Որոշ կուսակցություններ կարող են Քոչարյանի համար բեռ լինել. քաղաքագետ 04/19/2021   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Որպեսզի ժողովուրդը ընտրի քեզ, դու պետք է լինես փողոցի մարդու նման, Փաշինյանը ուներ այդ հատկանիշը, սակայն արդեն կորցրել է: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանը:
«Ես կարծում եմ, որ Փաշինյանի հիվանդագին վիճակը խորանում է, նա հոգեպես խանգարված մարդու տպավորություն է թողնում, նա հոգեբանի կարիք ունի։ Դա արդեն վտանգավոր է շրջապատի համար։ Ես կարծում եմ, որ  Ազգային ժողովում Փաշինյանի կողմնակիղները իրեն ծափահարել են բեմադրված»,- ասաց նա:
Միհրանյանի համոզմամբ, Քոչարյանի սթափությունը կարող է գրավել իր ընտրողին, քանի որ նա  չի ցանկանում խաբել ոչ իրեն, ոչ մյուսներին:
«Մի քանի տարի առաջ Փաշինյանը քայլեց Գյումրիից մինջև Երևան, և այդ ժամանակ ամբողջ Հայաստանը համախմբվեց իր շուրջը: Սակայն հետո պարզվեց, որ նա փրկիչ չէ, նա կործանում է ամեն ինչ: Իսկ Քոչարյանն ասում է, որ ավելի լավ է իր ընտրողները լինեն քիչ, բայց նվիրված մարդիկ։  Քոչարյանի լիդերական հատկանիշները կրկին պետք է ի հայտ գան, նա կարողանում է լավ արտահայտվել և բացատրել իր մտքերը: Սակայն ես կարծում եմ, որ Քոչարյանը պետք է ցույց տա, որ կարող է դիմել ոչ միայն ժողովրդի փոքր մասային, այլ նաև  մեծ հանրությանը»,-համոզված է քաղաքագետը:
Ըստ նրա, հասարակության և այդ քաղաքական գործչի միջև միջանկյալ օղակներ պետք չեն, նա ուղիղ կարող է դիմել հանրությանը և շահել նրա համակրանքը։
«Ես կարծում եմ, որ որոշ կուսակցություններ այսօր կարող են Քոչարյանի համար բեռ լինել: Մենք տեսել ենք, որ Ծառուկյանը ցույց է տալիս իր հարստությունը և դա ժողովրդի մեջ ոչ թե հրապուրանք է ստեղծում, այլ հակակրանք: Նրա վերջին քայլը ` հակաքաղաքական քայլ էր»,- նկատեց Միհրանյանը:

Некоторые партии сегодня могут стать для Кочаряна бременем – Мигранян 04/19/2021   15:04  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Чтобы народ выбрал тебя, ты должен быть как человек с улицы; Пашинян обладал таким качеством, но уже утратил. Об этом на пресс-конференции в понедельник заявил политолог Андраник Мигранян.
“Я считаю, что болезненное состояние Пашиняна усиливается. Он оставляет впечатление психически неуравновешенного человека. Он нуждается в психологе. Он уже опасен для общества. Я полагаю, что эпизод с аплодисментами в адрес Пашиняна в Национальном Собрания был инсценирован”, - сказал он.
По убеждению Миграняна, трезвость Кочаряна может прельстить избирателей, так как он не хочет обманывать ни себя, ни других.
“Несколько лет назад Пашинян прошагал от Гюмри до Еревана, и тогда вся Армения сплотилась вокруг него. Однако позже выяснилось, он не спаситель, он губит все. А Кочарян говорит, что путь у него будет меньше избирателей, но это будут преданные люди. Лидерские качества Кочаряна должны вновь раскрыться. Он умеет хорошо высказываться, доносить свои мысли. Однако я полагаю, что Кочарян должен показать, что может обратиться не только к небольшой части народа, но и к широкой общественности”, - уверен политолог.
По его словам, промежуточных звеньев между обществом и этим политическим деятелем не требуется; он может напрямую обратиться к общественности и завоевать ее симпатию.
“Я считаю, что некоторые партии сегодня могут стать для Кочаряна бременем. Мы видели, как Царукян выставляет напоказ свое богатство. Это вызывает в народе не обольщение, а антипатию. Его последний шаг был антиполитическим”, - отметил Мигранян.