Խորհրդարանական քաղաքական ուժերի կողմից թեկնածուի առաջադրումն իշխանության ձեռքերը կարձակի. Աբովյան 04/26/2021 16:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքական դաշտում գոյություն ունի կոնսեսուս առ այն, որ պետք է անցկացվեն արտահերթ ընտրություններ։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է ԲՀԿ-ն վարչապետի թեկնածու առաջադրի, Արման Աբովյանն ասաց, որ ԲՀԿ-ն ոչ մի դեպքում չի խաղա իշխանության դաշտում. «Չգիտես ինչու բոլորը մոռանում են, որ իշխող խմբակցությունն ունի 83 պատգամավոր։ Ասում են, որ խորհրդարանական ընդդիմությունն անպայման թեկնածու պետք է առաջադրի, բայց այդ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանը ստանում է բարոյական իրավունք վերաընտրվելու իր 83 պատգամավորի կողմից, բայց այդ պարագայում մեկ տարվա ընթացքում նրան անվստահություն հայտնելու կամ ինչ-որ պահանջներ դնելու վերաբերյալ իրավական ոչ մի լծակ գոյություն չունի։ Խորհրդարանական քաղաքական ուժերի կողմից թեկնածուի առաջադրումն իշխանության ձեռքերը կարձակի, որ անեն այն, ինչ ուզում են։ Մենք դա թույլ չենք տա»,-նշեց պատգամավորը։
Վերջինս նկատեց՝ այս պարագայում իրենք իրավունք չունեն նույնիսկ թեթև հնարավորություն տալ իշխանություններին, որ փորձեն հետ խաղացնել այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում։ Արման Աբովյանն ընդգծեց՝ ի վերջո որոշողը ՀՀ քաղաքացին է և եթե անգամ իշխանությունները փորձեն վարչական ռեսուրս կիրառել, ապա այդ պարագայում իրավիճակը շատ ծանր է լինելու. «ՀՀ-ում այսօր ոչ թե դասական քաղաքական գործընթաց է, այլ խնդիր կա՝ լինելու՞ է ՀՀ-ն, թե՞ չի լինելու»,-նշեց Արման Աբովյանը։

Выдвижение парламентской оппозицией своего кандидата в премьеры Армении развяжет властям руки – Абовян 04/26/2021   17:09  |  Досрочные парламентские выборы-2021
На политической арене есть консенсус вокруг проведения досрочных парламентских выборов, заявил в беседе с журналистами в понедельник секретарь фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян.
На вопрос о возможности выдвижения “Процветающей Арменией” кандидата в премьер-министры, Арман Абовян заявил, что ППА ни при каких обстоятельствах не будет играть на стороне власти.  “Неизвестно почему все забывают о том, что у правящей силы есть 83 мандата. Говорят, что парламентская оппозиция должна в обязательном порядке выдвинуть кандидата, но в таком случае Никол Пашинян получит моральное право на переизбрание со стороны своих 83 депутатов. Тогда в течение года каких-либо правовых рычагов для объявления ему вотума недоверия или предъявления каких-то требований не будет. Выдвижение парламентскими политсилами кандидата развяжет властям руки для того, чтобы они делали то, что хотят.  Мы этого не допустим”, - отметил депутат.
В таком случае, как отметил парламентарий, они не имеют права предоставлять властям даже малейшую возможность для попытки обращения текущих процессов вспять.
Арман Абовян подчеркнул, что в конце концов решение за гражданином Армении. По его словам, если даже власти попытаются задействовать административный ресурс, то в таком случае ситуация будет намного тяжелой. “В Армении сегодня не классический политический процесс, а встал вопрос – быть РА или не быть”, - отметил Арман Абовян.