Ադրբեջանցիները զինված առաջ են շարժվել ու փորձել իրենց դիրքերը մոտ 400 մետր առաջ տալ. միջամտել են ռուս խաղաղապահները ու հետ մղել 04/28/2021 14:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիներն Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի հարակից իրենց դիրքից վերջին երկու օրերին երկու անգամ փորձել են մինչեւ 400 մետր առաջանալ ու հետ են մղվել։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանը:
«Այո, կրկին առաջ են եկել, հետ ենք տվել, նորից են առաջացել հիմա էլի հետ են գնում»,–ասաց Բախշիյանը։
Վարչակազմի ղեկավարի փոխանցմամբ՝ առաջանալու առաջին դեպքը գրանցվել է ապրիլի 25-ին. ադրբեջանցիները առաջացել էին 370-400 մետր, եղել են զինված ու շարժվել վարելահողերի ուղղությամբ։ Բանակցությունների արդյունքում՝ ապրիլի 27–ի առավոտյան, նրանք իրենց դիրքերը նույնչափ հետ էին տվել:
Երկրորդ փորձը գրանցվել է այսօր։
Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի փոխանցմամբ՝ ռուս խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ և համագործակցության արդյունքում ադրբեջանական ուժերին հետ են ուղարկել։ Տարածքներ կան, որոնք խաղաղապահների դիտարկման ներքո չեն գտնվում, ուստի երբեմն ՊԲ-ն և վարչակազմի ղեկավարներն են զեկուցում խաղաղապահներին՝ թշնամու տեղաշարժի մասին։
«Տեղ կա իրենք չեն տեսնում մենք ենք իրենց տեղյակ պահում, դա համագործակցության արդյունքում է լինում։ Հետո բանակցություններ են վարել և հետ են գնում»։

Азербайджанцы пытались снова продвинуть свои позиции вперед в Мартакертском районе Арцаха: Айк Бахшиян рассказал подробности 04/28/2021 14:38 | Лента новостей
Азербайджанцы за последние два дважды пытались продвинуть свои позиции близ села Нор Казанчи Мартакертского района Арцаха до 400 метров, но их отодвинули назад. Информацию подтвердил “ФактИнфо” глава Мартакртского района Айк Бахшиян.
“Да, опять продвинулись вперед, мы добились их отвода назад, они опять продвинулись, а теперь снова отходят назад”, - сказал Бахшян.
По словам главы районной администрации, первый случай продвижения был зарегистрирован 25 апреля, азербайджанцы продвинулись на 370-400 метров, были вооружены и шли в сторону сельхозугодий. По итогам переговоров 27 апреля утром они отодвинули свои позиции назад на столько же.
Вторая попытка была зарегистрирована сегодня.
По словам главы администрации Мартакертского района, при посредничестве российских миротворцев и по итогам сотрудничества с ними удалось добиться отвода азербайджанцев на прежние позиции. Есть территории, которые не находятся в зоне наблюдения миротворцев, поэтому иногда Армия обороны и руководство администрации докладывают миротворцам о передвижениях врага.
“Есть места, которые вне поля их зрения, мы их ставим в известность. Это происходит по итогам сотрудничества. Затем они они пведут переговоры, и они отходят назад”, - сказал он.