Դեպքի վայրի զննությամբ հաստատվել է՝ Գորիսի փոխքաղաքապետի նկատմամբ բռնություն է գործադրվել Երեւանի ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Զաքարյանի աշխատասենյակում 04/28/2021   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ ոստիկանությունում բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում այսօր տեղի է ունեցել դեպքի վայրի զննություն, որով հաստատվել է, որ հենց Երեւանի ոստիկանապետի տեղակալի աշխատասենյակում է պատերազմի մասնակից Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ կիրառվել բռնությունը։ Փաստաբան Դավիթ Կարապետյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում քննիչը զննություն է կազմակերպել, առաջին տպավորությամբ՝ օբյեկտիվ քննություն է իրականացվում։
Զննության ժամանակ Մենուա Հովսեփյանը ցույց է տվել բոլոր աշխատասենյակները, որտեղ իրեն տարել են, այն սենյակը, որտեղ բռնություն է գործադրվել։ «Ընդ որում՝մտնելուց դուռը բաց է եղել, ցուցանակը չի երևացել, իսկ այսօր զննության ժամանակ դուռը փակ էր, ցուցանակը դռան ետևում է եղել և փաստորեն հաստատվել է շրջանառվող տեղեկությունները, որ անձը, ում աշխատասենյակում դա տեղի է ունեցել հենց Արթուր Զաքարյանն է։ Իր աշխատասենյակում էլ զննություն է կատարվել, ինչ-որ ներկայացրել էր, նկարագրել էր բացատրությամբ՝ պատի քարտեզը և այլն, աչքերը փակ տարավ և ցույց տվեց»,- նշեց փաստաբանը։
Նշենք, որ Արթուր Զաքարյանը ՀՀ ԿԱ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետի օպերատիվ գծով տեղակալն է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Հովսեփյանը ձերբակալվել է ապրիլի 22-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ Սյունիքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների գործով։ Գորիսից նրան տեղափոխել են ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչություն, որտեղ էլ նրան ենթարկել են ֆիզիկական ու հոգեբանական դաժան բռնության։
Դեպքի մասին ահազանգել էր փաստաբանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով բազմազավակ հոր, պատերազմի մասնակից ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ՀՀ ոստիկանությունում ցուցաբերված նսեմացուցիչ վերաբերմունքի մասին, այն է՝ ոտքը դրել են գլխին, ասել՝ «հերո՞ս էիր խաղում ու ֆիզիկական բռնության ենթարկել։ Նրա հասցեին հնչել են վիրավորական արտահայտություններ և այդ ամենը նկարահանվել է։
Փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՔԾ, որտեղ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով՝ բռնության գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։
Քրեական գործով Մենուա Հովսեփյանը ճանաչվել է տուժող։
20:48 26/04/2021  |  ՔաղաքականԱվելի ենք համոզվում, որ իշխանությունների այս սատանայական պրոյեկտը րոպե առաջ պետք է կանգնեցվի. Մենուա Հովսեփյան
17:40 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիսի փոխքաղաքապետի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն է նշանակվել, ՄԻՊ-ն արտաքին զննությամբ արձանագրել է վնասվածքները
12:16 26/04/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանությունում Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
16:33 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության շենքում Մենուա Հովսեփյանին խոշտանգելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում
14:48 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենուա Հովսեփյանն արդեն ազատ է արձակվել.փաստաբան
13:44 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ Գորիսի փոխքաղաքապետին ձերբակալելու որոշումը դատարանը ոչ իրավաչափ ճանաչեց

Адвокат сообщил новые подробности по делу о применении насилия в отношении вице-мэра Гориса 04/28/2021   12:21  |  Лента новостей
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту применения насилия в отношении вице-мэра Гориса Менуа Овсепяна в Полиции, сегодня был произведен осмотр места происшествия, которым подтвердилось применение силы в отношении участника войны Менуа Овсепяна в кабинете начальника Полиции Еревана. Как сообщил адвокат Давид Карапетян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, в управлении Полиции по Еревану следователь организовал осмотр, на первый взгляд, по его словам, проводится объективное расследование.
Во время осмотра Менуа Овсепян показал все кабинеты, куда его отводили, те комнаты, где применили насилие. “Причем дверь при входе была открыта, вывески не видно было. А сегодня во время осмотра дверь была закрыта, вывеска была за дверью. Фактически подтвердились муссируемые сведения о том, что человек, в кабинете которого это произошло, именно Артур Закарян. В его кабинете также произведен осмотр. Все, что он представил, описал в разъяснениях – карта на стене и т.д. он закрытыми глазами повел и показал”, - сообщил адвокат.
Отметим, что Артур Закарян является заместителем начальника Управления Полиции РА по Еревану по оперативной линии.
Как уже сообщало агентство, Овсепяна задержали 22 апреля по подозрению в организации хулиганства в рамках уголовного дела об акции протеста против Никола Пашиняна. Его из Гориса доставили в управление Полиции по Еревану, где его  подвергли жестокому физическому и психологическому насилию.
В частности, адвокат Давид Карапетян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил об унизительном обращении с Овсепяном в управлении Полиции по Еревану. Он рассказал, что его подзащитному на голову поставили ногу и сказали ему: “Героем заделался…?” После этого его волокли от одной стены к другой. На лице Овсепяна были также ссадины. Его также оскорбили, и все это снимали на камеру.  Адвокат подал заявление о преступлении в ССС, где на основании подготовленных материалов было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 309(превышение должностных полномочий,  соединенное с применением насилия) и части 1 статьи 314(служебный подлог) УК Армении. Менуа Овсепян по делу признан потерпевшим.