Ոստիկանության շենքում Մենուա Հովսեփյանին խոշտանգելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում 04/23/2021   16:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանին Երեւանում՝ ոստիկանության շենքում, խոշտանգելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնել են ՀՔԾ-ից՝ նշելով, որ նյութերը նախապատրաստվում են փաստաբանի կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Հովսեփյանը ձերբակալվել է երեկ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-258-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խուլիգանություն կազմակերպելու կասկածանքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ Սյունիքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների գործով։ Գորիսից նրան տեղափոխել են ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչություն, որտեղ էլ նրան ենթարկել են ֆիզիկական ու հոգեբանական դաժան բռնության։
Փաստաբան Դավիթ Կարապետյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ Երևան քաղաքի վարչությունում Հովսեփյանի նկատմամբ նսեմացուցիչ վերաբերմունք է ցուցաբերվել, ոտքը դրել են գլխին, ասել՝ «հերո՞ս էիր խաղում, դե գնա», հետո՝ քարշ տվել այս պատից այն պատը։ Հովսեփյանի դեմքին նաև վնասվածքներ են եղել, նրա հասցեին հնչել են վիրավորական արտահայտություններ և այդ ամենը նկարահանվել է։
Նշենք, որ Մենուա Հովսեփյանը 4 երեխաների հայր է, երկրորդ կարգի հաշմանդամ, որն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել պատերազմին։ Վերջինս այսօր ազատ է արձակվել դատարանի որոշմամբ. Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, ոչ համաչափ է համարել նրա ձերբակալությունը։

ССС Армении готовит материалы по заявлению о пытках над вице-мэром Гориса в здании Полиции 04/23/2021 16:53 | Лента новостей
В Специальной следственной службе Армении готовятся материалы по факту пыток над вице-мэром Гориса Менуа Овсепяном в здании Полиции в Ереване. Об этом “ФактИнфо” сообщили в ССС. В ведомстве отметили, что подготовка материалов ведется на основании заявления, поданного адвокатом.
Как уже ранее сообщили агентство, Менуа Овсепян был задержан накануне по подозрению в организации хулиганства в рамках дела об акциях протеста против Никола Пашиняна в Сюнике. Его из Гориса доставили в управление Полиции по Еревану, где его подвергли жестокому физическому и психологическому насилию.
Адвокат в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил об унизительном обращении с Овсепяном в управлении Полиции по Еревану. Он рассказал, что его подзащитному на голову поставили ногу и сказали ему: “Героем заделался…?” После этого его волокли от одной стены к другой. На лице Овсепяна были также ссадины. Его также оскорбили и все это было снято на камеру.
Отметим, что Менуа Овсепян – отец 4 детей, инвалид второй группы, который принимал активное участие в войне. Овсепян сегодня вышел на свободу по решению суда. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Балаяна признал его задержание неправомерным.