Բոլոր սուբյեկտները պատասխանատու կդիտվեն հակասահմանադրական ընտրությունների անցկացման գործում. Լեւոն Տեր-Պետրոսյան 04/26/2021 17:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր–Պետրոսյանն անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից հետո նրա պաշտոնավարման շարունակականության հարցին։
«Հորդորում եմ քաղաքական բոլոր ուժերին, ՀՀ նախագահին, Սահմանադրական դատարանի դատավորներին եւ, հատկապես, վարչապետի հետ, ըստ էության, հակասահմանադրական պայմանավորվածության մեջ մտած Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» ու «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություններին՝ ամենայն լրջությամբ վերաբերվել Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանի «Համաձայն Սահմանադրության՝ վարչապետը հրաժարական ներկայացնելուց հետո պաշտոնավարման իրավունք չունի» վերնագիրը կրող հոդվածում եւ նրա հետագա հրապարակումներում բերված փաստարկներին։
Այդ փաստարկները հաշվի չառնելու պարագայում նշածս բոլոր սուբյեկտները պատասխանատու կդիտվեն առաջիկայում նախատեսված հակասահմանադրական ընտրությունների անցկացման գործում։
2018թ. դեկտեմբերի 9-ի նույնքան հակասահմանադրական ընտրությունները՝ կայացած համաժողովրդական անկասելի ոգեւորության վերելքի պայմաններում, լինելով ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման թերեւս միակ միջոցը, ամենեւին չեն կարող իրավական նախադեպ հանդիսանալ առաջիկա ընտրությունների օրինակարգությունը հիմնավորելու համար»։

Все субъекты будут рассматриваться как ответственные в деле проведения антиконституционных выборов – Левон Тер-Петросян 04/26/2021   17:47  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян коснулся  вопроса дальнейшего исполнения Николом Пашиняном обязанностей главы правительства после его отставки с поста премьер-министра Армении. В заявлении говорится:
“Призываю все политические силы, президента РА, судей Конституционного суда и особенно фракции “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения”, по сути, вступившие в антиконституционный сговор, со всей серьезностью отнестись к доводам, приведенным в статье бывшего руководителя аппарата Конституционного суда Эдгара Казаряна  под заголовком “Согласно Конституции, премьер после ухода в отставку не имеет права пребывать в должности” и в его последующих публикациях.
В случае отказа от учета этих аргументов все указанные мною субъекты будут рассматриваться как ответственные в деле проведения предстоящих в ближайшее время антиконституционных выборов.
Столь же антиконституционные выборы 9 декабря 2018 года, состоявшиеся в условиях неудержимого всплеска всенародного воодушевления, будучи, пожалуй, единственным средством разрешения сложившейся ситуации, никоим образом не могут служить правовым прецедентом для обоснования законности предстоящих выборов.