Իշխանական պատգամավորի կողմից իր եկամուտի աղբյուրը թաքցնելու դեպքի առթիվ քրգործ չի հարուցվի. ՀՔԾ-ն մերժել է 05/10/2021   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի՝ «Շիշ բռնողի» կողմից իր եկամտի աղբյուրները թաքցնելու, հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներառվելու դեպքի առթիվ քրգործի հարուցումը մերժվել է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն» արձանագրել է, որ պատգամավորի 2018-ին ներկայացրած հայտարարագրում եկամուտների էական փոփոխությունը չի հիմնավորվել օրինական եկամտի աղբյուրներով, այսինքն՝ մինչ պաշտոն զբաղեցնելը նա այլ եկամուտ է ունեցել, իսկ դրանից հետո աճը եղել է չհիմնավորված, ինչն էլ կասկած է առաջացրել ու հաղորդում ներկայացրել դատախազություն։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ներկայացված նյութերն ուղարկել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու համար, որտեղ, փաստորեն նախապատրաստված նյութերի հիման վրա մերժվել է քրեական գործի հարուցումը։
ՀՔԾ-ից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա քննիչի կողմից որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։

ССС отказала в возбуждении уголовного дела о сокрытии депутатом от власти источника своих доходов 05/10/2021 17:16 | Лента новостей
В возбуждении уголовного дела по факту сокрытия депутатом от правящего блока "Мой шаг" Айком Саркисяном(“Шиш брнох”) источников доходов и внесения подложных данных в декларацию отказали.
Как уже ранее сообщило агентство, Комиссия по предупреждению коррупции зафиксировала, что значительные изменения в представленной депутатом в 2018 году декларации о доходах не были подтверждены законными источниками, что и вызвало подозрения, в связи с чем в Прокуратуру было подано заявление.
Генеральная прокуратура направила представленные материалы в Специальную следственную службу для подготовки материалов в порядке, установленном статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА, где фактически на основании подготовленных материалов было отказано в возбуждении уголовного дела.
Как сообщили “ФактИнфо” в ССС, следователь на основании подготовленных материалов принял решение об отказе в возбуждении уголовного дела за отсутствием состава преступления.