Երեւանի կենտրոնում տարածք է վաճառվել ԻԻՀ քաղաքացի հանդիսացող ադրբեջանցու, որը հատել է ծառերը 04/29/2021 14:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաղրամյան պողոտայի 3-րդ նրբացնքի բնակելի շենքերի բակում այսօր ծառահատումներ են իրականացվել՝ առաջացնելով բնակիչների դժգոհությունը։
Հենց շենքի մոտ իրականացրած բողոքի ակցիայի ժամանակ բնակիչները պատմեցին, որ 10-ից ավելի ծառ է հատվել. «Կտրում են 60-70 տարվա ծառեր։ Ժողովուրդը չէր թողնում, ոստիկանները եկան, մեզ հանեցին, մի 2 հոգու տարան բաժին։ Ոստիկանները պաշտպանում են տարածքը ձեռք բերած սեփականատիրոջը, իսկ մենք մեկ ամիս առաջ ենք տեղեկացել, որ այն վաճառվել է, գնում ու դիմում ենք ամեն տեղ, բայց ոչ մի արդյունք։ Մենք 90-ականների նկարներ ենք ներկայացրել դատախազություն, որ այդ հատվածում այգի է եղել»,- ասաց բնակիչներից մեկը։
Բնակիչների տեղեկություններով՝ տարածքը վաճառվել է ազգությամբ ադրբեջանցի Իրանի քաղաքացու, որն էլ որոշել է հատել ծառերը։
«Մենք վիրավորվում ենք, որ մեր ոստիկաններն ազերիներին են պաշտպանում։ Հլը ինչ-որ տեղ հայ լիներ, էլի ցավալի կլիներ, բայց դե...։ Այս այգուց ենք օգտվում բոլորս, երեխաների խաղահրապարակ կա, մարդիկ երեխաներին իջեցնում են զբոսանքի։ Մենք միայն մեկ ամիս առաջ իմացանք, որ այդ տարածքը սեփականաշնորհվել է»,- նշեց նա։
«Կանաչ զոնան վերացնում են, որ շենք կառուցե՞ն»,- տարակուսած ասել է բնակիչը՝ նշելով, որ տարածքի նոր սեփականատերը հայտարարել է, թե պետք լինի, այդտեղ տեղադրված խաչքարն էլ կհանեն, որը նվիրված է պատերազմում զոհված Արմեն Մարտիրոսյանի հիշատակին։
Մեկ այլ բնակիչ էլ արձագանքեց՝ ադրբեջանցիները Շուշիում ու Հադրութում տարածքներ են պղծում, Երևանում էլ երեխաների խաղահրապարակն են ավերում։

Азербайджанцу с иранским гражданством продали участок в центре Ереване: он вырубил деревья 04/29/2021   15:03  |  Лента новостей
Во дворе жилых домов в третьем переулке проспекта Баграмяна в Ереване сегодня были срублены деревья, что вызвало волну негодования у жителей.
В ходе акции протеста, прошедшей у здания, жители рассказали, что срубили более 10 деревьев.
“Спиливают деревья, которым 60-70 лет. Народ им не позволял, пришли полицейские, нас вывели оттуда, двоих забрали в отдел. Полицейские защищают владельца, который приобрел участок. Мы же узнали о продаже месяц назад. Обращались во все инстанции, но никакого отклика. Мы представили прокуратуре снимки с 90-ых годов, указав, что на этом участке был сад”, - рассказали жители.
По их сведениям, участок был продан азербайджанцу, который является гражданином Ирана; он и решил срубить деревья.
“Нас оскорбляет то, что наши полицейские защищают азеров…Если бы он был армянином, то было бы не так обидно, но все равно больно. Все пользуются этим садом. Там есть детская площадка, куда жители выводили детей на прогулку. Мы только месяц назад узнали о том, что этот участок был приватизирован”, - отметил участник акции.
“Зеленую зону уничтожают, чтобы построить на этом месте здание?”- недоумевает один жителей, который указал, что новый владелец участка заявил, что так и будет; установленный там хачкар, посвященный памяти погибшего в войне Армена Мартиросяна, тоже демонтируют.
Еще один житель отметил, что азербайджанцы в Шуши и Гадруте оскверняют территории, а в Ереване разрушают детскую площадку.