«Հեղափոխությունից» հիասթափվածներն առաջիկա ընտրություններում կնախընտրե՞ն «Հայրենիքը» 04/20/2021   10:03  |  Քաղաքական
Հայաստանում սպասվող առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարող են շատ անկանխատեսելի արդյունքներ գրանցել։ Տարբեր սոցիոլոգիական հարցումները վկայում են, որ ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության մոտ առկա է խոր հիասթափություն «հեղափոխության առաջնորդի» և նրա թիմի նկատմամբ։ Նրանց թիվը կազմում է շուրջ 70%: Իսկ չկողմնորոշվածների տոկոսային հարաբերակցությունն աննախադեպ է Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ․ ըտրողների 50-60%-ը դեռ չի շտապում բարձրաձայնել իր նախապատվությունների մասին։
Հետևաբար, սպասվող ընտրությունների ամենամեծ ինտրիգը, թերևս, կայանալու է նրանում, թե որ քաղաքական ուժին նախապատվությունը կտա «հեղափոխություն արած», սակայն «հեղափոխական թիմից» հուսալքված էլեկտորատը։ Խոսքը գնում է առնվազն 500-600 հազար ընտրողի մասին։ Բանն այն է, որ այդ մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը, չնայած Նիկոլ Փաշինյանի տոտալ ձախողումներին ու Արցախյան վերջին պատերազմում կրած խայտառակ պարտությանը, ոչ մի կերպ պատրաստ չէ քվեարկել «նախկինների» վերադարձի օգտին։ Ամենայն հավանականությամբ նրանք կկողմնորոշվեն դեպի նոր ուժեր, որոնք ձևավորվել են ինքնուրույնաբար և ունեն մարդկային ու գաղափարական ռեսուրսներ։
Այդ քաղաքական միավորներից մեկը ներկա պահին ԱԱԾ պաշտոնաթող տնօրեն Արթուր Վանեցյանի «Հայրենիք» կուսակցությունն է։ Հիշեցնենք, որ 2018-ի հայտնի իրադարձություններից անմիջապես հետո Արթուր Վանեցյանը նշանակվեց ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում։ Հենց նրա պաշտոնավարման օրոք էր, որ տեղի սկսվեց կոռուպցիայի դեմ պայքար, պետբյուջե վերադաձվեցին զգալի գումարներ։ Եղավ մի պահ, որ նա իր պոպուլյարությամբ նույնիսկ ստվերում էր թողել «հեղափոխության առաջնորդին»։ Սակայն խնդիրներ կային նաև Արթուր Վանեցյանի ազգային և պետականամետ դիրքորոշումների հետ կապված, որոնք տարաձայնությունների լուրջ պատճառ դարձան ԱԱԾ տնօրենի և գլոբալիստական հայացքներով փաշինյանական թիմի միջև։ Բնականաբար, Նիկոլ Փաշինյանը նման բան չէր կարող հանդուրժել, և նրանց ճանապարհները բաժանվեցին 2019-ին։
Ի դեպ, Արթուր Վանեցյանը «հեղափոխական թիմի» ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան էր, ով իր հրաժարականի տեքստում հրապարակավ մեղադրեց Նիկոլ Փաշինյանին ոչ ադեկվատ լինելու, կառավարելու և որոշումներ ընդունելու անունակության մեջ։
Ընդամենը մեկ տարվա քաղաքական գործունեության ընթացքում Արթուր Վանեցյանը կարողացավ հաստատուն տեղ զբաղեցրել ընդդիմադիր դաշտի «էլիտայի» շարքերում՝ կոշտ քննադատության ենթարկելով «հեղափոխական թիմին», որտեղից, իդեպ, շատերը իրենց ապագա անվտանգության երաշխիքները կապում են հենց նրա հետ, որպես երբեմնի թիմակիցներ։
Բայց «հեղափոխությունից» հիասթափվածների վերջնական համակրանքը շահելու համար Արթուր Վանեցյանին և նրա կուսակցությանը հսկայական աշխատանք է սպասում։ Կկարողանա արդյո՞ք «Հայրենիքը» ճիշտ դիրքավորվել, ամրապնդել արդեն իսկ դսևորվող ուրույն քաղաքական դիմագիծը, մարդկանց մոտ հույս արթնացնել, կհավակնի լուրջ քվեների։
08:30 16/04/2021  |  ՄամուլՎանեցյանի կուսակցությունը տհաճ սյուրպրիզ է պատրաստում․ «Հրապարակ»
09:28 10/04/2021  |  ՄամուլԻ՞նչ մեսիջ է հղում Արթուր Վանեցյանը քաղաքական դաշտին. «Փաստ»
14:30 07/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2021-ի ապրիլի 7-ը, ցավոք, սովորական տոնական օր չէ. Վանեցյան
10:04 01/04/2021  |  ՄամուլԱրցախի անկախության ճանաչման՝ Արթուր Վանեցյանի բանաձևը․ «Փաստ»
15:39 28/03/2021  |  ՔաղաքականԱրմեն Գրիգորյանն իրավունք չուներ նման անպատասխանատու հայտարարություն անել. Վանեցյան
15:25 27/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀամարենք, որ «Կանգ առ»-ի կարեւոր կետերից մեկն էր. Արթուր Վանեցյան
