Ալիևը միացավ այնպիսի բռնապետերի ցուցակին, ինչպիսիք են Հիտլերը և Սադամ Հուսեյնը. Մարուքյանը՝ ԵԽԽՎ-ում 04/19/2021   20:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռազմավարի պուրակով Ալիևը միացավ Հիտլերին և Սադամ Հուսեինին,- ԵԽԽՎ-ում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նրա ելույթում մասնավորապես ասվում է.
2021թ. ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող 1 ժամանոց ռեպորտաժով ներկայացվել է Բաքվում բացված թանգարանը, որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին: Այս ահաբեկչական ցուցադրության մեջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես էր գալիս զինվորական համազգեստով` հպարտորեն շրջելով և ցուցադրելով թանգարանում տեղ գտած հայկական զինտեխնիկան և հայ զինվորներին ծաղրող իրական չափերի մոմե մանեկենները:
Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակի» կենտրոնական մասը զոհված և գերեվարված հայ զինվորների սաղավարտներից պատրաստված երկար արահետն էր:
Այս ամենը տեղի է ունեցել ոչ թե անհայտ մի պետությունում, այլ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններից մեկում` Ադրբեջանում: Հիշեցնեմ, որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որը շարունակում է ապօրինի պահել ավելի քան 200 հայ ռազմագերիների ու գերեվարված քաղաքացիական անձանց:
Խնդրում եմ մի րոպե հատկացրեք և նայեք իմ ձեռքում գտնվող լուսանկարներին: Դրանք անցյալից լուսանկարներ չեն, այլ մեր օրերում արված նկարներ, երբ ժամանակակից բռնապետը նորմալ է համարում մարդկանց շղթայելը և մարդկային նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խոշտանգումները ներկայացնելը որպես բնականոն վերաբերմունք ռազմագերիների նկատմամբ:
Լուսանկարներից մեկում ադրբեջանցի երեխան խաղում է, հայ զինվորի ռասիստական մուլյաժի հետ, ով, հավանաբար, խոշտանգվել է Ադրբեջանի բանտում:
Այս նկարներն ի ցույց են դնում այն, որ Ադրբեջանում հայերի և Հայաստանի հանդեմ համակարգային ռասայական ատելություն է տիրում։ Այս պուրակ այցելելու համար հերթեր են գոյանում, ինչը զզվելի է և պարզապես անընդունելի։
Այս գործողությամբ Ալիևը միացավ այնպիսի բռնապետերի ցուցակին, ինչպիսիք են Հիտլերը և Սադամ Հուսեյնը:
Միևնույն ժամանակ այն, ինչ այժմ կատարվում է Ադրբեջանում, ինձ հիշեցրեց Իրաքը՝ 1980-ականների վերջին, երբ մեկ այլ բռնապետ օգտագործեց պատերազմի դաշտից հավաքված սպանված իրանական հինգ հազար զինվորների սաղավարտ ՝ ավարտին հասցնելու համար այն հուշարձանը, որը նա անվանել էր «հաղթանակի կամար»: Այդ մարդը Սադդամ Հուսեյնն էր:
Հուսեյնի նման, Ալիևը կարծում է, որ հենց դա է իրեն օգնելու փառաբանել «իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության գործելաոճը որդեգրած բանակը: Նկատեմ ևս մեկ նմանություն այս երկու բռնակալների միջև. Հուսեյնի նման, Ալիևը ևս չի վերադարձնում ռազմագերիներին:
Այս պուրակը հստակ ի ցույց է դնում Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ էությունը և նրանց իրական դեմքը. նրանք խթանում են ռասայական ատելությունը, համարում են, որ դաժան վերաբերմունքն ու խոշտանգումների ցուցադրությունը հաջորդ սերունդներին և ամբողջ աշխարհին բնականոն երեւույթ է։
Պատմությունն ապացուցել է` եթե անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկվում ժամանակին բռնապետերին և նրանց ագրեսիան կասեցնելու համար, այն սովորաբար դադարում է լինել տեղային խնդիր և տարածվում ամբողջ աշխարհում:
Ես կոչ եմ անում ձեզ ուշադրությանն արժանացնել այս իրադարձությունները և հուսով եմ, որ անհրաժեշտ և հրատապ միջոցներ կձեռնարկվեն Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտելու համար: Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակը» պետք է փակվի։
16:06 16/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Օնիկ Գասպարյանը վստահում է այս իշխանություններին և Անդրանիկ Քոչարյանին, ուրեմն թող ստեղծեն այդ հանձնաժողովը. Մարուքյան
