Առաջարկում եմ անհապաղ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծել.Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությունը 04/16/2021   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը ArmLur.am-ին փոխանցել է բացառիկ դիմում-հայտարարություն.
«ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պարոն Արարատ Միրզոյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պարոն Անդրանիկ Քոչարյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար, տիկին Լիլիթ Մակունցին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Գագիկ Ծառուկյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Էդմոն Մարուքյանին,
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական կոալիցիայի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի դադարեցումից հետո անցել է ավելի քան հինգ ամիս։ Այդ ողջ ընթացքում, մեր հասարակության տարբեր շերտերի մոտ բազմաթիվ հարցեր են կուտակվել` պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, ինչպես նաև զինադադարի կնքումից հետո տեղի ունեցած բազմաթիվ իրադարձությունների, դրանց համատեքստում ՀՀ և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և պետական ղեկավարման մարմինների կողմից ընդունված տարաբնույթ որոշումների և իրականացված գործողությունների վերաբերյալ։ Հանրային լրատվության միջոցները հեղեղված են տարաբնույթ տեղեկություններով, գնահատականներով, բացահայտումներով, դավադրապաշտական տեսություններով։
Դրան վերջին շրջանում ավելացել են որոշ պետական մարմինների կողմից հատվածաբար գաղտնազերծվող և հանրայնացվող տեղեկությունները (մասնավորապես` ԱԽ Քարտուղարության կողմից ս․թ․ ապրիլի 15-ին հրապարակված ԱԽ նիստերի արձանագրությունների ընտրովի հատվածները ,որոնք ամբողջական չեն արտահայտում զեկույցների բովանդակությունը` դրանով միտումնավոր խեղաթյուրելով իրականությունը, որն էժանագույն վարքագծի դրսևորում է ՀՀ գործող իշխանության կողմից)։
Այս ամենն իրական սպառանալիք է դարձել մեր ազգային անվտանգության համար, խարխլում է մեր հանրային համերաշխությունը, բարոյալքում է մեր զինված ուժերը և, որպես հետեւանք, խոցելի է դարձնում մեր պետությունը` թշնամու հետագա հնարավոր ոտնձգությունների առաջ։
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը ողջ այս ընթացքում առավելագույն զսպվածություն է դրսևորել այս հարցում, խուսափել է որևէ կերպ հանրայնացնել պատերազմին վերաբերող և պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվությունը, սակայն վերջին շրջանում ավելացող շահարկումները, որոշ պետական և քաղաքական գործիչների կողմից հնչեցվող անպատասխանատու հայտարարությունները և գաղտնի տեղեկատվության արտահոսքը անհրաժեշտ են դարձնում իրավականորեն կանոնակարգել անցած պատերազմին առնչվող բոլոր հանգամանքների պետական քննության գործընթացը՝ առավելագույն անաչառություն, համակարգվածություն և մասնագիտական խորություն ապահովելու նպատակով։
Այդ իսկ պատճառով դիմում եմ ձեզ՝ ՀՀ Սահմանադրության 108 Հոդվածի 4-րդ կետով ձեզ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ նախաձեռնելու 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում։ Համոզված եմ, որ այդպիսի հանձնաժողովի աշխատանքը հնարավորություն կտա բացահայտել անցած պատերազմի հետ կապված հիմնական հանգամանքները, կարևոր դասեր քաղել ապագա հնարավոր ռազմական գործողություններին առավել արդյունավետ նախապատրաստվելու նպատակով, ինչպես նաև լիցքաթափել շիկացած հանրային մթնոլորտը։ Իմ կողմից պատրաստակամություն եմ հայտնում առավելագույնս օժանդակել ապագա քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին»։
Հավելենք, որ Օնիկ Գասպարյանն այս դիմումը ուղարկել է նաև Ազգային ժողով:
20:44 09/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանը փորձեց իր վրայից մաքրել ռազմական խայտառակ պարտության արյունը. Միքայել Մինասյան
16:41 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազաքննչական մարմինները չեն շտապում արձագանքել դատավոր Մհեր Պետրոսյանին սպառնալու մասին հաղորդմանը

Оник Гаспарян предложил немедленно создать парламентскую комиссию по расследованию обстоятельств 44-дневной войны - заявление 04/16/2021   14:25  |  Лента новостей
Генерал-лейтенант Оник Гаспарян передал изданию ArmLur.am эксклюзивное обращение-заявление. В обращении Гаспаряна, направленном спикеру НС Армении Арарату Мирзояну, председателю парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андранику Кочаряну, главам трех  фракций НС Лилит Макунц, Гагику Царукяну и Эдмону,  в частности, говорится:
"После прекращения войны, развязанной 27 сентября 2020 года азербайджано-турецкой коалицией, прошло более пяти месяцев. За это время у разных слоев нашего общества накопилось множество вопросов относительно многочисленных событий, имевших место до войны, в ходе нее, а также после заключения перемирия и в этом контексте разного рода принятых вооруженными силами и органами госуправления Республики Армения и Республики Арцах решений и предпринятых действий. Средства массовой информации изобилуют разного рода информацией, оценками, разоблачениями, теориями заговоров.
К этому в последний период прибавились отрывочно рассекреченные сведения(в частности,  опубликованные 15 апреля выборочные отрывки из стенограммы заседаний Совета безопасности, которые в полной мере не отражают содержания докладов, тем самым намеренно искажая реальное положение дел, что является проявлением дешевой выходки действующих властей РА).
Все это стало реальной угрозой национальной безопасности, подрывает солидарность в обществе, деморализирует наши вооруженные силы и, как следствие, делает уязвимым наше государство перед  будущими возможными посягательствами врага.
Генеральный штаб ВС РА все это время проявлял максимальную сдержанность в этом вопросе, воздерживалась от разглашения сведений, касающихся войны и содержащих государственную тайну, однако участившиеся в последний период спекуляции, озвучиваемые некоторыми государственными и политическими деятелями безответственные заявления и утечка секретной информации влекут за собой необходимость правового регулирования процесса государственного расследования всех обстоятельств, касающихся прошедшей войны, с целью обеспечения максимальной беспристрастности, координации и профессиональной глубины.
По этой причине обращаюсь к вам в рамках предоставленных вам пунктом 4 статьи 108 Конституции РА своих полномочий немедленно инициировать создание следственной комиссии НС по расследованию обстоятельств 44-дневной войны 2020 года. Убежден, что работа такой комиссии позволит раскрыть основные обстоятельства, связанные с прошедшей войной, извлечь важные уроки с целью более эффективной  подготовки к возможным военным действиям в будущем, а также разрядить накалившуюся атмосферу в обществе. Со своей стороны выражаю готовность максимально содействовать работе будущей следственной комиссии”.