13:16 20/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՁեր անձնուրաց առաքելության շնորհիվ Արցախի թե՛ հոգևոր և թե՛ ֆիզիկական դարպասները տասնամյակներ շարունակ մնացին ամուր. Արթուր Վանեցյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Պարգև Սրբազանի ծննդյան առթիվ
17:24 18/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայրենիք» կուսակցությունը մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին
00:49 16/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՀՔԾ-ն կարճել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանին վերաբերվող ևս մեկ շինծու քրեական գործ. Արսեն Բաբայան
17:17 15/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն կարճել է Արթուր Վանեցյանին առնչվող երկրորդ քրեական գործը. Հանցակազմ չկա

Отдадут ли разочаровавшиеся в “революции” на предстоящих выборах в Армении предпочтение партии Ванецяна? 04/20/2021 11:08 | Политика
Итоги предстоящих в Армении досрочных парламентских выборов могут оказаться весьма неожиданными. Различные соцопросы свидетельствуют о том, что подавляющее большинство граждан Армении глубоко разочаровано в “лидере революции” и его команде. Их число составляет 70%. А процентное соотношение неопределившихся беспрецедентно в истории независимой Армении: 50-60% избирателей не спешат озвучивать свои предпочтения.
Следовательно, самая большая интрига на грядущих выборах, пожалуй, будет состоять в том, какой политической силе отдаст свое предпочтение электорат, “совершивший революцию”, однако разочаровавшийся в “революционной команде”. Речь идет по меньшей мере о 500-600 тыс. избирателях. Дело в том, что подавляющее большинство этих людей, несмотря на тотальное фиаско Никола Пашиняна и позорное поражение в последней Арцахской войне, никак не готово голосовать в пользу возвращения “бывших”. По всей вероятности, они будут ориентироваться на новые силы, которые самостоятельно сформировались и обладают человеческим и идейным ресурсами.
Одним из таких политических единиц в настоящее время является партия “Отечество” бывшего директора Службы национальной безопасности(СНБ) Армении Артура Ванецяна. Напомним, что сразу же после известных событий 2018 года Артур Ванецян был назначен на пост главы СНБ. Именно при нем началась борьба против коррупции, в госбюджет были возвращены значительные средства. Был момент, когда он заслонял своей популярностью “лидера революции”. Однако были проблемы, связанные с национальной и прогосударственной позицией Артура Ванецяна, которые стали серьезной причиной разногласий между директором СНБ и пашиняновской командой с глобалистскими воззрениями. Естественно, Никол Пашинян не мог мириться с этим, и их пути разошлись в 2019 году.
Кстати, Артур Ванецян был самым высокопоставленным чиновников от “революционной команды”, который в тексте своего заявления об отставке публично обвинил Никола Пашиняна в неадекватности, неспособности управлять и принимать решения.
Все за год политической деятельности Артур Ванецян сумел занять прочное место в рядах оппозиционной “элиты”, подвергая жесткой критике “революционную команду”, многие из которых, кстати, гарантии своей безопасности в будущем связывают именно с ним - как бывшие товарищи по команде.
Но для того, чтобы окончательно завоевать симпатии разочаровавшихся в “революции”, Артуру Ванецяну и его партии предстоит громадная работа. Сумеет ли “Отечество” занять правильную позицию, укрепить свой уже формируемый особый имидж, пробудить в людях надежду и претендовать на серьезные голоса?