15:51 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլի» պատգամավորների ծափի ուժգնությունը կապ ունի ցուցակում համարի հետ.Մարուքյան
15:33 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ պատրաստվում ծանոթանալ գաղտնի նյութերին, քանի որ չեմ կարող դրանից հետո հանրությանը տեղեկություն փոխանցել.Մարուքյան
17:38 14/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդուն ասում եք՝ գնա խոսա, հետո ասում՝ գործարքի մեջ ես, հեղաշրջում ես անում. Մարուքյանը՝ Փաշինյանին

Марукян в ПАСЕ: Алиев "Парком трофеев" встал в один ряд с Гитлером и Саддамом Хусейном 04/20/2021   09:55  |  Лента новостей
Алиев "Парком трофеев" присоединился к  Гитлеру и Саддаму Хусейну, заявил депутат парламента Армении Эдмон Марукян в своем выступлении в ПАСЕ.
Он напомнил, что 12 апреля по азербайджанскому государственному телевидению в часовом репортаже был представлен музей, посвященный 44-дневной войне в Нагорном Карабахе.
“В этой террористической экспозиции президент Азербайджана Ильхам Алиев появился в военной форме, гордо расхаживая вокруг и демонстрируя выставленную в музее армянскую военную технику и восковые манекены в натуральную величину, высмеивающие армянских солдат", - отметил Эдмон Марукян.
Депутат указал, что центральная часть так называемого "Парка трофеев" представляла собой длинную тропу, сложенную из шлемов погибших и пленных армянских военнослужащих.
“Все это произошло не в неизвестной стране, а в одном из государств-членов Совета Европы – Азербайджане”, - отметил Марукян.
Он напомнил что Азербайджан - это страна, которая продолжает незаконно удерживать более 200 армянских военнопленных и пленных мирных жителей.
“Прошу вас, уделите несколько минут своего времени и взгляните на фотографии, которые я держу в руках. Это не фотографии из прошлого, а снимки, сделанные сегодня, когда современный диктатор считает нормальным заковывать людей в цепи и демонстрировать унизительное обращение и пытки как нормальное обращение с военнопленными", - сказал Эдмон Марукян.
По словам депутата, эти снимки показывают, что в Азербайджане царит системная расовая ненависть к армянам и Армении. Для посещения этого парка выстраиваются в очереди, что омерзительно и просто недопустимо.
“Этим поступком Алиев встал в один ряд с Гитлером и Саддамом Хусейном. В то же время то, что сейчас происходит в Азербайджане, напоминает мне Ирак конца 1980-х, когда другой диктатор использовал шлемы 5000 убитых иранских солдат на поле боя, чтобы завершить то, что он назвал "Аркой Победы". Этим человеком был Саддам Хусейн. Как и Хусейн, Алиев считает, что это поможет ему прославить армию, взявшую на вооружение стиль террористической организации "Исламское государство". Отмечу еще одно сходство между этими двумя диктаторами. Как и Хусейн, Алиев не возвращает военнопленных", - указал Марукян.
Депутат отметил, что этот парк наглядно демонстрирует агрессивную сущность властей Азербайджана и  их истинное лицо.
“Они пропагандируют расовую ненависть, считая, что жестокое обращение и демонстрация пыток являются обычным явлением для будущих поколений и всего мира”, - сказал Марукян.
Он также отметил, что история показала, что если своевременно не предпринимаются необходимые шаги для прекращения агрессии диктаторов, она обычно перестает быть локальной проблемой и расползается по всему миру.
“Призываю вас обратить внимание на эти события, надеюсь, что будут приняты срочные меры по осуждению действий Азербайджана. Так называемый "Парк трофеев" должен быть закрыт", - подчеркнул Эдмон Марукян.