Քաղաքական հայտարարություն չեմ արել. Ասել եմ, որ անթույլատրելի է պատասխանատվությունը դնել ռուսական կողմի վրա. Բորիս Ավագյան 04/20/2021 16:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես քննադատել եմ պատգամավոր Արթուր Մանուկյանին, որը նաև իմ մտերիմ ընկերն է, քանի որ գտնում եմ, որ նա սխալ բան է ասել և նման հայտարարություն անելով խնդիրներ է ստեղծում։ Ինձ թվում է՝ նա ինձ հետ համաձայնվել է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ԱԻՊԾ նախկին փոխտնօրեն Բորիս Ավագյանը։
«Ես երեկ արտահայտել եմ իմ կարծիքը որպես ՀՀ քաղաքացի։ Իմ ընկերն ինձանից չի նեղացել, և ես չեմ հասկանում, թե ինչու են դա ընդունում որպես քաղաքական հայտարարություն։ Մենք քննարկում էինք, որ քաղաքական և էմոցիոնալ կողմը պետք է մի կողմ դնել, որ չխանգարեն գերիների վերադարձի գործընթացին։ Մտածեցի, որ որպես հայ մարդ իրավասու եմ ասել, որ իմ ընկերն ավելորդ հայտարարություններ է անում։ Ի՞նչ եք կարծում, երբ ոմն ՔՊ-ական, Ավանի թաղապետի տեղակալ գրառումներ է անում ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի վերաբերյալ և չի քննադատվում, հրատապ աշխատանքից չեն հանում»,-ասաց Բորիս Ավագյանը։
Հարցին՝ Արցախում տեղյա՞կ էին, որ ինքը խորհրդարանում պետք է մասնակցեր նման քննարկման, Բորիս Ավագյանը նկատեց՝ որտեղ է գրված, որ ինքը պետք է տեղյակ պահեր, որ պատգամավորների հետ արդի հարցերն է քննարկում.
«Դրա մեջ օրենքի խախտում կա՞։ Դա աշխատանքային հանդիպում էր, նրանք խորհուրդ են հարցնում։ Մամուլի ասուլիս չէի տալիս։ Ես քաղաքական հայտարարություն չեմ արել։ Ասել եմ, որ անթույլատրելի է պատասխանատվությունը դնել ռուսական կողմի վրա, նշել եմ, որ «Իմ քայլ»-ի պատգամավորը չպետք է նման հայտարարություն աներ, ինչպես նաև հորդորել եմ Ավանի փոխթաղապետին ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի վերաբերյալ գրառումներ չկատարի»,-նշեց Բորիս Ավագյանը։

“Я не делал политических заявлений”: Борис Авагян прокомментировал свое увольнение с поста замглавы ГСЧС Арцаха 04/20/2021   18:03  |  Лента новостей
Я раскритиковал депутата Артура Манукяна, который также является моим близким другом, поскольку считают, что  он неверно высказался и своими заявлениями создает проблемы. Мне кажется, он со мной согласился. Об этом в беседе с журналистами заявил бывший заместитель директора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Борис Авагян.
“Я вчера высказал свое мнение как гражданин РА. Мой друг не обижен на меня. Я не понимаю, почему это было воспринято как политическое заявление. Мы обсуждали, что надо оставить в стороне политическую и эмоциональную составляющие, дабы это не мешало возвращению пленных. Я подумал, что как армянин правомочен заявить, что мой друг выступает с лишними заявлениями. Что вы думаете, когда некий представитель ГД, зампрефекта Авана делает записи касательно командующему российским миротворческим контингентом и не подвергается критике, его не увольняют в спешном порядке?”- сказал Борис Авагян.
В ответ на вопрос, знали ли в Арцахе об его участии в обсуждении, Борис Авагян поинтересовался, где написано, что он должен был поставить в известность о том, что обсуждает с депутатами актуальные вопросы.
“В этом есть нарушение закона? Это была рабочая встреча, они спрашивали совета. Я не давал пресс-конференции. Я не делал политических заявлений. Я заявил о недопустимости перекладывания ответственности на российскую сторону, отметил, что депутат от “Моего шага” не должен был делать подобных заявлений, а также я призвал зампрефекта Авана воздержаться от записей относительно командующего российским миротворческими силами”, - отметил Борис Авагян.