Արցախում սադրանքները կանխելու համար անհրաժեշտ է համալիր միջոցառումներ իրականացնել.Տիգրան Աբրահմայան 04/26/2021 11:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում սադրանքները կանխելու համար անհրաժեշտ է համալիր միջոցառումներ իրականացնել։ Այս մասին ֆեսբուքի իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դրանցից առաջնայինը՝ Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածն է, իսկ ավելի կոնկրետ Շուշի քաղաքի երկու մուտքերում ադրբեջանցիների առկայությունը։
Այդ շրջանում տեղակայված ադրբեջանցիների համազգեստից պարզ երևում է, որ առաջնագծի այդ հատվածում ծառայություն են իրականացնում Ադրբեջանի ներքին զորքերը։
Հենց միայն այն հանգամանքը, որ ռուսական խաղաղապահ բլոկպոստերի հարակից հատվածում՝ 3-4 մետրի վրա զինված ադրբեջանցիներ են կանգնած՝ ինքնին մեծացնում է սադրանքների ռիսկը։
Սադրանք ասվածը միայն հրազենի կամ մեկ այլ զինատեսակի կիրառությունը չէ։ Պահվածք, ժեստեր, հնչող ռեպլիկներ և այլն։
Ինչպես այդ, այնպես էլ առաջնագծի մյուս ուղղություններում զորքեր հետ քաշելու մեծ խնդիր կա՝ պայմանական ասած, սահմանի ապառազմականացման։
Եթե այս հարցը չի լուծվում, ապա քննադատող, զգուշացնող, կոչ անող հայտարարությունները տարբեր միջադեպերի դեպքում որևէ խնդիր չեն լուծելու, իսկ գրանցվող դեպքերը տարբեր հաճախականությամբ կրկնվելու են։
Առաջնագծում դեմ-դիմաց շարունակում են կանգնած մնալ իրար թշնամի համարող երկրների զինված ուժերը, իսկ միջդիրքային տարածությունը շատ ուղղություններում մի քանի տասնյակ մետր է»,-գրել է նա։

Эксперт заявил о необходимости принятия комплексных мер для предотвращения провокаций в Арцахе 04/26/2021   12:34  |  Комментарий
Необходимо принять комплексные меры для предотвращения провокаций в Арцахе, пишет глава аналитического центра “Точка опоры”, бывший советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
“Первоочередным из них является участок дороги Степанакерт-Шуши-Бердзор, а точнее - присутствие азербайджанцев на двух въездах в город Шуши. По форме азербайджанцев, дислоцированных в этом районе, видно, что в этой части передовой линии несут службу внутренние войска Азербайджана. Лишь то обстоятельство, что вооруженные азербайджанцы находятся на прилегающем участке в 3-4 метрах от российских миротворческих блокпостов, увеличивает риск провокаций”, - указал эксперт.
Как отметил он, так называемая провокация - это не только применение огнестрельного или иного вида оружия.
“Поведение, жесты, высказываемые реплики и т. д. Как на этом, так и на других направлениях передовой линии существует большая проблема отвода войск, условно говоря, демилитаризации границы. Если этот вопрос не будет решен, то осуждающие, предупреждающие заявления и призывы в случае различных инцидентов не решат никаких проблем, а зарегистрированные случаи будут повторяться с разной частотой.
На передовой линии продолжают лицом к лицу стоять вооруженные силы стран, считающих друг друга врагами, а расстояние между позициями во многих направлениях составляет всего лишь несколько десятков метров”, - написал Абрамян.
15:33 15/04/2021  |  Лента новостейОмбудсмен призвал международное сообщество спасти многовековую армянскую культуру в Арцахе