ՄԻՊ-ը բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին ներկայացրել է ադրբեջանական կողմի պատերազմական հանցագործություններն ու գերիների վերադարձի հրատապությունը 04/27/2021 21:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր՝ ապրիլի 27-ին, ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին: Այս մասին տեղեկանում ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանի ֆեյսբուքյան գրառումից:
«Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել բարոնուհուն Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում հարց ու պատասխանի ժամանակ բրիտանական կառավարության ներկայացուցչի առջեւ հայ ռազմագերիների հանդեպ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող անմարդկային վերաբերմունքի եւ պատերազմի ընթացքում օգտագործված արգելված զինատեսակների հարցը բարձրացնելու համար:
Արման Թաթոյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է ապացույցներ, թե ինչպես է հայատյացությունն ու հայասպանությունը խրախուսվում Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունների կողմից:
Արման Թաթոյանը նշել է, որ Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակը» պետական հովանավորչությամբ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է:
Պաշտպանը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ այդ վայրում հայ զինվորների մանեկենները հատուկ ներկայացված են նվաստացած վիճակում, իսկ պուրակը բաց է անգամ մանկահասակ երեխաների համար:
Արման Թաթոյանը անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքը կոպտորեն խախտում է միջազգային պահանջները՝ գերիներին ներկայացնելով «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ»:
Պաշտպանը նշել է, որ հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները եւ քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետեւաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն եւ վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որեւէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների եւ նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ եւ առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը բարձր է գնահատել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցության ուղղությունները»,- ասվում է ՄԻՊ-ի հրապարակած հաղորդագրության մեջ:

Омбудсмен Армении представил баронессе Кэролайн Кокс военные преступления Азербайджана и срочность возвращения пленных 04/28/2021 10:35 | Лента новостей
Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян 27 апреля принял члена Палаты лордов парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронессу Кэролайн Кокс. Об этом сообщили в офисе омбудсмена Армении.
Татоян поблагодарил баронессу за то, что она подняла вопрос о бесчеловечном обращении Азербайджана с армянскими военнопленными и о запрещенных видах оружия, применявшихся во время войны, перед представителем правительства Великобритании во время сессии вопросов и ответов в британском парламенте.
В ходе встречи Арман Татоян представил доказательства того, как высшее руководство Азербайджана поощряет армянофобию и убийства армян.
Татоян указал, что так называемый “парк-музей”, посвященный войне сентября-ноября 2020 года в Баку, является доказательством поддерживаемой на государственном уровне проводимой Азербайджаном политики геноцида.
Омбудсмен обратил внимание на то, что манекены армянских военнослужащих в упомянутом месте специально представлены в униженном виде, а парк открыт даже для маленьких детей.
Арман Татоян коснулся также вопроса о неотложности возвращения армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане, отметив, что поведение азербайджанских властей грубо нарушает международные требования, представляя пленных как “террористов” или “диверсантов”.
Омбудсмен отметил, что все военнослужащие и гражданские лица с армянской стороны были захвачены в плен азербайджанскими вооруженными силами в ходе продолжающегося вооруженного конфликта, следовательно, все они по статусу являются военнопленными, их следует немедленно освободить и вернуть на родину без каких-либо политических или иных предварительных условий.
Власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют этот процесс, грубо нарушая права пленных и их семей, причиняя им страдания и провоцируя напряженность в обществе.
Баронесса Кэролайн Кокс высоко оценила работу омбудсмена Армении. Стороны выразили готовность расширять сотрудничество по ряду направлений.