ԵԽ քաղաքական խմբերում քննարկվեց հայ ռազմագերիների հարցը. Զոհրաբյան 04/19/2021 13:45 | Մեկնաբանություն
ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը մեկնարկել է և քաղաքական խմբերում սկսվել է հայ ռազմագերիների հարցի քննարկումը: Այս մաիսն ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը մեկնարկել է և քաղաքական խմբերում սկսվել է հայ ռազմագերիների հարցի քննարկումը:
Եվրոպայի ռեֆորմիստների և ժողովրդավարների քաղաքական խմբում հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քննարկումը ևս բավականին թեժ էր։
Ես ներկայացրել եմ անհերքելի փաստեր՝ հաստատված Կարմիր Խաչի և Եվրոպական դատարանի կողմից հայ ռազմագերիների թվի վերաբերյալ, ներկայացրել եմ փաստեր հայ ռազմագերիների խոշտանգումների վերաբերյալ և խոսել եմ միջազգային իրավունքի և միջազգային այն կոնվենցիաների մասին, ըստ որոնց, Ադրբեջանը պարտավոր է առանց որևէ նախապայմանի վերադարձնել հայ ռազմագերիներին:
Նշել եմ նաև, որ Ադրբեջանի «պատճառաբանությունը», թե նոյեմբերի 10-ից հետո գերեվարվածները ռազմագերիներ չեն, անամոթ և միջազգային իրավունքը ոտնահարող լկտի սուտ է և կոչ եմ արել Եվրոպայի Խորհրդին օգտագործել իր բոլոր լծակները՝ հայ ռազմագերիների ազատության համար։
Բնականաբար, ադրբեջանական պատվիրակության անդամները խեղաթյուրելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը կրկին շեշտեցին, որ նոյեմբերի 10-ից հետո գերեվարվածները ռազմագերիներ չեն և նրանց հանդեպ դեռևս իրավական-դատական գործընթաց պիտի տեղի ունենա, և չունենալով որևէ լուրջ հակափաստարկ, նրանք սկսեցին խոսել, որ անցած 30 տարիներին «զավթվել» ու «ավիրվել» են իրենց տարածքները:
Հայ ռազմագերիների հարցի հիմնական քննարկումը տեղի կունենա վաղը՝ օրվա երկրորդ կեսին և քանի որ քաղաքական հիմնական խմբերում գերակշիռ է տեսակետը, որ Ադրբեջանը անհապաղ պիտի կատարի Ժնևի 3-րդ կոնվենցիան և ազատ արձակի հայ բոլոր ռազմագերիներին, վստահ եմ, որ քննարկումները արդյունավետ են լինելու»,- գրել է Զոհրաբյանը։

В ПАСЕ приступили к обсуждению вопроса об армянских военнопленных 04/19/2021 14:26 | Лента новостей
В ПАСЕ стартовала весенняя сессия, в политических группах началось рассмотрение вопроса об армянских военнопленных. Об этом сообщила депутат парламента Армении от "Процветающей Армении" Наира Зограбян.
Она отметила, что обсуждение вопроса об армянских пленных в политической группе реформистов и демократов Европы также проходило довольно бурно.
“Я представила неоспоримые факты относительно подтвержденного Красным Крестом и Европейским судом числа армянских военнопленных, представила факты пыток армянских военнопленных и говорила о международных правах и тех международных конвенциях, согласно которым Азербайджан обязан без каких-либо предусловий вернуть армянских военнопленных. Я также отметила, что "аргументация" Азербайджана о том, что плененные после 10-го ноября не являются военнопленными, - бесстыжая и наглая ложь, попирающая международные права, и призвала Совет Европы использовать все свои рычаги для освобождения армянских военнопленных”, - проинформировала Зограбян на своей странице в Facebook.
"Естественно члены азербайджанской делегации, исказив все нормы международного права, вновь подчеркнули, что захваченные в плен после 10-го ноября не являются военнопленными и что в отношении них еще должен состояться судебно-правовой процесс, и, не имея какого-либо серьезного контраргумента, они стали говорить о том, что за прошедшие 30 лет "захватили" и "разрушили" их территории", - написала она.
Зограбян сообщила, что основное обсуждение вопроса об армянских военнопленных состоится завтра, во второй половине дня. "Поскольку в основных политических группах доминирует мнение о том, что Азербайджан должен немедленно выполнить Третью Женевскую конвенцию и освободить всех армянских военнопленных, уверена, что дискуссия будет продуктивной", - отметила Зограбян.