Ադրբեջանական զինվորականները սպառնում են գյուղերի բնակիչների ֆիզիկական անվտանգությանը. ՄԻՊ 04/21/2021 11:13 | Մեկնաբանություն
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այցելել են Սյունիքի մարզի Ճակատեն գյուղ: Այցի ընթացքում բնակիչները տեղեկացրել են, որ Կապանից Ճակատեն, Շիկահող ու այլ գյուղեր տանող ճանապարհին ադրբեջանական զինվորականների ներկայության պատճառով խուսափում են հատկապես երեկոյան ժամերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Ադրբեջանական զինվորականները սպառնում են գյուղերի բնակիչների ֆիզիկական անվտանգությանը: Այդ ճանապարհին առկա են ցուցանակներ ու դրոշներ, որն էլ պատրվակ է ծառայում զինվորականների տեղակայման համար:
Դա խաթարել է խաղաղ բնակիչների ազատ տեղաշարժն այդ ճանապարհով: Այս ամենի պատճառով գյուղացիներն անգամ կենսական կարիքների համար (օրինակ՝ աշխատանքի կամ բժշկական հաստատություն մեկնելը կամ վերադարձը) ստիպված են ձեռնպահ մնալ երեկոյան ժամերին այդ ճանապարհով երթևեկելուց՝ իրենց ու ընտանիքների անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
Ավելին, գյուղերի բնակիչների և համայնքային մարմինների տեղեկությունների համաձայն՝ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ շարունակվում են արձանագրվել կրակոցների դեպքեր: Ըստ ահազանգերի՝ կրակոցները պարզ լսվում են գյուղերում, նպատակ ունեն ահաբեկել խաղաղ բնակիչներին ու առաջին հերթին երեխաներին ու կանանց:
Անվտանգային ու սոցիալական խնդիրներ ևս բնակիչները ներկայացրել են Հանրապետության նախագահին ու Մարդու իրավունքների պաշտպանին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը, որ պատերազմից հետ ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայումները, այդ թվում՝ դրոշներն ու ցուցանակները զուրկ են իրավական որևէ հիմքից, պետք է հեռանան այդ վայրերից և ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի:
Այդ խնդրին անդրադարձել է նաև Հանրապետության նախագահը:
ՀՀ նախագահի և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմերը կամփոփեն համատեղ այցի արդյունքները և ըստ իրավասության՝ կձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր, այդ թվում՝ համատեղ»,- հայտնում է ՄԻՊ-ը:

Азербайджанские военные угрожают физической безопасности жителей сел в Сюнике - омбудсмен Армении 04/21/2021 12:24 | Комментарий
Президент Армении Армен Саркисян и Защитник прав человека(омбудсмен) Арман Татоян посетили село Чакатен Сюникской области. В ходе визита жители сообщили, что в особенности в вечерние часы избегают поездок по дороге, ведущей из Капана в Чакатен, Шикаох и другие села, из-за присутствия там азербайджанских военных.
“Азербайджанские военные угрожают физической безопасности сельчан. На этой дороги установлены вывески и флаги, которые и служат поводом для размещения военных”, - отметил он.
Он указал, что это мешает свободному передвижению по этой дороге. Из-за этого сельчане даже при жизненно важной необходимости (поездка по работе или в медучреждение) вынуждены избегать поездок по дороге в вечерние часы, исходя из соображений безопасности.
Более того, как сообщил омбудсмен, согласно данным жителей глава общин, в непосредственной близости от сел продолжают фиксироваться инциденты со стрельбой. Согласно сообщениям, выстрелы ясно слышны в селах и нацелены на то, чтобы посеять панику и страх среди мирного населения, в первую очередь, женщин и детей.
Жители сел представили президенту и омбудсмену также ряд других социальных проблем и вопросов безопасности.
Омбудсмен подтвердил свою позицию, согласно которой размещение азербайджанских вооруженных сил, в том числе установка их флагов и трафаретов лишены каких-либо правовых оснований, они должны покинуть это место и должна быть создана демилитаризованная зона безопасности.
Этого вопроса коснулся также президент Армении Армен Саркисян.
“Аппараты президента и омбудсмена Армении подведут итоги совместного визита и в рамках своей компетенции предпримут соответствующие шаги, в том числе совместные”, - сообщил Татоян.