Հաստատված և ենթադրյալ գերիների թիվն անցնում է 300–ը․ Նաիրա Զոհրաբյան 05/04/2021 16:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ ռազմագերիների հարցով միջազգային ճնշումը ուժեղանում է, Եվրոպան վերջապես պրեսսինգի է ենթարկելու Ադրբեջանին գերիների հարցով։ Այս մասին Ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ գերեվարված անձինք ոչ թե 72-ն են, ինչպես պնդում է Ադրբեջանը, այլ շատ ավելին են։
«Եվրոպական դատարանի 188 հաստատված անձանց վերաբերյալ տեղեկատվություն կա, բայց մենք գիտենք, որ նրանց թիվն ավելի շատ է։ Հաստատված և ենթադրյալ գերիների թիվն այս պահին մեր ունեցած տեղեկատվությամբ անցնում է 300–ը»։
Զոհրաբյանը հավելել է, որ առաջիկա մեկ ու կես ամսվա ընթացքում պրեսսինգը կարող է մեծանալ, եվրոպական կառույցները պարտադրելու են Ադրբեջանին, այդ թվում, եթե լինի անհրաժեշտություն՝ սանկցիաների միջոցով կասեցնել երկրի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին։
«Ես կարծում եմ, որ եթե Ադրբեջանը շարունակի պահպանել երկխոսությունից հրաժարվելու իր այս մարտավարությունը, անպայման կիրառելու են սանկցիաներ»։
Պատգամավորը նշեց, որ ծնողների հետ պարբերական հանդիպումներ է ունենում։ Իրեն ներկայացրել են փաստեր, որ հարազատները զանգեր են ստացել Իրանից, հստակ տվել որդիների անունները, հայտնել, թե Իրանի որ գյուղում և որտեղ են նրանք գտնվում։
Պատգամավորը ծնողների հայտնած տեղեկատվութունը փոխանցվել է ՀՀ –ում Իրանի դեսպանություն։
Զոհրաբյանը նաև կապը ապահովել է դեսպանատան աշխատակիցների և ծնողների միջև, պաշտոնական նամակով դիմել է Իրանի ԱԳՆ-ին, սակայն պատասխան դեռ չի եկել։ Դեսպանն էլ վստահեցերել է, որ հանդիպել է սահմանապահ ուժերի ղեկավարի հետ, ճշտել են, որ տեղեկատվությունը չի հաստատվում։
«Քանի որ երեխայի անուն ազգանուն, հայրանունով և տեղանքով ինֆորմացիենրը ճշգրիտ են, սպասում եմ Իրանի ԱԳ նախարարի պատասխանին, ապա դեսպանի միջոցով փորձելու ենք տեղեկատվությունը իրանական այլ աղբյուրներից ճշտել»։
Զոհրաբյանը հայտնեց, որ ծնողներից մի քանիսը Թավրիզում հանդիպել են սրբազանին, փոխանցել տեղեկատվությունը, վերջինս էլ փորձել էր ճշտել, բայց մինչև այս պահը չեն կարողացել հաստատել տեղեկատվությունը, որ Արցախի հարավով ամենաթեժ պահին մի քանի զինվորներ կարողացել են սահմանն անցնել և հայտնվել իրանական կողմում։
Զոհրաբյանը հույս ունի, որ առաջիկայում հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցով կունենանք դրական տեղաշարժ, որովհետև Ադրբեջանը ռազմագերիներին պահում է որպես «վալյուտա», որպես քաղաքական ռազմավար, ինչ-ինչ քաղաքական հարցեր լուծելու համար։
«Կլինեն կոմունիկացիաներ, կլինի Սյունիք, Մեղրի, քաղաքական աճուրդի օրակարգը չեմ կարող ասել, բայց լիազորված եմ նաև միջազգային կառույցների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների անունից ասել, որ իրենք գործադրելու են հնարավոր բոլոր լծակները՝ ռազմագերիներին վերադարձնելու համար»,- ասաց Զոհրաբյանը։

Число подтвержденных и предполагаемых пленных превышает 300 – Наира Зограбян 05/04/2021   17:36  |  Лента новостей
Международное давление по вопросу армянских пленных нарастает, Европа наконец подвергнет прессингу Азербайджан по вопросу пленных. Об этом заявил депутат парламента РА от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян.
Депутат сообщила, что пленных не 72, как утверждает Азербайджан, а гораздо больше. “Есть сведения о 188 лицах, подтвержденных Европейским судом, но мы знаем, что их гораздо больше. Количество подтвержденных и предполагаемых пленных, по имеющимся у нас информации,  к этому моменту превышает 300”, - сказала она.
Зограбян также добавила, что давление в ближайшие полтора месяца может увеличиться. По ее словам, европейские структуры заставят Азербайджан, в том числе, если возникнет необходимость, при помощи санкций приостановить членство страны в Совете Европы.
“Я считаю, что если Азербайджан продолжит придерживаться этой тактики отказа от диалога, то обязательно будут применены санкции”, - заявила она.
Депутат сообщила о регулярных встречах с родителями. Она рассказала, что ей представили факты о том, что родственникам звонили из Ирана, четко назвали имена их сыновей, сообщили, в каком из сел Ирана и где они находятся.
Депутат передала предоставленную родителями информацию посольству Армении в Иране.
Зограбян также наладила связь между сотрудниками посольства и родителями, направила в МИД Ирана письмо, однако ответа пока не получила. В свою очередь посол заверил, что встретился с главой погранвойск, уточнил, что информация не подтверждается.
“Поскольку сведения  с указанием имени, фамилии, отчества и местонахождения ребят точные, жду ответа министра иностранных дел Ирана. После этого через посла мы попытаемся уточнить информацию у других источников”, - заявила она.
Зограбян сообщила, что некоторые из родителей встретились в Тавризе со священником, передали ему сведения, он попытался уточнить, но до сего момента не смогли подтвердить информацию о том, что в самый ожесточенный момент несколько военнослужащих сумели через юг Арцаха пересечь границу и оказаться на иранской стороне.
Зограбян выразила надежду на положительные подвижки в вопросе возвращения армянских военнопленных, так как Азербайджан удерживает военнопленных для решения каких-то политических вопросов.
“От имени высокопоставленных чиновников международных структур уполномочена заявить, передать, что они  задействуют все возможные рычаги для возвращения военнопленных”, - сказала Зограбян.