Ադրբեջանական սահմանապահ զորքերը տեղակայված են Կապանի անմիջապես հարևանությամբ, որի թիկունքում Ադրբեջանի կանոնավոր բանակն է, ցանկացած պահի կարող են հատել սահմանը. Վահե Հակոբյան 04/29/2021 21:35 | Քաղաքական
Այսօր իշխանության ներսում քաոս է տիրում, տեսեք նույն Ազգային ժողովում իրենք իրար միս են ուտում, նույն իմքայլականները շատ լավ գիտակցում են, որ հողը վաղուց փախել է իրենց տակից, որ այսպես չի կարող երկար շարունակվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը մեծ խնդիր ունի։ «Ռեյտինգային ընտրակարգը վերացվեց, հիմա ումո՞վ է գնալու նա ընտրության, 20 հոգու անուն ասեք, ով Նիկոլի հետ կկանգնի, որ մարդիկ առնվազն նրան կճանաչեն, կվստահեն, և իրենցից ինչ -որ բան են ներկայացնում»,- նշել է գործիչը։
Վ.Հակոբյանն արձանագրել է, որ Սյունիքում անվտանգ չէ, ադրբեջանցիները ցանկացած պահի, առանց որևէ խոչընդոտի, կարող են հատել մեր այսպես կոչված սահմանը։
«Ադրբեջանական սահմանապահ զորքերը տեղակայված են Կապանի անմիջապես հարևանությամբ, իրենց թիկունքում էլ կանգնած է Ադրբեջանի կանոնավոր բանակը, իսկ մենք չունենք բանակ, Սյունիքում այսօր հայկական բանակ չկա, ունենք երկու կորպուս, որոնք կիսահամալրված են»,- նշել է նա ու ավելացրել. «մենք ունենք մեր կողմից սահմանապահներ և, իհարկե, ռուս սահմանապահների հետ միասին վերահսկողություն, ի՞նչ անվտանգության մասին է խոսքը»։
Բանախոսն անդրադարձել է նաև ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցերի, խոսել արտահերթ ընտրություններին իրենց քաղաքական ուժի մասնակցության և դրա ձևաչափի մասին։

Ваге Акопян высказался о внутриполитической ситуации в стране и проблемах в Сюнике 04/30/2021 09:41 | Политика
Сегодня в стане власти царит хаос, заявил в эфире “ФактИнфо” председатель партии “Возрождающаяся Армения”, экс-губернатор Сюникской области Ваге Акопян.
“Взгляните, какая грызня между ними в Национальном Собрании. Те же “мойшаговцы” прекрасно осознают, что земля давно уже ушла из-под их ног, что так долго продолжаться не может”, - сказал Ваге Акопян.
По его словам, сегодня у Никола Пашиняна серьезная проблема. “Рейтинговая система упразднена. Теперь с кем он пойдет на выборы? Назовите имена 20 человек, кто встанет рядом с Николом, и которых знают люди, которые из себя что-то представляют и которым доверятся”, - отметил он.
Акопян заявил, что "в Сюнике небезопасно; азербайджанцы в любую минуту без каких-либо препятствий могут пересечь нашу так называемую границу".
“Азербайджанские погранвойска размещены в непосредственной близости от аэропорта Капана, а за ними стоит регулярная армия Азербайджана. А у нас нет армии, в Сюнике сегодня нет армянской армии. Там у нас два корпуса, которые укомплектованы наполовину”, - отметил он.
“С нашей стороны у нас там пограничники и контроль, осуществляемый вместе с российскими пограничниками. О какой безопасности идет речь?”- добавил он.
Он также коснулся вопросов, касающихся внутренней и внешней политики, говорил об участии их политсилы досрочных выборах и формате.