Քննարկվում է ևս 1 միլիոն չափաբաժնով «Սպուտնիկ V» ներկրելու և Հայաստանի տարածքում արտադրության կազմակերպման մասին հարցը. Լավրով 05/06/2021 13:02 | ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ քննարկվում է «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը 1 միլիոն չափաբաժնով Հայաստան մատակարարելու հնարավորությունը և Հայաստանի տարածքում արտադրության կազմակերպման մասին։ ՌԴ-ն տասնյակ հազարներով չափաբաժին արդեն փոխանցել է Հայաստանին։
«COVID-19 համավարակի սկզբից մենք սերտորեն համագործակցում ենք, Ռուսաստանն օգնություն է տրամադրում Հայաստանին կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխելու հարցում: Մոտ ապագայում նախատեսվում են լրացուցիչ մատակարարումներ, մշակվում է մեր հայ ընկերների խնդրանքը մեկ միլիոն չափաբաժին տրամադրելու վերաբերյալ», - ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։
Լավրովը հայտնեց, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը երկար ժամանակով ստուգված ռազմավարական գործընկերներ են։
Այսօր տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում փաստեցին, որ ակտիվ զարգանում է քաղաքական երկխոսությունը, առաջին հերթին` ամենաբարձր մակարդակով։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հիշեցրեց, որ մայիսի 16-18–ը նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակության այցը Մոսկվա։
Լավրովը հայտնեց նաև, որ 2022թ–ին լրանում է ՀՀ-ՌԴ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի շրջանակներում նախանշված երկկողմ միջոցառումները հերթական անգամ կընդգծեն երկու երկրների ռազմավարական, գործընկերային հարաբերությունները։

Москва и Ереван обсуждают производство "Спутника V" в Армении и поставки до 1 млн. доз вакцины - Лавров 05/06/2021 13:19 | Лента новостей
Россия и Армения обсуждают возможность организации производства российской вакцины от коронавируса "Спутник V" в Армении, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел Армении Арой Айвазяном.
По словам главы российского МИД, в планах также - поставка в Армению до одного миллиона доз вакцины.
"С начала пандемии COVID-19 мы тесно сотрудничаем, Россия оказывает Армении помощь в предотвращении распространения коронавирусной инфекции. Безвозмездно поставлена партия доз вакцины "Спутник V". Пришла буквально в прошлом месяце очередная партия - 15 тыс. доз этого препарата. В ближайшее время планируются дополнительные поставки, прорабатывается запрос наших армянских друзей на предоставление 1 млн доз", - сказал он на встрече с и.о. министра иностранных дел Армении Арой Айвазяном.
Лавров отметил, что Россия остается ведущим деловым партнером и инвестором Армении, несмотря на незначительное снижение товарооборота в 2020 году.
Глава МИД РФ сообщил, что в ходе встречи констатировали, что между странами активно развивается диалог на самом высшем уровне.
Глава МИД РФ напомнил, что на 16-18 мая запланирован визит парламентской делегации во главе с председателем НС Армении Араратом Мирзояном в Москву.
Лавров также сообщил, что в 2022 году обе страны отмечают 30-летие со дня установления дипломатических отношений и 25-летие подписания базового договора о сотрудничестве и взаимной помощи. Достигнута договоренность проработать программу юбилейных мероприятий, которые должны подчеркнуть стратегический, союзнический характер наших отношений. Он также и поздравил народ Армении с наступающим днем Победы в ВОВ.