Հայաստանում կթույլատրվի արտադրական կանեփի արտադրությունն ու վաճառքը 04/29/2021 12:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստում գործադիրը հավանություն տվեց օրենսդրական այն փաթեթին, որով Հայաստանում կթույլատրվի արտադրական կանեփի արտադրությունը, ներմուծումը, արտահանումը։
ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ այս մշակաբույսն օգտագործվում է բազմազան ոլորտներում և ապրանքատեսակներում, ինչպիսիք են տեքստիլը, ավտոմոբիլային արտադրությունը, կահույքի, թղթի, շինանյութի մեջ օգտագործումը. «ԵՄ տարածքում արդյունաբերական կանեփի վերաբերյալ կարգավորումները մշակված են միասնական գյուղատնտեսական քաղաքականության շրջանակներում դեռևս 70-ական թվականներից։
Ներկայումս ԵՄ տարածքում կանեփի մշակությամբ զբաղվում են 21 երկրներում, ընդ որում 1 հա տեխնիկական կանեփի վերամշակումից կարելի է ստանալ միջինը 75-210 լիտր սիբիդի յուղ, 6 տոննա ծղոտ։ Արդյունաբերական կանեփի մշակումը թույլատրված է նաև Ռուսաստանում, Ամերիկայի մի շարք նահանգներում, Չինաստանում, Իսրայելում, Կանադայում, Ավստրալիայում և այլ երկրներում։ Առաջարկվող կարգավորումներով Հայաստանում թույլատրվում է արտադրական կանեփի հետ կապված գործունեությունը, մասնավորապես թույլատրվելու է արտադրությունը, այդ թվում մշակությունը և վերամշակումը, թույլատրվելու է ներմուծումը, արտահանումը և մեծածախ առևտուրը»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը։

В Армении разрешат производство и продажу технической конопли 04/29/2021   13:01  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило законодательный пакет, разрешающий производство, импорт и эксперт технической конопли.
Вице-премьер Армении Тигран Авинян отметил, что данная культура используется в многочисленных отраслях, таких как текстильная промышленность, автомобильное и мебельное производство и т.д. “Нормы регулирования для  промышлленной конопли на территории ЕС были разработаны в рамках единой сельскохозяйственной политики еще в 70-е годы”, - сказал он.
Он указал, что в настоящее время в странах ЕС обработкой конопли занимается 21 страна. Из одного га технической конопли можно получить в среднем до 75-210 литров масла, 6 тонн соломы.
"Обработка промышленной конопли разрешена в России, в ряде стран Америки, Китае, Израиле, Канаде, Австралиии и других странах. Предлагаемыми нормами регулирования в Армении разрешается деятельность, связанная с промышленной коноплей, в  том числе ее обработка и переработка. Будут разрешены также импорт, экспорт и оптовая торговля”, - сказал Авинян.