Դիմում եմ Ձեզ և ՄԱԿ-ին՝ ձեռնարկելու բոլոր միջոցառումները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումն ու անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար. նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին 04/26/2021 15:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին:
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «2020 թվականը բոլորիս համար դժվար ու մարտահրավերներով լի տարի էր: Սակայն, Հայաստանի համար այն շատ ավելի ծանր էր՝ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու մասնակցությամբ իրականացվող պատերազմի պատճառով:
Չնայած COVID-19 համավարակի պայմաններում գլոբալ հրադադարի պահպանման Ձեր կոչին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շարունակվող բռնությունը դատապարտող հայտարարությանը, չնայած միջազգային հանրության կողմից պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու պարբերական կոչերին՝ Ադրբեջանի ռազմական-քաղաքական ղեկավարությունը լայնածավալ և միտումնավոր կերպով թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ կոպտորեն ոտնահարելով մարդու իրավունքներն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Այս ամենը հանգեցրեց հազարավոր երիտասարդ կյանքերի կորստի, հազարավորների հաշմանդամության, բնակչության տեղահանման ու հայկական պատմական ու մշակութային ժառանգության ավերման:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել և ենթարկվում են խոշտանգումների ու արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից:
Համաձայն հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին: Այնուամենայնիվ, չափազանց կարևոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ ներկայումս Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին:
Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից:
Դիմում եմ Ձեզ և Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար»:

Президент Армении обратился к генсеку ООН с просьбой принять меры для немедленного освобождения всех армянских пленных в Азербайджане 04/26/2021 16:19 | Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян направил письмо генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу. Об этом сообщает пресс-служба президента.
"2020 год выдался трудным для всех нас и полным вызовов. Однако для Армении он оказался гораздо более тяжелым из-за войны, развязанной 27-го сентября Азербайджаном против Арцаха при активной поддержке и участии Турции.
Несмотря на ваш призыв к глобальному прекращению огня в условиях пандемии COVID-19 и заявление, осуждающее продолжающееся насилие в зоне нагорно-карабахского конфликта, несмотря на периодические призывы международного сообщества к немедленному прекращению войны, военно-политическое руководство Азербайджана широкомасштабно и преднамеренно ставило под удар гражданское население и объекты инфраструктуры, грубо попирая права человека и нормы международного гуманитарного права. Все это привело к гибели тысяч молодых людей, инвалидности тысяч человек, выселению населения и уничтожению армянского исторического и культурного наследия.
Во время и после войны армянские военнослужащие и мирные жители были захвачены в плен и подвергаются пыткам и бесчеловечному обращению со стороны Азербайджана.
Согласно трехстороннему заявлению о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, Армения передала Азербайджану всех военнопленных. Тем не менее, крайне важно, чтобы обмен всеми находящимися в плену военнослужащими и гражданскими лицами производился по принципу «все на всех», который игнорируется Азербайджаном.
Азербайджан в настоящее время, грубо нарушая права человека и международное гуманитарное право, продолжает отвергать и препятствовать возвращению взятых в заложники мирных жителей и военнопленных.
Армения ожидает поддержки со стороны международных партнеров в вопросе немедленного возвращения всех пленных.
Я обращаюсь к Вам и ООН принять все необходимые меры в соответствии с международным гуманитарным правом для обеспечения немедленного освобождения всех военнопленных и их безопасного возвращения".