Շուռնուխի գյուղապետի հիվանդ եղբորը քարշ են տվել ՔԿ-ում, նրա ինքնազգացողությունը վատացել է, կանչել են շտապօգնություն 04/22/2021   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեղրիի համայնքապետի փաստաբան Գայանե Պապոյանը տեսանյութ է տարածել, թե ինչպես են Քննչական կոմիտեում բռնի ուժով, քարշ տալով բերման ենթարկում Գորիս համայնքի ավագանու անդամ, շուռնուխի բնակիչ Արարատ Աղաբեկյանին։ Ընդ որում՝ պատերազմի մասնակցի ձեռքերին ձեռնաշղթա են հագցրել հենց ՔԿ շենքում, որտեղից նա փախուստի դիմել պարզապես չէր կարող։
Վերջինս պնդում է, որ ինքը վատառողջ է, բայց նրան քարշ տալով տանում են քննիչի սենյակ։
«Մի շաբաթա թոքաբորբ եմ, ինչ կապ ունեմ ես, տաքությունս բարձր է։ Մեռնում եմ, շտապօգնություն եմ ուզում, դեղերս բերեք»,- քննիչներիին ասում է Աղաբեկյանը։
Փաստաբանը քննիչներին զգուշացնում է, որ իրավունք ունի տարածքում գտնվելու, իսկ քաղաքացին վատառողջ է, քննիչներն էլ նրան խոշտանգում են։
Նշենք, որ բերման ենթարկվածը Շուռնուխի գյուղապետ Հակոբ Արշակյանի կրտսեր եղբայրն է։ Աղաբեկյանի տունը նոյեմբերի 9-ից հետո մնացել է ադրբեջանական կողմին, վերջինս էլ տունը հանձնելուց առաջ այրել է։
Աղաբեկյանը մասնակցել է արցախյան երեք պատերազմներին ու ինչպես Հակոբ Արշակյանը ավելի վաղ հայտնել էր «Փաստինֆո»-ին՝ միշտ էլ կոշտ է արտահայտվել վարչապետի հասցեին, խոչընդոտել է նրա նախորդ այցը Սյունիք։
Հակոբ Արշականը հայտնել էր նաև, որ երեկ վարչապետի այցը Աղաբեկյանը չի խոչընդոտել, քանի որ տասը օր է հիվանդ, անկողնային վիճակում է եղել, ջերմել է։ Կարմիր բերետավորները բերման են ենթարկել, տարել են պառկած տեղից և ոչ մի բան չեն ներկայացրել։
ՔԿ շենքում խոշտանգված շուռնուխցուն օգնություն ցուցաբերելու համար շտապօգնություն է կանչվել։
20:43 06/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինվորականների կողմից Սյունիքում քաղաքացիական մեքենայի ուղղությամբ քարեր նետելը հաստատում է անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը. ՄԻՊ

"Умираю, у меня пневмония, вызовите скорую":кадры обращения с братом главы села Шурнух в СК возмутили общественность(ВИДЕО) 04/22/2021   16:13  |  Лента новостей
Адвокат мэра Мегри Гаяне Папоян опубликовала видео, на котором видно, как в Следственном комитете силой ведут члена Совета старейшин Гориса, жителя села Шурнух Арарата Агабекяна в кабинет. Причем, наручники участнику войну надели прямо в здании СК, откуда он просто не мог сбежать. Кадры вызвали бурю негодования  в соцсетях.
Последний утверждает, что ему нездоровится, но его волоком ведут в кабинет следователя. "Уже  неделя, как  у меня пневмония. Причем тут я, у меня высокая температура. Умираю, вызовите "скорую", принести мне мои лекарства", - говорит следователям Агабекян.
Адвокат предупреждает следователей о том, что имеет право находиться  в помещении, а гражданину нездоровится, следователи его пытают.
Отметим, что мужчина на видео, которого подвергли приводу, - младший брат старосты села Шурнух Акопа Аршакяна. Дом Агабекяна после заявления от 9 ноября достался азербайджанской стороне. Мужчина перед сдачей сжег свой дом.
Агабекян участвовал в трех Арцахских войнах. Как уже ранее Акоп Аршакян сообщил "ФактИнфо", он всегда жестко высказывался в адрес премьера, препятствовал ему предыдущему визиту в Сюник.
Акоп Аршакян также сообщил, что Агабекян вчера не мешал визиту премьера, так как он уже десять дней, как болеет, лежит в постели, температурит. «Красные береты» подвергли его приводу, вытащили его из постели и ничего не объяснили. Для оказания помощи подвергшемуся в здании СК пыткам жителю Шурнуха вызвали "скорую помощь".