Ադրբեջանում խրխճանքի է վերածվում հայասպանության ցանկացած դեպք. Արման Թաթոյան 04/24/2021 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
«Այս ցեղասպան քաղաքականությունը կարող է ավելի դաժան հետևանքներ ունենալ, եթե ոճրագործությունը կատարողները չդատապարտվեն»,- Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ ընդգծելով, որ Օսմանյան կայսրությունում 1915-ին տեղի ունեցածից հետո պատմական արդարությունը վերականգնված չէ, քանի որ սպանվեցին, խոշտանգվեցին, բռնաբարվեցին, իրենց պատմական հայրենիքից վտարվեցին մարդիկ, իսկ կատարողները դեռ անպատիժ են։
« Այն, որ շարունակվում է Թուրքիայի ցեղասպան քաղաքականությունը, վկայում է նաև 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում՝ Արցախյան պատերազմին նվիրված ռազմական շքերթի ժամանակ Էրդողանի հայտարարութունը, երբ ասաց, որ ադրբեջանական կողմից ընկածների հոգին փառավորվել է այնպես, ինչպես 1915-ին հայերի նկատմամբ ոճիր գործածներինը»,- հայտարարել է ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Նրա արձանագրմամբ՝ 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմը սոցցանցերում տարածում էր այնպիսի նյութեր, որտեղ համեմատություններ էր իրականացվում Հայոց մեծ ցեղասպանությունը կատարող ոճրագոծների ու ադրբեջանական կողմից կռվողների միջև։
«Եվ շատ-շատ էին կոչերը, որոնցում ասվում էին, թե իրենք 1915-ին ամբողջապես չեն հասել իրենց նպատակին, և հիմա պետք է իրականացնեն դա։ Սա նշանակում է, որ այս երկու երկրները մեզ համարում են իրենց ոխերիմ թշնամին։ Ավելին, տեսնում ենք, որ Բաքվում վերջերս բացված պուրակը լայն հասանելիություն ունի երեխաների համար, և դա նշանակում է, որ այդ նույն սկզբունքով քաղաքականություն վարելը խրախուսվում է։ Ադրբեջանում խրխճանքի է վերածվում հայասպանության ցանկացած դեպք»,- ասաց նա։
«Մենք պետք է միջազգային հանրությանը ցույց տանք, որ հակամարտությունը չի ավարտվել, և ամբողջ հարցն այն է, որ մենք չպետք է թողնենք մեզ թմրեցնեն ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ, որովհետև նրանք մշտապես վարել են այդ քաղաքականությունը, իսկ հընթացս վարել են պատերազմ»,- ընդգծել է ՄԻՊ-ը՝ ավելացնելով, որ այսօրվա խորհուրդը պետք է լինի այն, որ հայ ժողովուրդը դառնա ավելի համախմբված՝ մարտահրավերներին միասնական դիմակայելու համար։

Любой случай убийства армян в Азербайджане превращается в пиршество - Татоян 04/24/2021   16:30  |  Лента новостей
Эта политика геноцида может иметь более жестокие последствия, если виновные в преступлении не будут осуждены, заявил сегодня журналистам в мемориальном комплексе “Цицернакаберд” Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян.
По его словам, после произошедшего в 1915 году в Османской империи историческая справедливость не восстановлена, так как были убиты, замучены, изнасилованы, изгнаны с исторической родины люди, а исполнители до сих пор остаются безнаказанными.
“О том, что политика геноцида Турции продолжается, свидетельствует также заявление Эрдогана во время военного парада, посвященного Арцахской войне в Баку 10 декабря 2020 года, когда он сказал, что души павших азербайджанцев прославлены также, как и души совершивших преступления против армян в 1915 года”, - указал он.
Омбудсмен Армении отметил, что во время войны 2020 года азербайджанская сторона также тиражировала такие материалы в соцсетях, где проводились сравнения между преступниками, виновными в Геноциде армян и воюющими с азербайджанской стороны.
“И было очень много призывов, в которых говорилось, что в 1915 году они не в полной мере достигли своей цели, и теперь они должны ее реализовать. Это означает, что эти две страны считают нас своим заклятым врагом. Более того, мы видим, что недавно открывшийся в Баку парк широко доступен для детей, а это означает, что проведение политики по тому же принципу поощряется. Любой случай убийства армян в Азербайджане превращается в пиршество”, - сказал Татоян.
“Мы должны показать международному сообществу, что конфликт еще не завершен, и весь вопрос в том, что мы не должны позволить убаюкивать себя фальшивым миролюбием Азербайджана, потому что он всегда проводил эту политику и параллельно вел войну”, - подчеркнул омбудсмен. Он отметил, что совет сегодняшнего дня армянскому народу -  стать более сплоченным, чтобы сообща противостоять вызовам.