները: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների մասին, իսկ կյանքի իրավունքի դեպքում՝ խախտման իրական վտանգի մասին:
ՄԻՊ կողմից տարածված վերոգրյալ հաղորդագրությունը դատախազությունն ուղարկել է ոստիկանություն՝ նյութեր նախապատրաստելու։
Դեպքից մոտ 10 օր անց Ֆ.Ավագյանը չէր հրավիրվել ոստիկանություն բացատրություն տալու, դատաբժշկական փորձաքննություն չէր նշանակվել։ Ավելին՝ նա դիմել էր Գորիսի բժշկական կենտրոն՝ բուժօգնության, քանի որ դեպքից հետո աչքի հատվածում ցավեր ուներ եւ սեփական միջոցներով իրականացրել բուժումը։ ՀՀ իրավապահներն էլ ուշացած արձագանքով, փաստորեն, արդարացրել են ադրբեջանցիների գործողությունները՝ գտնելով, որ նրանց գործողություններում բացակայում է հանցակազմը։

Полиция отказала в возбуждении уголовного дела по факту нападения азербайджанцев на армянского пастуха в Сюнике 05/11/2021   13:41  |  Лента новостей
Уголовного дела по факту применения азербайджанцами насилия в отношении пастуха из села Аравус Сюникской области Армении не заведут. Как сообщили “ФактИнфо” в управлении информации и по связям с общественностью Полиции Армении, на основании подготовленных в отделении Полиции Гориса принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела в соответствии с пунктом 2 части 1 статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса РА за отсутствием состава преступления.
Полиция направила решение об отказе в возбуждении уголовного дела в Прокуратуру с целью проверки его законности.
Напомним, азербайджанцы пытались похитить пастуха из общины Аравус, напали на него, ударили его в глаз.
“Их было восемь человек. Они были на машине. Я не подчинялся, не позволил, чтобы они повели к окопам. Говорили, что это их земля, и точка. Если бы я не защитился, то меня прямиком затащили бы в окопы. Их командир на азербайджанском языке звал к себе. Я отказывался идти, подчиняться. Наши ребята спасли мне жизнь. После этого их командир пришел и говорит – идите. Потом я вышел”, - рассказал “ФактИнфо” пастух Фелик Авагян, отметив, что азербайджанцы угрожали увезти его в Баку.
На инцидент отреагировал омбудсмен Армени Арман Татоян. Он констатировал, что действия азербайджанских военнослужащих являются преступным посягательством в отношении приграничного жителя Армении. “Произошедшее очевидным образом подтверждает грубые нарушения прав граждан РА, гарантированные Конституцией и на международном уровне.  Речь идет о праве на жизнь, физическую и психологическую неприкосновенность, праве на собственность и других жизненно важных правах, а в случае с правом на жизнь - о реальной угрозе его нарушения", — отметил Татоян.
Вышеупомянутое заявление омбудсмена Генпрокуратура направила в Полицию для подготовки материалов.
Спустя 10 дней после этого Ф. Авагяна не  пригласулу в Полицию для дачи разъяснений, также не назначили судебно-медицинской экспертизы. Более того, он обратился в медцентр Гориса за медпомощью, так как после инцидента у него болел глаз. Он прошел лечение за свой счет. А правоохранители Армении своей запоздавшей реакцией, фактически, оправдали действия азербайджанцев, посчитав, что в их деяниях нет состава преступления.
12:24 21/04/2021  |  КомментарийАзербайджанские военные угрожают физической безопасности жителей сел в Сюнике - омбудсмен Армении
12:21 20/04/2021  |  Лента новостей“Я приехал, чтобы своими глазами увидеть то, о чём слышу”: президент Армении в Сюнике встретился с главами ряда общин