Մինչ Բորիս Ավագյանը ՀՀ ԱԺ-ում խոսում էր գերիների հայրենադարձությանը խոչընդոտող խնդիրների մասին՝ Արցախում նրան ազատել են պաշտոնից 04/19/2021   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բորիս Ավագյանին զրկել են Արցախի Նախագահի հասարակական հիմունքներով հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցչի պարտականությունների կատարումից։ ԱՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց. «Բորիս Ավագյանը որևէ պաշտոն չի զբաղեցնում Արցախում և չի կարող Նախագահի հասարակական հիմունքներով հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցչի նախկին կարգավիճակով ներկայացվել»։
ԱՀ նախագահի խոսնակը հատնել է, որ դեռևս մարտ ամսին Բորիս Ավագյանն ազատվել է նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցչի հասարակական հիմունքներով պաշտոնից, և նույնիսկ այդ կարգավիճակում նա լիազորված չէր ԱՀ նախագահի անունից խոսելու: «Փաստինֆո»-ի հարցին՝ արդյոք տարաձայնություններ են ունեցել ԱՀ նախագահը և Ավագյանը, կամ նախագահականի հավանությանը չեն արժանացել Բորիս Ավագյանի հայտարարությունները գերիների վերադարձին խոչընդոտող հանգամանքների վերաբերյալ, սակայն Ավանեսյանը ձեռնպահ մնաց դրանք մեկնաբանել։
Բորիս Ավագյանը Շիրակի մարզպետի գրավոր խնդրանքով զբաղվում էր գերեվարված 62 շիրակցիների վերադարձի հարցով։ Վերջերս էլ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ պետք է հասկանալ, թե երբվանից են դադարել գերիների վերադարձի գործընթացը և պատգամավորների և իշխանության ներկայացուցիչները պետք հայտարարություններում զգույշ լինեն։ Մասնավորապես նա անընդունելի էր համարել իշխող քաղաքական ուժի որոշ պատգամավորների հայտարարությունները, որով գերեվարված հայորդիների ծնողներին ուղղորդել էին իրենց զավակների հայրենադարձության հարցով դիմել ՌԴ դեսպանին։
Ըստ տեղեկությունների՝ մինչ Ավագյանը խոսում էր խորհրդարանում ու քննադատում իշխանությանը, նրան ազատել են նաեւ ԱՀ ԱԻՊԾ տնօրենի տեղակալի պաշտոնից, խորհրդարանում պնդում են, որ հանդիպման պահին Ավագյանը դեռ գործող պաշտոնյա էր։
Նշենք, որ այսօր Բորիս Ավագյանը մասնակցում էր ԱԺ-ում ընթացող Բաքվում գտնվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քննարկմանը։
14:30 19/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնքնաթիռը Բաքվից դատարկ եկավ, որովհետև չէին գնացել գերիներ բերելու, Մուրադովը գնացել էր աշխատանքային այցով.Բորիս Ավագյան
08:38 16/04/2021  |  ՄամուլԳերիների հարցով աշխատանքային նոր խումբ կձևավորվի՞․ «Հրապարակ»
10:43 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը, Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հորդորում են ԵՄ-ին ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր հայ գերիներին ազատելու համար
11:08 13/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մասնավոր այցով մեկնել է Արցախ
15:06 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս մեկնաբանություն չունեմ․ Մանե Գևորգյանը՝ գերիների վերադարձի տեղեկության կեղծ լինելու մասին

Борис Авагян лишился должности в Арцахе, пока в НС Армении говорил о препятствующих возвращению пленных проблемах 04/19/2021   17:10  |  Лента новостей
Бориса Авагяна лишили полномочий специального представителя по особым поручениям президента Арцаха на общественных началах. Эту информацию в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” подтвердила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян.
“Борис Авагян не занимает какой-либо должности в Арцахе и не может быть представлен в прежнем статусе специального представителя президента по особым поручениям на общественных началах”, - сказала она.
Пресс-секретарь президента Арцаха сообщила, что еще в марте Борис Авагян был освобожден от должности специального представителя президента по особым поручениям на общественных началах, и даже в этом статусе он не был уполномочен говорить от имени президента Республики Арцах.  Аванесян при этом воздержалась от ответа  на вопрос «ФактИнфо», были ли разногласия между президентом и Авагяном или высказывания Бориса Авагяна об обстоятельствах, препятствующих возвращению пленных, не удостоились одобрения в президентском.
Борис Авагян по просьбе губернатора Ширакской области занимался возвращением захваченных в плен 62 ширакцев. Недавно в беседе с "ФактИнфо" он отметил, что надо понять, когда прервался процесс возвращения пленных. Он также заявил, что депутаты и представители власти должны быть осторожны в  своих высказываниях. В частности, он счел неприемлемым заявления некоторых депутатов от правящей политсилы, в которых они призывали родителей пленных обратиться к послу РФ по вопросу возвращения своих сыновей.
Согласно сведениям,  пока Авагян говорил в парламенте и критиковал власти, его освободили и от должности заместителя директора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах. В парламенте утверждают, что в момент встречи Авагян еще был действующим чиновником.
Отметим, что сегодня Борис Авагян участвовал в проходящем в НС обсуждении относительно удерживаемых в Баку армянских военнопленных.