Ոստիկանությունում Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 04/26/2021   12:16  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանությունում Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով՝ բռնության գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։  «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը նշելով, որ քրեական գործը հարուցվել է փաստաբանի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերի հիման վրա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Հովսեփյանը ձերբակալվել է ապրիլի 22-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-258-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խուլիգանություն կազմակերպելու կասկածանքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ Սյունիքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների գործով։ Գորիսից նրան տեղափոխել են ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչություն, որտեղ էլ նրան ենթարկել են ֆիզիկական ու հոգեբանական դաժան բռնության։
Մասնավորապես, փաստաբան Դավիթ Կարապետյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ Երևան քաղաքի վարչությունում Հովսեփյանի նկատմամբ նսեմացուցիչ վերաբերմունք է ցուցաբերվել, ոտքը դրել են գլխին, ասել՝ «հերո՞ս էիր խաղում, դե գնա», հետո՝ քարշ տվել այս պատից այն պատը։ Հովսեփյանի դեմքին նաև վնասվածքներ են եղել, նրա հասցեին հնչել են վիրավորական արտահայտություններ և այդ ամենը նկարահանվել է։ Փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՔԾ, որտեղ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ։ Փաստաբան Դավիթ Կարապետյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում Մենուա Հովսեփյանը հրավիրվել է ՀՔԾ և բացատրություն տվել։
16:33 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության շենքում Մենուա Հովսեփյանին խոշտանգելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում
14:48 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենուա Հովսեփյանն արդեն ազատ է արձակվել.փաստաբան
13:44 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ Գորիսի փոխքաղաքապետին ձերբակալելու որոշումը դատարանը ոչ իրավաչափ ճանաչեց

Уголовное дело возбуждено по факту применения насилия в отношении вице-мэра Гориса в Полиции 04/26/2021   12:44  |  Криминальная хроника
Уголовное дело заведено по факту применения насилия в отношении вице-мэра Гориса Менуа Овсепяна в Полиции. Дело возбуждено по части 2 статьи 309(превышение должностных полномочий,  соединенное с применением насилия) и части 1 статьи 314(служебный подлог) УК Армении. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы(ССС) Армении Марина Оганджанян.
Как уже сообщало агентство, Овсепяна задержали 22 апреля по подозрению в организации хулиганства в рамках уголовного дела об акция протеста против Никола Пашиняна. Его из Гориса доставили в управлении Полиции по Еревану, где его  подвергли жестокому физическому и психологическому насилию
В частности, адвокат Давид Карапетян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил об унизительном обращении с Овсепяном в управлении Полиции по Еревану. Он рассказал, что его подзащитному на голову поставили ногу и сказали ему: “Героем заделался…?” После этого его волокли от одной стены к другой. На лице Овсепяна были также ссадины. Его также оскорбили и все это было снято на камеру.  Адвокат подал заявление о преступлении в ССС, где на основании подготовленных материалов было возбуждено уголовное дело. Адвокат Давид Карапетян сообщил “ФактИнфо”, что в рамках подготавливаемых материалов Менуа Овсепяна пригласили в ССС для дачи разъяснений.