Մեր հասարակությունը դեռ չի ազատվել՝ երկրի ղեկավարող մարդու մեջ փրկչին տեսնելու հույսից. Մինասյան 04/19/2021 16:04
Նիկոլի խոստացած ընտրություններն ինձ անհանգստացնում են երկու պատճառով. առաջինի մասին ես մի քանի անգամ գրել եմ. նա մեզ ստիպեց խաղալ իր խաղը՝ հույս ունենալով իր մեղքը գցել բոլոր նրանց վրա, ովքեր կհայտնվեն իր կողքին՝ ընտրական ցուցակում, ընտրատեղամասում, կարևոր չէ, կարևորն այն է, որ դեմ չեն։ Բայց կա եւս մեկ պատճառ, որը չի կարելի շրջանցել։ Մեր հասարակությունը դեռ չի ազատվել՝ երկրի ղեկավարող մարդու մեջ փրկչին տեսնելու հույսից։
Փրկչի որոնումը ոչ միայն վտանգավոր է, այլև՝ կործանարար։ Բանն այն է, որ առաջինը, փրկիչը պետք է սիրված և հարգված լինի բացարձակապես բոլորի կողմից։ Երկրորդ՝ նա պարզապես պարտավոր է դառնալ հայկական խմորմամբ մի Հերակլ Զևսի, որը կմաքրի նիկոլական ախոռները։ Երրորդ՝ վերցնելով այդ բեռը՝ նա պետք է անմիջապես դրական արդյունքներ ցույց տա։ Չորրորդ՝ պատրաստ լինի այն բանին, որ միակ բանը, որ նա կստանա իր աշխատանքի դիմաց, լինելու է հայկական մուննաթը։
Այս ամենն այդքան էլ վատ չէր լիի, բայց պարզվում է, որ այդպիսի որակներով մարդ պարզապես չկա։ Դե, կամ էլ ինձ հայտնի չէ այդպիսինը։
Այն, որ այդպիսի մարդ չկա, իսկ եթե նույնիսկ կա, ապա մեր հասարակությունը նրա մասին չգիտի, ակնհայտ է ցանկացած մտածող մարդու համար։ Բայց վստահությունն այն բանում, որ տիեզերքը Հայաստանի քաղաքացիներին պարտք է փրկիչ՝ անսպառ է։ Փրկչին ապավինումը, վստահությունն այն բանում, որ փրկիչներն ընտրությունների ժամանակ հերթ կկանգնեն՝ հասարակությանը առաջարկելով իրենց ծառայությունները՝ անհեթեթություն է։
Մյուս կողմից, հասարակության կողմից փրկչին ուղղված պահանջը ողնուղեղվ զգացող քաղաքական գործիչները ստիպված կլինեն օգտագործել պոպուլիստական հռետորաբանությունը և խոստանալ պարզ լուծումներ։ Ասել է թե՝ ստիպված են լինելու ավելի պոպուլիստ լինել, քան Նիկոլը։
Սա առաջարկի և պահանջարկի վախեցնող համադրություն է, որում կլինի պոպուլիզմ, և կա վերջնական ոչնչացման ճանապարհ։ Եվ, որն ինձ վախեցնում է ամենից շատ, դա կլինի ինքնաոչնչացում։
1940 թվականի մայիսի 13-ին, Վինստոն Չերչիլը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում իր առաջին ելույթում հայտարարել է. «Ես դա կասեմ համայնքների պալատին, ինչպես դա ասել է նրանց, ովքեր համաձայնել են իմ կառավարությունում պաշտոնների. «Ես ձեզ առաջարկելու ոչինչ չունեմ, բացի արյունից, տաժանակիր աշխատանքից, քրտինքից եւ արցունքներից»:
Ընդունված է հիանալ Չերչիլով՝ ազնվության համար։ Ինձ թվում է, որ պետք է հիանալ բրիտանացիներով՝ արյան, տանջալից աշխատանքով, ապա արցունքներով պայքարել սեփական ապագայի համար։

Микаел Минасян назвал две причины, по которым его гнетут обещанные Николом Пашиняном выборы 04/19/2021   16:43  |  Комментарий
Наше общество все еще не избавилось от надежды увидеть в управляющем страной человеке спасителя, пишет в своем телеграм-канале бывший посол Армении при Святом престоле Микаел Минасян. Запись Минасян публикуем ниже:
"Обещанные Николом выборы гнетут меня по двум причинам: о первой я несколько раз писал - он вынудил нас играть в свою игру, в надежде размазать свою вину по всем тем, кто окажутся рядом с ним: в избирательном списке, на избирательном участке, да неважно как, главное, что не против. Но есть еще одна причина, которую нельзя обойти. Наше общество все еще не избавилось от надежды увидеть в человеке, управляющем страной, спасителя.
Поиск спасителя не просто опасен - он разрушителен. Дело в том, что во-первых, спаситель должен быть любим и почитаем абсолютно всеми. Во-вторых, он просто обязан стать этаким Гераклом Зевсовичем армянского разлива, разгребающим Николовы конюшни. Во-третьих, взяв на себя этот груз, он должен сразу же показать позитивные результаты. В-четвертых, быть готовым к тому, что единственное, что он получит за свою работу, будет извечный армянский մուննաթ.
И все бы хорошо, но оказывается, что человека с таким набором качеств просто нет. Ну или мне он неизвестен.
То, что такого человека нет, а даже если есть, то наше общество о нем не знает, очевидно любому мыслящему человеку. Но уверенность в том, что Вселенная задолжала гражданам Армении спасителя - неистребима. Надежда на спасителя, уверенность в том, что спасители встанут в очередь на выборах, предлагая обществу свои услуги - абсурдна.
С другой стороны, политики, спинным мозгом ощущающие запрос общества на спасителя, будут вынуждены использовать популистскую риторику и обещать простые решения. Иными словами, будут вынуждены быть большим популистом, чем Никол.
Это пугающее сочетание спроса и предложения, товаром в котором будет популизм - и есть путь к окончательному разрушению. И, что меня пугает более всего, это будет САМОразрушением.
13-го мая 1940 года, Винстон Черчилль, в своей первой речи на посту премьер-министра Великобритании, заявил: “Я скажу это Палате [Общин], как сказал это тем, кто согласился на посты в моем правительстве: “Мне нечего вам предложить, кроме крови, изнурительного труда, пота и слез”.