Հադրութցիները ԱԳՆ-ից պահանջում են քայլեր ձեռնարկել՝ ադրբեջանցիների կողմից բռնազավթված Հադրութի, Շուշիի, Ասկերանի տարածքների վերադարձման հարցում 05/05/2021 13:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Հադրութի շրջանի բնակիչներն ակցիա են իրականացնում ՀՀ ԱԳՆ շենքի մոտ՝ հանդիպում պահանջելով ԱԳ նախարարի հետ։ «Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպության քարտուղար Արթուր Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ հանդիպում են պահանջում արտգործնախարարի հետ, որ ճշտեն Արցախից բռնագաղթված բնակչության կարգավիճակի հարցը, թե ինչ անվտանգային միջոցառումներ են ձեռնարկվում՝ Արցախում այսօր բնակվող հայրենակիցների համար։
Հադրութցիները նամակ են փոխանցել նախարարությանը՝ նախարարի հետ հանդիպման խնդրանքով։
«Հիմնական նպատակն այն է, որ ցույց տանք, որ մենք մտահոգված ենք մեր ազգաբնակչությամբ, մեր տեղահանված բնակչությամբ, որ օր առաջ կատարվեն դիվանագիտական աշխատանքները՝ մեր հայրենի հող հանդիսանալու համար»,-նշեց նա՝ հավելելով, որ ՀՀ-ն երկար տարիներ հանդիսանում էր Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը և պատասխանատուն, ուստի՝ այսօր մեծ ակնկալիքներ ունեն, որ դիվանագիտական աշխատանքներ կտարվեն՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Հադրութի, Շուշիի, Ասկերանի տարածքների վերադարձման համար։
Ինչ վերաբերում է ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի և ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպմանը, Սարգսյանը նշեց, որ Լավրովից ակնկալիքներ չունեն, նա կարող է միջնորդ հանդիսանալ, որ հնարավորինս արագ լուծվի բռնազավթված մեր հողատարածքների վերադարձի հարցը, որ օր առաջ վերադառնան Հադրութ քաղաք։

Гадрутцы провели акцию у МИД Армении: они требуют принять меры для возвращения оккупированных Азербайджаном земель 05/05/2021   13:44  |  Лента новостей
Жители Гадрутского района Арцаха проводят акцию возле здания МИД Армении, требуя встречи с министром иностранных дел.
Секретарь общественной организации “Во имя Гадрута” Артур Саркисян в беседе с журналистами сообщил, что они требуют встречи с главой МИД, чтобы уточнить вопрос о статусе населения, переселенного из Арцаха, и узнать о мерах по обеспечению безопасности соотечественников, проживающих сегодня в Арцахе.
Гадрутцы передали письмо министерству с просьбой о встрече с главой МИД.
Он отметил, что основная цель акции - показать обеспокоенность переселенного из Арцаха населения, чтобы ускорить дипломатические работы и вернуться на родину.
Он добавил, что Республика Армения на протяжении многих лет являлась гарантом безопасности Республики Арцах и ответственной, поэтому сегодня они очень рассчитывают на то, что будет предпринята дипломатическая работа по возвращению оккупированных Азербайджаном Гадрута, Шуши и районов Аскерана.
Что касается предстоящей встречи глав МИД Армении и РФ, Саркисян отметил, что от Лаврова у них ожиданий нет.
“Он может выступить посредником, чтобы по возможности быстро был решен вопрос возвращения наших оккупированных земель, чтобы мы смогли как можно скорее вернуться в Гадрут”, - сказал он.