Սյունիքը Փաշինյանին չի ընդունում. նախկին մարզպետ 04/21/2021   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը զբաղեցնում է վարչապետի աթոռը` Ալիևի սպառնալիքները Սյունիքում միջանցք բացելու վերաբերյալ իրատեսական են: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանը:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե իրենք իրագործելու են «Զանգեզուրի» միջանցքի ծրագիրը` անկախ նրանից Հայաստանն ուզում է, թե ոչ:
«Եթե ցանկանա Հայաստանը, այդ հարցը կարելի է լուծել հեշտ, եթե չցանկանա՝ մենք դա ուժով կլուծենք։ Ես պատերազմից առաջ և պատերազմի ժամանակ ասել եմ, որ նրանք պետք է հոժար կամքով դուրս գան մեր հողից, այլապես մենք նրանց դուրս կշպրտենք։ Այդպես էլ եղավ։ Նույնը կլինի նաև Զանգեզուրի միջանցքի հետ»,- հայտարարել է Ալիեւը։
«Փաստինֆո»-ի հարցին, արդյոք Սյունիքն այսօր պատրաստ է դիմակայել ադրբեջանական ագրեսիային՝ նախկին մարզպետը նշեց. «Նախ պետք է հասկանալ, թե Սյունիքի ղեկավարություն ասելով, մենք ում ի նկատի ունենք: Մելիքսեթ Պողոսյանը Սյունիքի ղեկավարը չէ, նա զբաղեցնում է մարզպետի աթոռը: Նրա մոտ լավ է ստացվում միայն ոչխարներ հաշվելը: Մարզում ամբողջ ղեկավարությունն իրականացնում են համայնքի ղեկավարները, ընտրված, ոչ թե նշանակված,- ընդգծեց Հակոբյանը:
Նկատենք, որ մինչեւ Ալիեւը սպառնում էր ուժ գործադրել՝ Զանգեզուրը վերցնելու համար, Նիկոլ Փաշինյանը շտապել է գաղտնի այցելել Սյունիք՝ մեծաթիվ հատուկ ջոկատայինների, ոստիկանների ուղեկցությամբ, որի ժամանակ արձանագրվեցին բախումներ։ Գրեթե բոլոր բնակավայրերում նրան դիմավորել են սուլոցներով ու հայհոյանքներով, իսկ ժողովրդական ընդվզումը Փաշինյանը հանձնարարել է լռեցնել ուժայինների միջոցով։
«Ես չեմ կարող հասկանալ, թե ինչու է Փաշինյանը գնացել Սյունիք, քանի որ նա շատ անտրամաբանական քայլերով շարժվող մարդ է, նրա տրամաբանությունը հասկանալ հնարավոր չէ: Ես ինքս 3 տարի առաջ հրաժարվել եմ հասկանալ նրա տրամաբանությունը: Մի գուցե նա ուզում էր ցույց տալ, որ կարող է գնալ Սյունիք և շփվել բնակիչների հետ: Բայց քաղաքացիների այսպիսի արձագանք՝ սպասելի էր: Սյունիքն իրեն չի ընդունում», - շեշտեց Հակոբյան:

Сюник не принимает Пашиняна – экс-губернатор 04/21/2021   14:07  |  Лента новостей
Пока Никол Пашинян занимает кресло премьер-министра Армении, угрозы Алиева открыть коридор в Сюнике реалистичны. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" заявил бывший губернатор Сюникской области Армении Ваге Акопян.
Ранее стало известно, президент Азербайджана заявил, что  они реализуют Зангезурский коридор, хочет того Армения или нет.
“Если захочет, будет легче решить этот вопрос, если не захочет, решим силой. Как я говорил это до войны, в период войны, пусть покинут наши земли добровольно, либо сделаем это силой. Так и случилось. Судьба Зангезурского коридора будет такой же”,— сказал Алиев.
На вопрос корреспондента "ФактИнфо", готов ли сегодня Сюник противостоять азербайджанской агрессии, экс-губернатор заявил: »Прежде всего, надо понять, кого мы имеем в виду, говоря о руководстве Сюника. Меликсет Погосян не является главой Сюника, он занимает кресло губернатора. У него получается хорошо только считать овец. Все управление в области осуществляют главы общин, избранные, а не назначенные», - подчеркнул Акопян.
Отметим, что пока Алиев грозился применить силы для взятия Зангезура, Никол Пашинян поспешил совершить тайный визит в Сюник в сопровождении многочисленных спецназовцев и полицейских. В ходе визита произошли стычки. Почти во всех населенных пунктах его встретили свистом и руганью, а народный бунт Пашинян поручил подавить с помощью силовиков.
"Я не могу понять, почему Пашинян поехал в Сюник, так как он - человек, предпринимающий  алогичные шаги. Его логику понять невозможно. Я сам еще три года назад отказался понимать его логику. Может, он хотел показать, что может отправиться в Сюник и пообщаться с жителями. Но такая реакция граждан была вполне ожидаемой. Сюник его не принимает", - подчеркнул Акопян.