Մերժվածի հարցազրույցը շատ լավ առիթ է, որպեսզի բանակցային գործընթացի նոր շերտեր բացենք․Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Սերժ Սարգսյանին 05/03/2021 12:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Սերժ Սարգսյանը իր հարցազրույցում մի շարք մեղադրանքներ է հնչեցնում ձեր իշխանության հասցեին՝ Արցախի հարցով բանակցությունները տապալելու համար։ Ինչպես հիմնավորում էր Սերժ Սարգսյանը, ձեր իշխանության գալուց հետո բանակցային գործընթացը մի քանի անգամ դեկլարատիվ փոփոխությունների ենթարկվեց , դարձավ անհասկանալի որի արդյունքում տեղի ունեցավ ողբերգություն։ Այս մասին ԱԺ հատուկ նիստի ժամանակ, դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին, ասաց անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, և հարց ուղղեց Փաշինյանին՝
«Ինչո՞ւ ձեր իշխանության օրոք խաթարվեց բանակցային գործընթացը՝ ողբերգություն բերելով մեր երկրին»։
Նիկոլ Փաշինյանն ել արձագանքելով Ուրխանյանին ասաց, թե Սերժ Սարգսյանի հարցը լավ առիթ է բանակցային նոր շերտեր բացելու համար․
«Մերժվածի հարցազրույցը շատ լավ առիթ է, որպեսզի բանակցային գործընթացի նոր շերտեր բացենք։ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտման մասին, օգտագործեց «ԼՂ բնակչություն» հասկացությունը։ Երբ բացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, մենք կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որից մենք իմանում ենք, որ նա որոշակի մտահոգություն ունի՝ թե ենթադրվող հանրաքվեի իմաստով քանի՞ ադրբեջանցի է համարվելու ԼՂ բնակիչ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը և շնորհակալություն հայտնեց Սերժ Սարգսյանին, որ այս հարցերը քննարկելու առիթ է տվել․
«Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ այս առիթը տվեց, որովհետև երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում։ Հարց. ԼՂ ազգությամբ ադրբեջանցի բնակիչները որտե՞ղ պետք է բնակվեին։ Հույս ունեմ, բոլորս հասնակում ենք այս հարցի պատասխանը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ միտք է առաջ տարվում, որ ինքն իմացել է՝ եթե բանակցողը փոխվի, բանակցության տրամաբանությունը նույնպես կփոխվի։
«Կանցնեն տարիներ և կբացվի բանակցային գործընթացի փաստաթղթերի բովանդակությունը, և մենք կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը ծռվել է 2015 թ. աշնանը, 2016 թ. ձմռանը։ Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է, որ ինքը պետք է բացահայտումներ անի, թող բարի լինի պատմել մարդկանց 2015 թ. աշնան և 2016 թ. ձմռան իրադարձությունները», - ասաց Փաշինյանը և հայտարարեց, որ բանակցությունների բովանդակության փոփոխությունն ապացուցող փաստաթղթեր կան։

"Это хороший повод для раскрытия новых деталей переговорного процесса": Никол Пашинян поблагодарил Сержа Саргсяна 05/03/2021 13:30 | Лента новостей
Третий президент Армении в своем интервью озвучил ряд обвинений в адрес вашей власти за срыв переговоров по Арцахскому вопросу, заявил на специальном заседании парламента независимый депутат Тигран Уриханян.
“Как обосновал Серж Саргсяна, после вашего прихода к власти переговорный процесс несколько раз подвергся декларативным изменениям, стал непонятным, в результате чего произошла трагедия”, - продолжил Уриханян спросил Пашиняна, почему при его власти был подорван переговорный процесс, что навлекло беду на страну.
В ответ Пашинян заявил, что вопрос касательно заявления Сержа Саргсяна – хороший повод раскрыть новые детали переговорного процесса.
“Интервью Отвергнутого – прекрасный повод для раскрытия новых пластов переговорного процесса. Серж Саргсян, говоря об уточнении статуса Нагорного Карабаха, использовал понятие население НК. Когда вскроются определенные документы по переговорам, мы узнаем, что в свое время Серж Саргсян написал посредникам письмо, из которого мы узнаем, что у него возникли определенные опасения по поводу того, сколько азербайджанцев будут считаться жителями НК в плане предполагаемого референдума”, - сказал Никол Пашинян, выразив Сержу Саргсяну благодарность за то, что экс-президент дал повод для обсуждения этих вопросов.
“В этой связи хочу выразить Отвергнутому благодарность, что дал такой повод, потому что когда я несколько месяцев назад говорил о Шуши, то заявляли, что такого вопроса в переговорном процессе никогда не было. Вопрос: где должны были проживать жители НК -азербайджанцы по национальности?Надеюсь, все понимают ответ на этот вопрос”, - сказал Никол Пашинян.
По его словам, продвигается мысль о том, что он знал, что в случае смены переговорщика изменится также логика переговоров.
“Пройдут года и раскроют содержание документов переговорного процесса, и мы выясним, что содержание переговоров отклонилось осенью 2015 года и зимой 2016 года. Если Серж Саргсян решил, что он должен выступать с разоблачениями, то пусть удосужится рассказать о событиях осени 2015 года и зимы 2016 года”, - заявил Пашинян, указав, что есть документы, доказывающие изменение содержания переговоров.