650 զոհ, 42 տանկի ոչնչացում. Իրավապահ մարմինները քննություն չեն սկսել հարյուրավոր հայորդիների կյանքեր խլած օպերացիայի առնչությամբ 04/16/2021   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմի օրերին «Լելե Թեփե» պայմանական անվանումն ստացած ռազմական գործողության կապակցությամբ քննություն սկսելու «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության կողմից հրապարակավ հնչեցված պահանջին իրավապահ մարմինները չեն արձագանքել։ Նախաձեռնության ղեկավար Գեղամ Նազարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ պետական մարմիններից ոչ մի արձագանք չի եղել, միայն «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանն է զանգահարել, այդ հարցով զրուցել են։ Նա նշեց, որ իրավապահ մարմիններից ևս ոչ մի արձագանք չի եղել։
Ինչ վերաբերում է առանձին հաղորդում ներկայացնելուն, Նազարյանը նշեց, որ ինքն անուղղելի լավատես է.« Գիտեմ, որ սրանց օրերը հաշված են։ Հենց նոր իշխանություն ձևավորվի, անպայման բոլոր նյութերը կներկայացվեն իրավապահ համակարգին, դատական մարմիններին, ինչպես փաստաբանները խորհուրդ տան»։
Հիշեցնենք, որ «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության կողմից հետաքննություն է իրականացվումյ պատերազմի ելքը որոշած ջեբրայիլյան կամ Լելե թեփեի գործողության առնչությամբ։ Նշված ռազմական գործողությունն անցկացվել է հոկտեմբերի սկզբին, և որի հետևանքով ռազմաճակատում ադրբեջանաթուրքական կողմը ստացավ մեծ առավելություն՝ փաստացի վճռելով պատերազմի ելքը։
«Դավաճանություն էր սա, թե արկածախնդրություն, որի հետևանքով հարյուրավոր զոհեր տվեցինք և կրեցինք նյութատեխնիկական հսկայական կորուստներ, թողնում ենք իրավապահ համակարգին՝ հայկական նյուրնբերգյան դատավարությանը, իսկ առայժմ արձանագրում ենք, որ.
Գործողության մասին հանրությանն առաջինը հայտնել է վարչապետ, գերագույն գլխավոր հրամանատար Նիկոլ Փաշինյանը, հենց ռազմական գործողության ընթացքում, հարցազրույց տալով ռուսաստանյան RBK հեռուստաալիքին:
Սա փաստում է, որ այս ողբերգական և ծանր հետևանքներով ռազմական գործողության հիմնական պատասխանատուն և մեղավորը Փաշինյանն է, որը հաստատել է այն ու տվել հրամաններ։»,- նշել էր Նազարյանը։
Բացի դա՝ Գեղամ Նազարյանը նշված հրապարակման հաջորդ օրը հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր. «Սա ավելի շատ ոչ թե ռազմական գործողություն էր հիշեցնում, այլ ցեղասպանություն՝ դիտավորությամբ։ Ամենամեղմ գնահատականներով միայն այդ գործողության ընթացքում 650 զոհ ենք ունեցել։ 44 տանկից 42-ը թողել ենք մարտի դաշտում»։
22:58 14/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ, այ հենց էսպես էլ Աբգարիս ու Երկնքում գտնվող մեր տղերքի օգնությամբ խեղդելու ենք քեզ ու քեզ ծափահարող օձերին. Գեղամ Նազարյան
12:55 14/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈւշադիր լսիր, Հայաստանն Արցախի հետ ունի ապագա, բայց առանց քեզ, առանց քո թափթփուկների. Զոհված զինվորի հայրը՝ Փաշինյանին
13:14 13/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատժի անխուսափելիությունը
21:24 09/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀեռացեք. Ժամ առաջ հեռացեք, որ գերիները վերադառնան, անհետ կորածները գտնվեն, հերոս տղերքի ծնողները, քույրերն ու եղբայրները գոնե մի փոքր խաղաղվեն. Գեղամ Նազարյան
15:02 01/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևը, Էրդողանը և իրենց համախոհ ու սիրելի դարձած Նիկոլ Փաշինյանը պարտության են մատնվելու
14:48 01/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղամ Նազարյանին տուգանել են անցած ամառ դիմակ չկրելու համար
14:28 01/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼելե Թեփեի գործողության ընթացքում 650 զոհ ենք ունեցել, 44 տանկից 42-ը թողել ենք մարտի դաշտում. Ցեղասպանություն էր՝ դիտավորությամբ. Նազարյան
15:57 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների ծնողները պահանջում են հայտնաբերել Լելե Թեփեի գործողության քաղաքական որոշման պատասխանատուին
13:27 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրձակուրդ եկած զինվորին դիմակ չկրելու համար տուգանում են ու որոշում՝ մինչև այդ տուգանքը չվճարի, ամսական 4000-5000 դրամը չի կարողանա ստանալ. Նազարյան

Правоохранители не отреагировали на требование начать расследование обстоятельств операции, унесшей жизни сотен армянских военнослужащих 04/16/2021   16:55  |  Лента новостей
Правоохранительные органы не отреагировали на озвученное инициативой “Правда для поколений” публичное требование инициировать расследование в связи с военной операцией, получившей условное название “Леле тепе” в дни войны. Руководитель инициативы Гегам Назарян в беседе с “ФактИнфо” отметил, что никакого отклика от государственных органов не поступило. По его словам, только депутат от фракции “Просвещенная Армения” Анна Костанян позвонила и переговорила с ним по поводу этого вопроса. Он отметил, что нет отклика и от правоохранительных органов.
Что касается подачи отдельного заявления, Назарян заявил, что они неисправимые оптимисты. “Знаю, что дни их сочтены. Как только будет сформирована новая власть, обязательно все материалы будут представлены правоохранительной системе, судебным органам. Как посоветуют адвокаты", - сказал он.
Напомним, инициатива “Правда для поколений” проводит расследование в связи с джебраильской операцией или операцией Леле тепе, предрешившей исход войны. Упомянутая военная операция проводилась в начале октября. В результате этой операции азербайджано-турецкая сторона получила большое преимущество на фронте, что фактически предопределило исход войны.
“Было ли это следствием предательства или авантюры, из-за которой мы понесли громадные потери в живой силе и технике,  оставим правоохранительной системе, Армянскому “нюрнбергскому процессу”, а сейчас констатируем, что первым об операции в интервью РБК сообщил общественности премьер-министр, верховный главнокомандующий Никол Пашинян прямо во время военной операции. Это свидетельствует о том, что основным ответственным и виновным за военную операцию, обернувшуюся  трагическими и тяжелыми последствиями, является Пашинян, который утвердил ее и дал приказы”, - отметил Назарян.
Кроме того, Гегам Назарян на созванной на следующий день после указанной публикации пресс-конференции заявил: ”Это скорее напоминало не военную операцию, а умышленный геноцид. По самым умеренным оценкам, только за время этой операции мы потеряли 650 человек погибшими, 42 из 44  танков были оставлены на поле боя”.