Արցախում խնդրահարույց են մնում անհետ կորած զինծառայողների որոնման և գնդակոծությունների հետևանքով ավերված տների վերականգնման հարցերը 04/28/2021   10:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստեփանակերտում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման՝ քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնը շարունակում է աշխատանքները: Այստեղ գործում է նաեւ անհայտ կորած զինծառայողների որոնման, մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, աշխատանքի տեղավորման աջակցության եւ այլ խնդրահարույց թեմաների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման թեժ գիծը։
«Այսօր կենտրոն է դիմել Լեռնային Ղարաբաղի 10 քաղաքացի։ Հիմնական խնդրահարույց հարցերը մնում են անհայտ կորած զինծառայողների որոնման, գնդակոծությունների հետևանքով ավերված տների վերականգնման հարցերը: Երկու ֆերմերներ դիմել են իրենց այգիները պայթունավտանգ առարկաներից ականազերծելու համար», - հայտնել Է հումանիտար արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Դմիտրի Սերովը:
Օգնության համար քաղաքացիների ընդունելության կետ է դիմել շուրջ 3600, ավելի քան 800 դիմում ստացվել է թեժ գծի միջոցով։
Հեռախոսի միջոցով հաղորդած կամ անձամբ ներկայացած քաղաքացիների դիմումները ստացող հերթապահ սպաները հստակեցնում են խնդրի բնույթը, հարազատներից պարզում զինվորի անհայտ կորելու հավանական տարածքի մասին տվալները և գրանցում նրանց կոնտակտային տվյալները: Բոլոր դիմումները մուտքագրվում են տվյալների բազա և ուղարկվում են համատեղ որոնողական խմբին:
Անհետ կորածների որոնողական աշխատանքները հետագայում անց են կացվում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի ներկայացուցիչների հետ փոխգործակցությամբ:
11:49 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում բացվել է Shtigen ընկերության արևային և ժամանակակից էներգետիկայի կենտրոնը
18:35 19/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի ԲԿ-ում բուժսպասարկում է ստացել Թուրքիայի քաղաքացի՝ սրտամկանի ինֆարկտով
16:47 19/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցուն Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոց են տեղափոխել սրտի կաթվածով

Российские миротворцы получили около 3,6 тыс. обращений за помощью в Пункте приема граждан в Степанакерте 04/28/2021   11:00  |  Лента новостей
В Центре гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента (РМК) в г. Степанакерте продолжает работу Пункт приема граждан. В нем же функционирует «горячая линия» по сбору сведений для поиска пропавших без вести военнослужащих, по оказанию гуманитарной помощи, содействия в трудоустройстве и другим проблемным темам.Об этом сообщается на сайте Минобороны РФ.
«Сегодня обратилось 10 граждан Нагорного Карабаха. Основными проблемными вопросами остаются поиск пропавших без вести военнослужащих, восстановление разрушенных во время обстрелов домов. И обратилось двое фермеров для разминирования их садовых участков от взрывоопасных предметов», - сообщил представитель Центра гуманитарного реагирования Дмитрий Серов.
Всего за помощью в пункт приема граждан обратились около 3600. человек. В том числе более 800 обращений поступило по телефону «горячей линии».
Дежурные офицеры, осуществляющие прием обращений по телефону или лично, обязательно уточняют характер проблемы, у родственников выясняют сведения о предполагаемом районе пропажи военнослужащего, фиксируют их контактные данные. Все обращения заносятся в базу данных и передаются в совместные поисковые группы.
Мероприятия по поиску пропавших без вести в дальнейшем проводятся военнослужащими РМК во взаимодействии с представителями Международного Комитета Красного Креста, азербайджанской и армянской сторон.