Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը թաքցնելու հարցի վերաբերյալ հարուցվել է քրեական գործ 05/03/2021 15:16 | Մեկնաբանություն
Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը թաքցնելու հարցի հետ կապված հարուցվել է քրեական գործ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՓՊ նախագահ Արա Զոհրաբյանը։
«Ինչպես հիշում եք, 53 փաստաբան հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել կապված ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը թաքցնելու հետ:
Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել էր քրեական գործ հարուցելը, որի դեմ փաստաբաններով բողոք էինք ներկայացրել:
Պետք է տեղեկացնեմ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը բողոքի հիման վրա ՎԵՐԱՑՐԵԼ Է ՀՔԾ որոշումը և ՀԱՐՈՒՑԵԼ Է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325 հոդվածի 1-ին մասի (փաստաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը) հատկանիշներով:
Դատախազության որոշման մեջ նշվել է՝ « Վերոգրյալ մեկնաբանությունների լույսի ներքո հարկ է նշել նաև, որ իրավաչափ են բողոքաբերների այն ենթադրությունները, որ Արմեն Սարգսյանը Միացյալ Թագավորության քաղաքացիությունը դադարեցրել է ոչ թե 2011 թվականին, այլ դրանից հետո և հակառակի վերաբերյալ սույն նյութերով օբյեկտիվ այլ փաստական տվյալներ ձեռք չեն բերվել, որպիսի պայմաններում առկա են ողջամիտ կասկածներ տրամադրված տեղեկատվության (դիմումի)՝ իրականությանը չհամապատասխանելու վերաբերյալ, այսինքն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու բավարար հիմքեր:»,- գրել է Զոհրաբյանը:

Уголовное дело возбуждено по вопросу о сокрытии двойного гражданства Армена Саркисяна – Зограбян 05/03/2021   15:32  |  Комментарий
Уголовное дело возбуждено в связи с сокрытием факта двойного гражданства президента Армена Саркисяна. Об этом сообщил на своей странице в Facebook глава Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
Он напомнил, что ранее 53 адвоката представили заявление о преступлении в связи с сокрытием факта наличия у президента Армении Армена Саркисяна двойного гражданства. Специальная следственная служба отказала в возбуждении уголовного дела, адвокаты обжаловали это решение.
"Генеральная прокуратура на основании жалобы отменила решение ССС и возбудила уголовное дело по признакам части 1 статьи 325 Уголовного кодекса (подделка, сбыт или использование документов). В решении Прокуратуры указано, что "в свете вышеизложенных комментариев также следует отметить, что правомерны те предположения истцов о том, что британское гражданство Армена Саркисяна было прекращено не в 2011 году, а позже, а иных объективных фактических данных по настоящим материалам относительно обратного не добыто. В этих условиях есть разумные подозрения относительно несоответствия предоставленной информации(заявления) действительности. Иными словами, есть достаточно оснований для возбуждения уголовного дела по части 1 статьи 325 УК РА”", - написал Зограбян.
16:33 02/04/2021  |  Лента новостейПрезидент Армении встретился с российским послом
15:02 09/02/2021  |  Лента новостейПрезидент Армении с разрешения врачей вернется в Ереван в конце текущей недели