Բորիս Ավագյանին աշխատանքից հեռացնելու պատճառը պաշտոնական դիրքի չարաշահումն է և աշխատանքային էթիկայի կանոնների խախտումը.Արցախի ԱԻՊԾ 04/20/2021   13:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բորիս Ավագյանին աշխատանքից հեռացնելու պատճառը պաշտոնական դիրքի չարաշահումն է և աշխատանքային էթիկայի կանոնների խախտումը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԻՊԾ-ն:
«Բորիս Ավագյանը հանրային հարթակում խոսել է այնպիսի թեմաներից, որի հետ իր զբաղեցրած պաշտոնը բացարձակապես որևէ կապ չունի։ Գերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ, ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հետ այդ թեմայով որևէ քննարկում կամ մտքի փոխանակում չի ունեցել։ Ավելին, նույնիսկ իր ղեկավարությանը չի տեղեկացրել տվյալ միջոցառմանը իր մասնակցության մասին:
ԱԻ պետական ծառայության յուրաքանչյուր սպա ցանկացած քննարկման կամ հարցազրույցի հրավեր ընդունում կամ ասուլիս է կազմակերպում միայն վերադաս հրամանատարության կողմից ստացած թույլտվության դեպքում։
Ի դեպ, Բորիս Ավագյանն առաջին անգամը չէ, որ ինքնուրույն հանրային հաղորդակցություն է վարում իր զբաղեցրած պաշտոնին չվերաբերող հարցերի շուրջ, ինչի վերաբերյալ ժամանակին զգուշացվել էր։
Ուստի, նա հերթական անգամ է խախտել աշխատանքային կանոնները, որի պատճառով ՆԳ նախարարի հրամանով ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից»,-ասվում է Արցախի ԱԻՊԾ հաղորդագրությունում:
13:23 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍրճարանում իմ ներկայությամբ են Բորիս Ավագյանից համազգեստը, զենքը վերցրել. Վարդան Աթաբեկյան
17:22 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲորիս Ավագյանն ազատվել է ԱԻՊԾ տնօրենի տեղակալի պաշտոնից
16:40 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչ Բորիս Ավագյանը ՀՀ ԱԺ-ում խոսում էր գերիների հայրենադարձությանը խոչընդոտող խնդիրների մասին՝ Արցախում նրան ազատել են պաշտոնից
14:30 19/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնքնաթիռը Բաքվից դատարկ եկավ, որովհետև չէին գնացել գերիներ բերելու, Մուրադովը գնացել էր աշխատանքային այցով.Բորիս Ավագյան

В МВД Арцаха вновь пояснили причины увольнения Бориса Авагяна с поста замглавы Госслужбы по ЧС 04/20/2021   14:07  |  Лента новостей
Причиной увольнения Бориса Авакяна с поста заместителя главы Государственной службе по чрезвычайным ситуациям стало злоупотребление должностным положением и нарушение правил трудовой этики. Об этом заявили в ГСЧС МВД Республики Арцах.
“Борис Авагян на публичной площадке говорил на такие темы, которые абсолютно никак не связаны с занимаемой им должностью. С председателем комиссии, занимающейся вопросами пленных, заложников и без вести пропавших главой МВД Кареном Саркисяном он не вел по этой теме обсуждений и не обменивался мыслями. Более того, он даже не поставил свое руководство в известность о своем участии в данном мероприятии”, - говорится в заявлении ведомства.
В нем также отмечается, что каждый офицер Госслужбы по ЧС принимает приглашение на любую дискуссию или интервью или организует пресс-конференцию только при наличии разрешения, полученного от вышестоящего командования.
“Кстати, это не первый случай, когда Борис Авагян ведет публичную дискуссию вокруг вопросов, не связанных с занимаемой им должностью, о чем в свое время был предупрежден. Поэтому он в очередной раз нарушил правила трудовой этики и по этой причине приказом главы МВД был освобожден от занимаемой должности ”, - говорится в заявлении ГСЧС Арцаха.