Արցախի ՊԲ. Վերջին օրերին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից տարբեր ուղղություներով խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը 04/22/2021 11:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից տարբեր ուղղություներով խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի պաշտպանության բանակը։
Նշված խախտումների առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ եթե նախկինում թշնամական կողմը հիմնականում կրակում էր դեպի օդ, ապա ներկայումս ավելի հաճախակի են դարձել ՊԲ մարտական դիրքերի և սահմանամերձ խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ արձակված կրակոցները:
«Համոզված լինելով, որ նշված խախտումները նպատակ ունեն խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախի ազգաբնակչության շրջանում, ինչպես նաև ստվերել ռուսական խաղաղապահ առաքելության իրականացումը՝ կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ նման սադրիչ գործողություններից և հավատարիմ մնալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին»,-ասված է ՊԲ հայտարարության մեջ։

Азербайджанские ВС в последние дни нарушали режим прекращения огня на различных направлениях – Армия обороны Арцаха 04/22/2021 11:40 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанские ВС в последние дни нарушали режим прекращения огня с применением стрелкового оружия разного калибра на различных направлениях. Об этом сообщает пресс-служба Армия обороны Республики Арцах.
Особенность указанных нарушения состоит в том, что если раньше вражеская сторона в основном стреляла в воздух, то теперь участились случаи стрельбы по боевым позициям АО и приграничным мирным населенным пунктам.
“Будучи уверенными в том, что упомянутые нарушения имеет целью посеять панические настроения среди населения Арцаха, а также бросить тень на российскую миротворческую миссию, призываем азербайджанскую сторону воздержаться от подобных провокационных действий и следовать достигнутым договоренностям”, - отмечается в заявлении АО.