Էրդողանը հուսահատ փորձ էր անում Հայոց ցեղասպանության հարցը հանձնել պատմաբաններին, սակայն ստացավ արժանի կոշտ պատասխան. Ռոբերտ Քոչարյան 04/23/2021   13:36  |  Մեկնաբանություն
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում վերհիշել է 2005 թվականը, մասնավորապես՝ այն ժամանակ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ իր նամակագրությանը Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ։
«2005-ի ապրիլին Հայաստանում պատրաստվում էին մեծ հանդիսավորությամբ ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերին՝ 90-րդ տարելիցի շրջանակներում։ Նախորդ տարիներին, Հայաստանի իշխանությունների և հայկական դիվանագիտության ջանքերի շնորհիվ, ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը մեծ առաջընթաց էր գրացնում։ Սա չէր կարող չանհանգստացնել հարևան Թուրքիային: Թուրքիայի այն ժամանակվա վարչապետ Էրդողանը ՀՀ նախագահ Քոչարյանին նամակ էր գրել։
Էրդողանը հուսահատ փորձ էր անում Հայոց ցեղասպանության հարցը հանձնել պատմաբաններին, սակայն ստացավ արժանի կոշտ պատասխան։ Նախագահը պատասխանում նշել էր. «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման պատասխանատվությունը կրում են կառավարությունները, և մենք իրավասու չենք այն պատվիրակել պատմաբաններին, ուստի մենք կրկին առաջարկում ենք առանց նախապայմանների մեր երկու երկրների միջև հաստատել նորմալ հարաբերություններ»։ Էրդողանի կողմից պատասխան չհաջորդեց։ Դժվար էր պատասխանել քաղաքական առումով գրագետ, փաստարկված և հեռատես նամակին»,-ասվում է գրառման մեջ։
15:40 14/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանի ելույթները երբևէ աչքի չեն ընկել տրամաբանվածությամբ.Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի արձագանքը՝ Փաշինյանի հայտարարություններին

Эрдоган делал отчаянные попытки делегировать вопрос Геноцида армян историкам, однако получил достойный жесткий ответ - Кочарян 04/23/2021   13:56  |  Комментарий
На странице второго президента Армении  Роберта Кочаряна обнародована выдержка из письма, отправленного в 2005 году тогдашнему премьер-министру Турции Реджепу Эрдогану в ответ на его послание.
“В апреле 2005 года в Армении шла подготовка к масштабным памятным мероприятиям, приуроченным к 90-летию Геноцида армян. В предыдущие годы, благодаря активным усилиям армянской дипломатии, в процессе международного признания Геноцида был зафиксирован серьезный прогресс. Это не могло не беспокоить соседнюю Турцию”, - говорится в сообщении на странице Кочарян в  Facebook.
Тогдашний премьер-министр Эрдоган написал письмо президенту Армении Кочаряну.
"Эрдоган делал отчаянные попытки делегировать вопрос Геноцида армян историкам, однако получил достойный жесткий ответ. Президент в своем ответе отметил: "Ответственность за развитие двусторонних отношений несут правительства, и мы не уполномочены делегировать его историкам, поэтому мы вновь предлагаем установить нормальные отношения между двумя нашими странами без предусловий. Ответа со стороны Эрдогана не последовало. Сложно было ответить на грамотное, подкрепленное доводами и дальновидное в политическом плане письмо", - отмечается в сообщнии.